Nieje čierny ako čierny (opál)

Ako si dať pozor, aby ste namiesto radosti, nemali starosti z kúpy čierneho opálu? Niekoľko typov ako sa nenechať oklamať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nieje čierny ako čierny. Väčšina ľudí sa zamyslí, ako je to možné? 

V minulom článku som písal, že existuje niekoľko miest na svete, kde sa opály ťažia (Austrália, Etiópia,....) Každé je niečim špecifické. Napríklad Austrália. V Austrálii, v mestečku Lighting Ridge, sa ťaží pravý čierny opál, ktorý už nepodstupuje žiadne úpravy farby, je to proste originál prírodný čierny opál. Ale má to niekoľko háčikov.

1. Ak kupujete od zahraničných predajcov môže sa ľahko stať, že Vám ponúknu black CRYSTAL opal. Slovo CRYSTAL značí, že sa nejedná o pravý čierny opál (BLACK OPAL), ale o CRYSTAL opal.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako rozoznám pravý čierny opál (black opal) od crystal opálu?

Ak máte tú možnosť, že si kameň môžete fyzicky prezrieť, je to jednoduché. Každý čierny opál (black opal) má na druhej strane čierny POTCH, cez ktorý keď zasvietite baterkou, tak svetlo neprejde. Zatiaľ čo u crystal opálov áno.

Čierny opál zo zadnej strany. Na tomto obrázku môžeme vidieť potch.
Čierny opál zo zadnej strany. Na tomto obrázku môžeme vidieť potch. 

2. Nemýľte si čierne opály s doubletmi a tripletmi. Pri nákupe zo zahraničia to väčšina predajcov napíše do popisu napr.: solid black opal (tu sa jedná o pravý čierny opál), doublet opal (to už je doublet, a podobne to je aj pri tripletoch) 

Doublety a triplety sú vlastne tenké plátky opálu zlepené buď s jednou vrstvou (čiže výsledný "opál" má 2 vrstvy, a preto sa nazýva doublet), alebo dvoma vrstvami (triplet). Vrstvy môžu byť z plastu a skla, prípadne iných materiálov. Tieto "opály" vyzerajú pekne, ale nemajú veľkú cenu. Opál, ktorý sa vkladá medzi vrstvy, nieje čierny.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

3. Black opal a semi black opal

Semi black opal je vlastne sivý opál. Nieje to čierny opál, ale vždy má veľkú hodnotu. Keď obsahuje červenú farbu, spolu s ďalšími farbami, môže mať hodnotu 300 dolárov za karát. V porovnaní s kvalitným black opalom je to nízka cena, ale v celku je dosť vysoká.

Semi black opal.
Semi black opal. 

4. POZOR na Etiópske opály, ktoré majú upravenú farbu.

Tieto "čierne opály" niesú ani zďaleka čierne. Na prvý pohľad tak vyzerajú, ale niesú. Ak vám "obchodník", ktorý vám takýto opál ponúka ako čierny, nepovie, že má upravenú farbu a vy sa na to chytíte, že je to výborný biznis a môžte pri investovaní pár desiatok dolárov zarobiť 10000 dolárov, tak ste práve svojich pár desiatok dali za obyčajný Etiópsky opál.

SkryťVypnúť reklamu

Ako zistiť, že "čierny", nieje čierny?

Dohodnite sa s obchodníkom, ktorý vám takýto "čierny" opál ponúka ako čierny, že ho nachvíľu vložíte do plameňa sviečky a keď nepukne, tak ho beriete.

Aký krásny čierny opál. Bohužiaľ jeho farba je upravená.
Aký krásny čierny opál. Bohužiaľ jeho farba je upravená. 

Nabudúce sa dozviete, kde sa dá výhodnejšie kúpiť opál.

Boris Hnatko

Boris Hnatko

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študent, ktorý sa venuje zbieraniu, kúpe a predaju drahých kameňov (prevažne opálov). Vystupujem v medzinárodných online aukčných domoch ako predajca/kupujúci, kde predávam opály zo svojej zbierky alebo naopak ju rozširujem o nové kúsky. Chcem Vám poskytnúť užitočné informácie ako sa dostať a ako sa správať na takýchto burzách. Poviem Vám nejaké typy a triky ako byť úspešný na týchto dražbách a ako sa za čo najmenej peňazí, dá vycucnúť maximum. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu