(Nová) sociálna sieť o knihách, alebo čo to ten Bookfan vlastne je

Príde sa z práce, nahodí sa pohodlné oblečenie, uspokojí sa žalúdok a potom čo? Možností relaxu je naozaj veľa. Pre niekoho je úžasná nejaká tá farma alebo podobná reality show poriadne vytrhnutá z reality, niekto dobíja či zachraňuje svet v niektorej hre, stará sa o deti a ťahá druhú šichtu či zoberie si do ruky nejakú tú knižku. Nebudem klamať, reality show nie sú pre mňa, deti nemám a tak sem tam zachraňujem svet. A keď nie, tak sa začítam. A mám do čoho, aj keď moja "súkromná knižnica" je takmer synonymum hladovky pre knihožrúta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Obrázok blogu

Som odborník na knihy? Ani náhodou. Ešte to tak. Rád by som však predstavil niekoho, kto o nich niečo vie. A nie len vie, ale aj ohľadne kníh niečo robí. Som členom Bookfanu, takej tej múdrej stránky, kde sa sem tam zastavím, keď niečo potrebujem (odbornú radu, tip na dobré čítanie či jednoducho zábavu). No a keďže poznám zakladateľa a človeka, ktorý na tom intenzívne pracuje a zlepšuje čo sa dá, tak ma napadlo dať na blog rozhovor s ním. Ak sa zaujímate o knihy, možno vás chytí aj Bookfan. A ak nie, aspoň budete poznať o jednu stránku so zaujímavou komunitou viac. Spovedaný v rozhovore je Michal Juhás (ironicky ten napravo bez knihy v ruke :D), o ktorom sa dá niečo nájsť napríklad tu: http://www.bookfan.eu/blog/informace-o-projektu

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


1) V úvode sa trochu spomenul Bookfan. Čo je to za projekt? Aké má vlastnosti?
BookFan je knižná sociálna sieť. Je to tak trochu aj databáza, ale primárne ho vnímam ako miesto na komunikáciu medzi čitateľmi kníh. Na jednej strane poskytuje vášnivým čitateľom možnosť poriadne sa vyblázniť písaním komentárov, statusov, recenzií a príbehov, na druhej ponúka náhodným "okoloidúcim" možnosť čerpať informácie o knihách a autoroch. No a minoritnej skupine ľudí, ktorí prakticky vôbec nemajú záujem o knihy, ponúka možnosť flirtovať s príjemnými slečnami či otestovať sa v niekedy úplne šialených kvízoch.

2) Čo sa tam dá nájsť? S čím všetkým sa tam dá stretnúť?
Knihy z rôznych uhlov pohľadu a rozhodne tam nájdeš a stretneš zaujímavých ľudí. Ľudí sčítaných, plných inšpirácie a ochoty doporučiť dobrú knihu.

3) Každý projekt niekde začne a postupne sa niekam dopracuje. Ak by sa porovnal aktuálny Bookfan s tým, ktorý tu bol nejaký ten mesiac po zrode, čo všetko sa zmenilo, zlepšilo či urobilo nanovo?
Všimol som si, že ty si sa zaregistroval na BookFane v júni 2011. To bolo asi 6 mesiacov po spustení webu. Buď rád, že si nevidel BookFan tak, ako vyzeral počas pilotnej prevádzky. Takto s odstupom nechápem, ako to mohlo niekoho zaujať. Bol to strašný web. No aspoň myšlienka bola dobrá. BookFan sme od začiatku 2011 kompletne preprogramovali, zmenili design, zamerali sa na back-end aplikácie. S rastúcou návštevnosťou a objemom dát sme museli začať optimalizovať databázu, "cachovať" požiadavky i celé stránky atď. Jedným zo zlých rozhodnutí hneď na začiatku bolo uzavretie BookFanu len pre registrovaných uživateľov. Nedostali sme sa do vyhľadávačov a teraz to pracne doháňame.

4) Toľko k Bookfanu. Jedna vec je asi dôležitejšia ako Bookfan, a to priamo Bookfani a Bookfanky. Kto všetko tam chodí? Poznáš osobne niektorých návštevníkov? Alebo priamo všetkých?
Všetkých samozrejme nie, mesačne je to aj 50.000 návštevníkov. Veľa použivateľov samozrejme poznám, obzvlášť ak non-stop niečo komentujú, však Stano? :-) Veľa z nich mi píše e-maily, majú rôzne otázky, nápady, pripomienky... to všetko je super a nielen mňa, ale aj Věrku a Josefa to vždy veľmi poteší. Nedávno sme mali prvé stretnutie BookFanov v Prahe, prišlo okolo 25 ľudí, dokonca aj pár mimopražských (zdravím Klárku a teba). Počas tej akcie sme sa spoznali a naše vzťahy sú odvtedy ešte lepšie.

5) Sám si urobil pre Bookfan veľa. Nerobíš však všetko sám. Kto sa s tebou spolupodiela na tvorbe? Ako to máte všetko rozdelené?
Pohybujeme sa na sínusoide -- na začiatku som bol sám, potom sa pridali Věrka a Josef. Následne sme sa pustili do kompletného redesignu a team sa zväčšil na nejakých 6-7 ľudí. Po pár mesiacoch začali postupne odpadávať, pretože sme ich služby už nepotrebovali a dostali sme sa znovu na 3 ľudí. Věrka sa venuje social-media, Facebooku, kontaktu s uživateľmi a nakladateľmi. Josef navrhuje novinky a programuje. No a ja robím všetko ostatné. Onedlho budeme asi potrebovať nejakého obchodníka.

6) Návštevník si takmer vždy všimne Booksa. Čo je to vlastne za tvora? A aká je jeho funkcia v projekte?
Neviem, čo je to za tvora. Je to proste maskot. Pôvodná myšlienka bola, že by sa stal tvárou projektu. S istým časovým odstupom si myslím, že sme mohli zvoliť reálnejšiu postavičku.

7) Teraz trochu o tebe. Ty a knihy. Ako sa kamarátite? Čo ti dali k životu?
Rozhľad, informácie a zábavu. Škoda, že mladí ľudia, ktorí nečítajú, sa o toto pripravujú. BookFan primárne vznikol z potreby vytvoriť si záznamy o mojej vlastnej knižnici. Je paradoxné a vtipné zároveň, že dodnes som si na BookFan nevložil knihy, ktoré som prečítal. Nie som typickým uživateľom BookFanu. Teraz skôr sledujem diskusie, komentáre, príspevky na fan-page. Ale som rád, že ak už (poriadne) nepoužívam BookFan ja, používajú ho tisíce iných ľudí.

8) Píšeš tiež niečo? Ak by sa z teba stal niekedy veľký spisovateľ a mohol by si napísať akýkoľvek príbeh, o čom by to bolo? A aké ľudské hodnoty by tam boli ukázané?
Píšem zápisy z meetingov. Určite by som "postavám" zakázal skákanie do reči :)

9) Knihy sa dajú čítať kdekoľvek. Na akých miestach si už trávil čas s nejakou knihou? Vedel by si urobiť nejaký zoznam?
Nedávno sme mali na BookFane foto súťaž Odfoť sa s knihou. Dostali sme neuveriteľné fotky, napr. slečna na traktore s knihou v ruke, skateboardista vo výskoku knihou si zakrývajúc tvár, niekto v knižnici s knihou na hlave... na týchto ľudí nemám. Ja čítam len v kresle alebo postojačky v pražskom metre.

10) Čo si myslíš o cenzúre kníh, zákaze vydania niektorých titulov či úpravách bez dovolenia autora?
Ak som v pozícii vydavateľa, chcem mať rozhodovacie právo. Rovnako ako na BookFane môžem ktorýkoľvek komentár zmazať alebo upraviť. To, že to nikdy nevyužijem, je vec iná. Ale právo na to chcem mať.

11) Aké máš koníčky? Sem tam ťa vidno s kamerou, je to nejaká ďalšia láska?
Veľmi rád rozprávam pred publikom. Čím viac ľudí, tým lepšie. Každý týždeň-dva navštevujem rečnícky klub Bohemian Toastmasters, navštevuje okolo 35 ľudí. Občas sa naskytne príležitosť mať prednášku pre 100 alebo dokonca 250 ľudí, to mám veľmi rád. Je to ako droga!

12) Bookfan je o knihách, Winefan o víne. Aké ďalšie projekty sa pripravujú? Čo všetko ponúkajú?
Nedávno sme sa spojili s výborným sommerlierom Jakubom Králom, ktorý odporúča skvelé vína, takže WineFan má už prvých zákazníkov. Vyťažuje ma (nás) to na 100% a pre ďalšie projekty zatiaľ vytvárame len koncept. Budú to projekty zamerané na komodity, o ktorých sa ľudia radi bavia on-line.

13) Koľko ľudí na Slovensku a v Česku fandí knihám? Nejaký ten odhad?
Na BookFane "fandí knihám" viac než 50.000 ľudí mesačne. Registrovaných máme okolo 25.000. Omnoho viac návštev máme z ČR. Asi musíme viac zapracovať na slovenskom Google, prípadne ukázať miestnym knihožrútom, čo ohľadne kníh ponúka súčasný internet.

14) Sem tam sa Bookfan porovnáva s inými knižnými servermi. Boli inšpiráciou, alebo je to len zhoda náhod? Aké knižné weby okrem Bookfanu navštevuješ?
Človek sa vždy niekde inšpiruje. Žiaden web sme však neokopírovali ani si nevzali nič 1:1. Niektoré veci sme mali dokonca skôr ako Shelfari alebo Goodreads, napríklad registráciu cez Facebook. Tým samozrejme nechcem povedať, že to od nás odkukali, ale niektoré veci sú proste prirodzené a nie je ani čo nové vymyslieť (napr. komentáre ku knihám, recenzie, fórum, blog, …).

15) Ako je to s prepojením s Facebookom? Je FB nutnosť, ak chce niekto používať Bookfan? Čo s tými, ktorí nechcú prepájať účty, prípadne z nejakého dôvodu FB nemajú a nechcú? Pripravuje sa nejaké prepojenie s inými sieťami, napríklad Google+?
Dnes, na rozdiel od stavu v roku 2011, už registrácia nie je nutná na prezeranie obsahu. Ak už sa niekto rozhodne zaregistrovať, aby mohol komentovať, má na výber registráciu cez Facebook alebo klasické meno-heslo. Registráciu cez Twitter ani Google+ zatiaľ neplánujeme, využilo by to málo ľudí.

16) Ako to vyzerá s plánmi? Čo všetko je hudbou (prípadne knihou) blízkej či vzdialenejšej budúcnosti? A s čím by mohli ostatní pomôcť pri budovaní tohto projektu?
Samozrejme by pomohla propagácia. Najlepšia reklama je spokojný návštevník a ak je Bookfan podľa niekoho dobrý projekt, budeme všetci radi, ak sa o ňom dozvie viac ľudí. Taktiež si veľmi vážime tých, ktorí nenapíšu o knihe len to, či je dobrá alebo zlá - ale dlhší popis a čo najviac toho, čo sa páčilo i nepáčilo.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujem za rozhovor.

Stanislav Hoferek

Stanislav Hoferek

Bloger 
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Optimista, úprimný blázon a človek, ktorý chce zmeniť svet k lepšiemu. Niekedy drzý a často hľadajúci vo všetkom nejaké súvislosti. Preferujem dialóg a kompromis pred inými riešeniami. A nemám rád spamovacích magorov, náboženských fanatikov či "expertov na život" :) Som autorom rôznych textov, medzi obľúbené patrí trilógia Vodná planéta. Zoznam autorových rubrík:  filozofia a názoryKnihyPolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu