SOZA: Hudba ako špinavá hra

Hovorí vám niečo skratka SOZA? Hovorí sa o tom teraz dosť. Dôvod je veľmi jednoduchý, internet je slobodné médium. Ak sa niekto postaví proti samotným základom a to nejakým mimoriadne divným a zaujímavým spôsobom, internetom sa to rozšíri veľmi rýchlo. Tak teda niečo o autorských právach na hudbu a o tom, čo to tá SOZA je.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Slovenský ochranný zväz autorský je oficiálne vyjadrenie toho, čo je SOZA. Trochu sa na to pozriem jednoduchým sedliackym rozumom. Podľa mňa by takáto organizácia, združenie alebo čo to vlastne je, mala ochraňovať autorov. Ale ochraňovať ako? A pred kým? Pred používateľmi/poslucháčmi? Pred "zlými DJ-mi", ktorí pustia podľa nich dobrú pesničku pre ľudí, ktorých by to mohlo zaujímať? Zaujímavé.

Vytvoriť hudbu a vytvoriť kvalitnú hudbu, to nieje len tak. Nástroje, ľudia so skúsenosťami a veľa tréningu, všemožnej nahrávacej techniky atď, to všetko k tomu patrí. Patrí k tomu ale aj nejaká špeciálna spoločnosť, ktorá by si pýtala peniaze?

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jednoduchá matematika. Za pesničku sú dve koruny. Jednu si nechá SOZA a jednu dá autorovi. Výsledkom je, že SOZA je bohatá (a bohatstvo im lezie na mozog) a autori majú za sebou organzáciu, ktorá im dá menej, ako by si zaslúžili.

Príjem hudobnej skupiny je na Slovensku dosť nízky. Niekde v Amerike by si mohli niektorí raperi odkupovať čokoľvek, na Slovensku s výnimku Rytmusa a podobných bláznov zarobí takmer každá skupina tak málo, že musia pracovať a robiť hudbu iba popri tom. Netreba sa čudovať, keď hudba na CD je veľmi hlúpo chránená proti normálnym ľuďom cez rôzne DRM, ďalšia tragédia z chorej mysle. Dlhánske podmienky, ktorým nikto nerozumie.

Skryť Vypnúť reklamu

So SOZA som "spolupracoval" raz. Išlo o pesničku od dobrej slovenskej skupiny Galadriel. Pesničku nie je problém zohnať z internetu a po rozhovore s frontmanom skupiny sa našiel geniálny spôsob, ako pomôcť obidvom projektom. Aj Greenie, aj skupine Galadriel. Chcel som nejakú pesničku v MP3, ktorá by jasne ukazovala, že to Zelené bez pridania čohokoľvek MP3 obsah prehrá. Galadriel ako skupinu pozná zo Slovenska málokto, a tak som pridal reklamy na ňu. Výsledkom je toto:

- dobrá pesnička na otestovanie MP3

- reklama na skupinu

- spokojnosť na obidvoch stranách

Ak by som to isté riešil so SOZA, musel by som platiť nejaké moc divné poplatky, aj keď je to nekomerčný projekt a aj keď to pomôže skupine. Ak by som aj zaplatil, musel by som riešiť nejaké divné papierovačky, ktoré sú v modernom tisícročí úplne zbytočné.

Skryť Vypnúť reklamu

K SOZA pridám niečo, čo sa stalo kamarátovi, ktorý robí DJ-ja. Stalo sa mu, že ho navštívil počas diskotéky niekto z tejto spoločnosti alebo čo to je za bandu bláznov a požadoval kontrolu CD nosičov. Len tak, počas hrania. Neviem, či mu našli niečo nelegálne alebo nie, ale... čo je to vlastne nelegálne? A čo je to za kravinu počas hrania otravovať? Kým jeden človek skontroluje 300 CD, tak to trvá. Nechcel by som, aby sa mi niekto hrabal vo veciach a hral sa pri tom na machra. Rozprávali sme sa o tomto niekedy v roku 2003 alebo 2004 a ako vidím, SOZA sa vôbec nedostala na úroveň niečoho dôveryhodného.

Skryť Vypnúť reklamu

Ozaj, zdá sa mi to, alebo sa správanie SOZA a BSA akosi moc podobá? Zastrašovanie, zase zastrašovanie, neoriginalita a kraviny, na ktoré ľudia reagujú a dostávajú tento bordel na povedomie.

Ku Youtube: Niekoho múdreho napadlo, že Youtube je podriadený SOZA. Úplná kravina, no je to podľa nich tak. Malá hlúpa skupina si myslí, že sa do autorských práv vyzná viac ako veľký server. Výsledok? Žaloba na stránku, na ktorej bol embbed z Youtube, smiech čoraz väčšej časti Slovenska a ľudia z Google, ktorým Youtube patrí, si môžu myslieť niečo typu "ako môže niečo ako SOZA vlastne existovať?"

Total absurd post scriptum: poznáte hudobníka, ktorý by bol s prácou SOZA spokojný? Ja veru nie... na druhej strane, obdivujem ťažké scifi a možno sa niekedy niekto nájde. Aj dvaja, no to už nebude toto storočie...

Stanislav Hoferek

Stanislav Hoferek

Bloger 
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Optimista, úprimný blázon a človek, ktorý chce zmeniť svet k lepšiemu. Niekedy drzý a často hľadajúci vo všetkom nejaké súvislosti. Preferujem dialóg a kompromis pred inými riešeniami. A nemám rád spamovacích magorov, náboženských fanatikov či "expertov na život" :) Som autorom rôznych textov, medzi obľúbené patrí trilógia Vodná planéta. Zoznam autorových rubrík:  filozofia a názoryKnihyPolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu