Líder tých napravo?

Tentokrát niečo o pozícii lídra politických strán, ktoré sa označujú ako stredo pravicové. Na tejto časti spektra nie je jedna strana, ale množstvo strán s rôznymi myšlienkami a áno, s bordelom. Napriek tomu sa niekto z nich zmení na lídra.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Ak vyhrá pravica a zostaví voľby, bude niekto zo strán na premiérskej stoličke. Možno vyhrajú, možno... no je veľká šanca, že nie. Kto ale bude lídrom opozície? Ktorá osobnosť sa postaví za záujmy tých, ktorí nemajú v láske červerných a dali hlas modrým, bielym, oranžovým či zeleným? Skúsim napísať názor na všetkých "reálnych" kandidátov lídra zo všetkých strán, ktoré by sa mohli dostať do parlamentu a utvoriť nejakú tú "army" proti Smeru: 99%, KDH, Most-Híd, NAS, OĽaNO, SaS, SDKÚ, SMK, SNS, SSS.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začnem s 99%: Nepovažujem túto stranu za pravicovú a tiež si neviem tak celkom predstaviť, kto by s nimi išiel do vlády. Myslím, že nemajú žiadnu osobnosť, ktorá by bola schopná robiť lídra - teda ktorá má osobnostné predpoklady a rešpekt ostatných.

KDH: O kresťanských demokratoch sa toho hovorí teraz veľa. Vyššie percentá ako ktorákoľvek strana napravo. Kto z nich by ale mal byť lídrom? Jedna možnosť je Figeľ, no vzhľadom na svoje konzervatívne a kresťanské hodnoty je to niekto, kto sa nebude veľmi páčiť liberálom. Kto iný by od nich mohol byť? Hrušovský sa mi nezdá byť veľmi flexibilný. Nepovažujem ho za niekoho, kto by vedel zjednotiť rôznych ľudí a niekde viesť. Ostáva ešte Lipšic, no ten je oveľa viac človek činu ako človek múdrych rečí. Na niečo sa hodí, ale na lídra pravice? Tak to veru neviem. Osobne ale nechápem, čo robí práve v tejto strane.

Skryť Vypnúť reklamu

Most-Híd: Postaviť Bugára ako vodcu? Prečo nie? Osobne nemám problém s niekým, kto vie plynuje slovensky, maďarsky a ďalšie jazyky a celkovo na to má. Postaviť ale jeho ako lídra je dosť zvláštne. Predsa len, na Slovensku je veľa primitívnych ľudí, čo by mu jeho názory na spoluprácu s menšinami zazlievalo. Neviem o inom politikovi z Mostu, ktorý by mohol túto funkciu zastávať.

NAS: Šance Malíkovej, teraz Belousovovej, sú nízke. Možno sa dostane nad 5%, možno... osobne tomu ale neverím. A keďže je tam jediná známejšia osobnosť a táto strana by sa určite nedohodla s Mostom či SMK, a vlastne ani s ďalšími... ak by ale takáto vláda vznikla, myslím, že by Belousovová bola zlá voľba ako lídra pravice.

Skryť Vypnúť reklamu

OĽaNO: Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti mali dobrého kandidáta, pána Mojžiša. Jeho pôsobenie je už minulosťou. Kto ostáva? Matovič? Neviem, či by sa hodil na túto úlohu. Považujem ho za schopného človeka s rôznymi zaujímavými vlastnosťami, no tak ako má sympatizantov, má aj toľko odporcov, že by funkciu lídra tých napravo robiť nemohol.

SaS: Bolo by zaujímavé, keby táto strana zostavovala vládu a navrhla lídra. Ale koho? Miškov, Galko a spol sa na to veľmi nehodia, ostávajú tak len dva mená. Sulík robil predsedu parlamentu jemne netradične, no dobre. Viac ho beriem ako ekonóma, než ako rečníka. Príde, povie niečo múdre a sem tam to povie aj v nemeckom jazyku, no... nemyslím si, že by mohol robiť premiéra či vodcu opozičnej pravice. Ešte je tu Krajcer, ktorý má popularitu medzi ľuďmi, no tá môže narastať a klesať úplne veselo. Má prehľad o politike a aj humor, možno by bol vhodným kandidátom. Ale vždy sa nájde nejaké ale.

Skryť Vypnúť reklamu

SDKÚ: Radičová je preč. Koho iného môžu dať na túto funkciu? Nech si o Dzurindovi povie kto chce čo chce, niekoľko vecí robiť vie - len je problém s tým, že ho nikto nemá rád. Alebo skoro nikto. Aj kvôli sebareflexii. S Miklošom je to myslím veľmi podobne. Alternatívou je Žitňanská. Má na to? Druhá žena, ktorá by bola bábkou Dzurindu? Ak by sa ona stala lídrom, tak by to bolo množstvo porovnávačiek... jej osud by ale nebol až tak moc v jej rukách, ako by bol v rukách predsedu strany.

SMK: Dostane sa do parlamentu? Možné to je. Predsa len, veľa voličov počúva maďarské rádiá, pozerá maďarské televízie, kde je SMK ukazované ako lepšou stranou, v porovnaní s Mostom. Neviem, koho by mohli nasadiť. Csákyho? Berényiho? Nie, ďakujem.

SNS: Kto je vlastne v SNS? Slota, ktorého nikto nemá rád a ak si dá niekto jeho meno do Youtube... ani nemusím ďalej. Kto ešte? Rafaj? Massay? Iný blázon, ktorých by mali z politiky vyhodiť?

SSS: Schopný kandidát medzi nimi by aj mohol byť, no hlavná postava, Mojsejová, by dokázala povedať niečo sem tam aj múdre, ale naozaj iba sem tam. Byť lídrom a spolupracovať s ostatnými, to fakt nie je úloha pre ňu.

A kto naľavo? Fico. Kto iný? Hmmm, asi nik. Možno, opakujem možno, nejaký ten Kaliňák, ale inak naozaj nik.

Stanislav Hoferek

Stanislav Hoferek

Bloger 
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Optimista, úprimný blázon a človek, ktorý chce zmeniť svet k lepšiemu. Niekedy drzý a často hľadajúci vo všetkom nejaké súvislosti. Preferujem dialóg a kompromis pred inými riešeniami. A nemám rád spamovacích magorov, náboženských fanatikov či "expertov na život" :) Som autorom rôznych textov, medzi obľúbené patrí trilógia Vodná planéta. Zoznam autorových rubrík:  filozofia a názoryKnihyPolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu