Minimálnu mzdu na 600€ nezvýšili. 99% voličov 99% nerozmýšľa?

Minimálna mzda je číslo, hodnota. Niekoľko číslic a za nimi naše slávne Euro. Čo to ale znamená? A hlavne, aké zmeny by prišli, keby sa minimálna mzda zvýšili na 600€? Prinieslo by to výhody! Áno, skutočne by to malo výhody, no každá výhoda so sebou nesie malú, strednú, veľkú alebo ultra mega big absolut total brutal nevýhodu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (41)

Aktuálna hodnota minimálnej mzdy je 327,20€. Suma, ktorá je taká, aká je. Nie je to sláva. Tí, čo pracujú za minimálnu mzdu, by chceli viac a tomu sa asi ani nedá čudovať. Bolo by pekné, keby mohol každý takýto človek aspoň raz týždenne ísť na dobrý obed do reštiky, postupne naškrabať na nové auto, nezabúdať na kultúru, aspoň trochu cestovať a neriešiť problémy, ako typu "zdražela voda či elektrina, čo budem robiť?". Ale...

Ale akosi často hovorím "ale", pokiaľ ide o politiku. Zmení sa A, "ale prichádza ďalšie ale" - totiž, zmení sa aj B. Niekto to čakal a pripravil sa, niekto nie a potápa seba i ostatných.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zvýšenie minimálnej mzdy na 600€, alebo celkovo nejaké výrazné zvýšenie, by odštartovalo nasledovné udalosti:

1) Veľké medzinárodné spoločnosti, ktoré tu majú úľavy na daniach, tak pekne nazývané aj daňové prázdniny, zoberú do rúk kalkulačky a rýchlo tam naťukajú výpočet, v ktorom bude nová výška minimálnej mzdy, niečo o daňových prázdninách, niečo o situácii napríklad v Rumunsku a niečo o tom, čo bude presun stáť. Následne vznikajú dve možnosti. Budú fungovať do konca daňových prázdnin, alebo odídu do týždňa. Pracujúci Slováci opustia výrobu a zaplnia už aj tak "kvalitne" zaplnené úrady práce.

Skryť Vypnúť reklamu

2) Malé slovenské firmy pocítia, že už nemôžu zvládať prevádzku. Budú musieť obmedziť počet pracovníkov, alebo to rovno všetko zavrieť. Chce mladý človek s minimom praxe prácu? Má totálnu smolu. Ostanú len tí, ktorí majú bohatú prax, aj to nie všetci. The best pracuje a obrovské množstvo ľudí poberá dávky. Ako tie dávky budú vyzerať, ak bude pracovať jeden človek na jedného nezamestnaného, nedaj bože na dvoch?

3) Zvyšujúca sa nezamestnanosť, pretože by len minimum ľudí mohlo pracovať za minimálnu mzdu, prehĺby ďalšie dva veľmi dôležité problémy: Ľudia budú ešte viac nakupovať nekvalitné tovary z Číny na úkor tých Slovenských, a tak pôjde ekonomika nášho pekného Slovenska do ešte väčších (sorry za vulgárny výraz) sračiek, a potom ešte problém číslo dva: Slováci budú viac pracovať mimo Slovenska. Anglicko, Rakúsko atď zaplnia tie naj mozgy zo Slovenska (ktoré tu ešte ostali) a nebudú si Ukrainci hľadať prácu u nás, ale my na Ukraine.

Skryť Vypnúť reklamu

Minimálnu mzdu treba dvíhať postupne a s rozumom, nie nejaké populistické hrrr. Aký máte názor na túto problematiku vy? Čo by podľa vás znamenalo neuvážené dvíhanie minimálnej mzdy?

P.S. Výška minimálnej mzdy je dôležitá pre výpočty odvodov či platy politikov. Vyššia minimálna mzda = vyššie odvody = vyššia nezamestnanosť a vyšší počet samovrážd dovtedy úspešných živnostníkov...

Stanislav Hoferek

Stanislav Hoferek

Bloger 
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Optimista, úprimný blázon a človek, ktorý chce zmeniť svet k lepšiemu. Niekedy drzý a často hľadajúci vo všetkom nejaké súvislosti. Preferujem dialóg a kompromis pred inými riešeniami. A nemám rád spamovacích magorov, náboženských fanatikov či "expertov na život" :) Som autorom rôznych textov, medzi obľúbené patrí trilógia Vodná planéta. Zoznam autorových rubrík:  filozofia a názoryKnihyPolitikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu