Nórsko zo mňa robí tvrdšieho chlapa.. aj keď som žena!

Sama s vlastnými myšlienkami. Prudké stúpania, šmykľavé úzke cestičky nadol. Tvár vystavená ostrému slnku a bičovaná dažďom. Dychberúce prenádherné výhľady naplnené strachom...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Konečne chápem, prečo v Nórsku vznikajú tie najlepšie kriminálky.. Inšpirácia prúdi vzduchom, stačí si len vyjsť na krátku nedeľnú prechádzku do prírody. A že Nóri milujú svoju prírodu a tieto ich nepochopiteľné celodenné túry!

Snažím sa adaptovať sa čo najlepšie, asimilovať sa a preniknúť do tajov týchto náročných, nikdy nekončiacich „hajkov“ (túr). Ale, „asi milujem sa“ (seba sa) príliš na to, aby som sa chcela báť o svoju holú... (ľubovoľne doplň) pri šplhaní sa po skalách. Akokoľvek sa snažím, v tejto sfére, zatiaľ, no, povedzme to jemne... zlyhávam.
Debaty s kamošmi, turistami, manažérmi sa tak či onak ale vždy zvrhnú k tomu, kto kde všade bol a čo všetko vyšliapal alebo zošliapal.

Tak som sa odhodlala! Konečne mi v pondelok vyšlo počasie.. predstavte si, ale pondelky milujem zo všetkého najviac, mávam totižto voľno.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
močarina, bačorina
močarina, bačorina 

Nórsko zo mňa robí tvrdšieho chlapa! Hmmm, teda, silnejšiu ženu... Pomáha mi prekonávať moje strachy. Tak, že ma hodí rovno, bez váhania, do vody. A to doslova! Na výlete, premoknutá ako myš, voda mi kvapká z nosa. Brodím sa močiarom... pretože, ehm, som nenašla turistickú cestičku. 

Po členky vo vode, cítim, že toto mi môj močový mechúr len tak nezabudne!
Lekcia č. 1: Už viac neodchádzam z domu bez 3 nepremokavých vrstiev, náhradných ponožiek, teplákov a pršiplášťa. 


 

Lekcia č. 2: Vyťaž zo svojej aktuálnej zlej situácie čo najviac.

Obrázok blogu

Keď už 20 minút lezieš na kopec, a zrazu spotený a udychčaný pod sebou v malebnej dolinke vidíš, kadiaľ vedie cestička, nezúfaj.. poobzeraj sa okolo seba, možno nájdeš nejaké divé jahody, maliny alebo čučoriedky (tak ako ja). A hlavne, nádherné výhľady. Vytiahni deku a prekonaj ďalší zo svojich najväčších strachov. Sadni si čo najbližšie k okraju skaly, trošku pohompáľaj nohami. Najprv neisto, ale potom to príde. Ten úžasný pocit, že si zase raz dokázal prekonať sám seba!

SkryťVypnúť reklamu

Keď si na túre spomenieš, ako tvoj manažér raz pri obede hovoril, že nerozumie tomu, ako sa na Aurlandsdalen turistom podarí dokaličiť sa alebo, nebodaj, zahynúť .. Veď predsa, všetky úseky sú tam úplne bezpečné, a v miestach, kde sa cestička máličko “zužuje“, sú natiahnuté oceľové laná.

Okej, som celkom strachoprd.. ale môj strach z výšok pri takomto výhľade dosahuje level 1000.

A že bolo takýchto chvíľ, kedy som si, pochybujúc o vlastnom mentálnom zdraví, v hlave pospevovala: https://www.youtube.com/watch?v=Y2qW7yOTtxY

Obrázok blogu

Lekcia č. 3: Keď si v Nórsku, opusti niektoré svoje slovenské zvyky.

Obrázok blogu

Milí moji, Nóri nezbierajú hríby.. Všetci vášniví hubári traste sa! Letná dovolenka v Nórsku by vám priniesla orgazmické hubárske zážitky a úlovky hodné plakety...My, praví Záhoráci, ktorí dokážeme vstať o pol 5 ráno, aby sme už o 5 boli v lese (prví!) a napäto sledujeme, kedy už konečne v dusných horúcich letných dňoch zaprší... nemôžme predsa takéto krásavice nechať len tak nedotknuto rásť pri ceste (áno, dobre čítate, hneď pri chodníčku).. Po 5 hodinách vykladania a prekladania ruksaku, aby sa mi tam vošlo tých húb čo najviac, som si uvedomila, že ešte po ďalších 5-tich hodinách predo mnou budú asi celkom dotlačené, sparené.... a že vlastne, vďaka zdržiavaniu sa zbieraním, nestíham autobus...

SkryťVypnúť reklamu

S obrovskou nevôľou sa rozhodujem pre dobročinnosť najväčšieho rangu.. Počkám na starší nemecký párik, ktorý som cestou obiehala, a huby im podarujem... Vyzerajú nadšene a ja sa tiež pokúsim o náznak úsmevu (moje srdce krváca). A utekám na ten autobus, aj keď viem, že ho už asi nestíham.. A mala som pravdu, ale 2 hodinky čakania mi umožnili pokračovať v čítaní ďalšieho dielu Harryho Pottera a dokonca, na stanici mali wafle!

Lekcia č. 4: Ak niekde vidíš napísané OBS! (pozor), tak si naozaj daj pozor a zdrž sa srandičiek (že, Domi?)!

OBS! Nasledujúci príbeh nie je pre slabé povahy! Bude obsahovať kopec strachu, ani lezenie po stromoch nie je vylúčené!

SkryťVypnúť reklamu

Nóri niektoré veci berú ako samozrejmosť. Napríklad im nenapadne, že každý nežije v súlade s prírodou tak ako oni. A hlavne, že netuší, ako vyzerá Scottish Highland Cattle (škótsky náhorný dobytok). Cestou na môj obľúbený vodopád som už hneď na začiatku narazila na malú drevenú bráničku s nápisom: „Pozor! Škótsky náhorný dobytok a ovce.. Prosím, zatvárajte bránu. Ďakujeme.“

Hlavou mi preblyslo zopár vtipných poznámok, nezabudla som natočiť videjko a už som si ho špacírovala hore k vodopádu. A tu, zrazu, býk. Vlasy by mu mohla závidieť nejedna slečna, ofinku takisto. Ale toto, s prepáčením, hovädo, stálo asi 4 metre odo mňa a nerušene sa páslo.Trvalo mi hodnú chvíľu, kým mi to docvaklo..
Takže, to znamená, že tie kravy sa tu voľne pohybujú? Značne som zrýchlila tempo, naivne si mysliac, že vyššie, kde je terén strmý a skalnatý, sa už nedostanú.
 

Obrázok blogu

Lekcia č. 5: Nikdy nepodceňuj nórsku zdatnosť... dokonca ani zdatnosť ich dobytka!

Keď už som si udychčaná a spotená myslela, aká som super, že som ich striasla a už si nerušene môžem vykračovať hore, priamo predo mnou (na turistickom chodníčku) stojí jedna ryšavá kráska.Tentokrát mi rozhodnutie trvalo asi milióntinu sekundy. Otočila som sa na päte a rovnako rýchlo ako hore som upaľovala zase naspäť, modliac sa, aby som len bezpečne prišla po tú bráničku. A mohla ju za sebou zatvoriť.

Obrázok blogu

A tu, zrazu, ďalšia krava.. Pozerá na mňa, ja na ňu, stojíme takto bez pohybu hodnú chvíľu, takmer cítim to iskrenie medzi nami... Keď sa pohne, chytám sa prvého stromu a leziem naň. Vďačná mojej dedinskej výchove si pohovkávam na strome (okej, skoro som sa od strachu po..kakala) a čakám, kým tie kravy! (už to myslím ako nadávku) odídu. Veď ja chcem ísť iba domov! Po polhodine sa odvažujem zísť zo stromu a z turistického chodníčku a nájsť si inú cestu späť. V hlave si neustále opakujem: „Keď nevidím ja ich, ani ony ma nevidia!"

A ja som sa doteraz bála psov?!

Morál dňa: Nórsko z teba spraví chlapa, aj keď si žena... Ukáže ti, že strach je cesta k sebapoznaniu a prekonávaniu svojich limitov. Robí to síce natvrdo, ale niektoré situácie ti ostanú vryté v pamäti na celý život.

Preto, moji milí, cestujte! Nikdy neviete, kedy sa vám podarí dostať sa do nečakanej situácie, vyriešiť ju a prekročiť tak vlastný tieň.

P.S.: Teším sa do sprchy, spotila som sa až na kolenách.

Vaša Dominika.

Dominika Hoferková

Dominika Hoferková

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Momentálne objavujem krásy Nórska. Mám sa tu super a o mojich tunajších zážitkoch, radostiach i starostiach sa mám chuť podeliť aj s Vami. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu