Kto ohrozuje naše národné dedičstvo?

Slovenské lesy sú v ohrození. Počuť to z každej strany. Ohrozuje ich lykožrút, lesníci, ochranári, developeri. Môžete si vybrať. O jednom ohrození však príliš nepočuť. O vplyve strany s orlom v logu (SNS).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

SNS a jej nominantov na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV SR) a spriaznených firiem.

Lykožrút je pre slovenské lesy problém. Meniaca sa klíma a rozsiahle monokultúry ihličnanov, predovšetkým tie smrekové, predstavujú kombináciu, ktorej tento chrobák vie ťažko odolať. Treba si však uvedomiť, že tento problém nezvládajú lesníci aj v hospodárskych lesoch, kde im ochranári do toho takpovediac nehovoria. Prečo potom ten tlak proti bezzásahovosti v prísne chránených oblastiach? Navyše keď štát má povinnosť odškodniť súkromných majiteľov? A prečo si štátne Lesy SR žiadajú o výnimky na ťažbu aj v Národných prírodných rezerváciách, kde rastú listnaté stromy a teda lykožrút tam nie je problém? Ako napríklad v Prírodnej rezervácií Jasenovská bučina vo Vihorlate. Prečo míňajú vyše milióna EUR do imidžovej reklamnej kampane LES SME MY, ktorá sa snaží nepriamo útočiť na snahy ochranárov?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Prírodná rezervácia Čertova dolina, 5. stupeň ochrany. Aj tu chcú Lesy SR ´zasahovať´.
Prírodná rezervácia Čertova dolina, 5. stupeň ochrany. Aj tu chcú Lesy SR ´zasahovať´. (zdroj: Martin Hojsík)

Pretože sa schyľuje k rozhodovaniu o budúcnosti nášho prírodného dedičstva. Na jednej strane sú tí, vrátane nás v Progresívnom Slovensku, ktorí sa snažia o ochranu toho najcennejšieho. Chceme aby Národné parky boli aspoň zo 75 percent bezzásahové. Aby všetky oblasti s najvyšším, 5. stupňom ochrany boli bezzásahové. Aby sme si podobne chránili všetky pralesy, ktoré na Slovensku ešte zostali. Aby sme ich nechali prírode. A ľudom, na oddych a načerpanie energie. Samozrejme, s kompenzáciou pre súkromných vlastníkov a ochrannými pásmami k hospodárskym lesom. Hospodársky les je dôležitý, ale nemá ním byť každý les. Stačí keď necháme na prírodu 5 percent Slovenska. Na zvyšku môžeme hospodáriť. Snahu lesníkov potrebujeme sústrediť na hospodárske lesy. Tie, ktoré sú v menšom ako 3 stupni ochrany.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane je tu snaha ťažiť prakticky všade, aj v najprísnejšie chránených územiach. A nielen zo strany súkromných vlastníkov, ale aj štátnych Lesov SR. Tých, kde je predsedom dozornej rady istý Ing. Regec. Tu sa dostávame naspäť k národnej strane a jej nominantom na MPRV SR a v Lesoch SR. Konkrétne k Ing. Jaroslavovi Regecovi. Tento nenápadný pán sa v lete zviditeľnil nezmyselným obvinením štátnej ochrany prírody zo zodpovednosti za letné povodne v Tatrách.

Ing. Regec je súčasne Generálnym tajomníkom služobného úradu MPRV SR aj reprezentantom štátu v dozornej rade Lesov SR. Popri tom však vlastní podiely vo firmách spojených s lesmi a stavbami z dreva. Ale poďme od začiatku.

SkryťVypnúť reklamu

Zdokumentovaná politická kariéra Ing. Regeca totiž nezačala v SNS, ale v SDKÚ. Bol za túto stranu poslancom Prešovského samosprávneho kraja v rokoch 2005-2013. A nie hocijakým. V rokoch vlády Ivety Radičovej to dotiahol až na nominanta SDKÚ v dozornej rade Východoslovenskej energetiky.

V roku 2012 ešte kandidoval do NR SR za SDKÚ, ale s poklesom preferencií tejto strany a jej odchodom do zabudnutia bolo treba presedlať. A rozhodol sa pre národnú stranu s orlom v logu. V roku vstúpil 2014 do SNS a o dva roky na to je už okresným predsedom v Snine a kandiduje do parlamentu za národniarov na 16 mieste. Do NR SR sa síce nedostal, ale skončil na MPRV SR ako generálny tajomník služobného úradu. Teda človek manažérsky a personálne riadiaci ministerstvo. Súčasne sa na jeseň roku 2016 stáva predsedom Dozornej rady Lesov SR.

SkryťVypnúť reklamu
Národný park Muránska planina. Turistický chodník.
Národný park Muránska planina. Turistický chodník. (zdroj: Martin Dubéci)

Za tie niečo vyše dva roky vo funkcii o ňom v širšej verejnosti nebolo veľa počuť. Okrem spomínaného letného obvinenia štátnych ochranárov zo zodpovednosti za záplavy. To však neznamená, že by sa jeho meno neobjavilo pri niektorých, povedzme kontroverzných, kauzách. Napríklad pri údajne nesúvisiacom angažovaní sa jeho príbuzného v dodávke nových obrnených transportérov pre armádu SR. V danej firme sa objavil až po tom, čo SNS vstúpilo do vlády. Jedna sa týka aj lesov a dreva, pretože to je oblasť, kde spoločnosti, ktorých spoločníkom je Ing. Regec a jeho rodina dlhé desaťročia podnikajú. Až do dobrovoľného výmazu v máji 2018 bol Jaroslav Regec vedený aj ako konečný užívateľ výhod najväčšej z „rodinných“ spoločností Regecovcov. Minulé leto s veľkou slávou predstavila ministerka Matečná návrh vyhlášky na podporu drevodomov. Cieľom mala byť podľa ministerstva aj podpora spracovania slovenského dreva na Slovensku. Až na to, že samotný návrh nestanovil podmienku aby drevo bolo slovenské. Čiže ide skôr o podporu výrobcov drevodomov na úkor výrobcov ekologických stavieb z iných materiálov. Ing. Regec spolu s rodinnými príslušníkmi spoluvlastní firmu na výrobu drevodomov. Nie je to nelegálne. Len taká malá domov. Návrh zatiaľ uviazol v medzirezortnom pripomienkovaní, ale údajne ho ministerstvo chce oživiť a schváliť.

Prečo tento profil? Pretože v najbližsích mesiacoch sa bude rozhodovať o budúcnosti nášho prírodného dedičstva. O to, či v Národných parkoch a najprísnejšie chránených územiach budú lesy také, ako ich tvorí príroda. O tom či jediný orol na Slovensku bude ten v znaku SNS. Urobím všetko preto, aby tomu tak nebolo.

Martin Hojsík

Martin Hojsík

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som poslancom Európskeho parlamentu a podpredsedom hnutia Progresívne Slovensko.Od roku 1993 sa venujem ochrane životného prostredia, zvierat a predovšetkým životov a zdravia ľudí. Celý život sa snažím byť hlasom tých, čo sa sami brániť nevedia, alebo nemôžu.V Európskom parlamente sa venujem boju proti klimatickej kríze, ochrane slovenskej a európskej prírody, boju proti nebezpečným chemikáliám, ale aj zelenej obnove ekonomiky, či právam a ochrane žien. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

287 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu