Pašeráci krutosti – skutočne európske riešenie slovenského problému

100.000. To je odhadovaný počet šteniatok, ktoré sa vyvezú zo Slovenska do zahraničia každý rok. Je to odhad, pretože veľmi veľa z nich je nelegálne vyvezených.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Nejedná sa pritom o malý obchod. Títo „pašeráci krutosti“ profitujú z miliardového európskeho trhu so šteňatami. Tento problém nie je len, ale aj o Slovensku. To je jeden z dôvodov prečo potrebujeme skutočne európSKe riešenie.

Bezohľadní množiari psov a mačiek sú zdrojom utrpenia zvierat, aj ľudí.

Obrázok blogu
(zdroj: Sloboda Zvierat)

Množiteľské sučky a mláďatá nepoznajú normálny psí život – voľný pohyb, hru, spolunažívanie s človekom a jeho pohľadenie. Chovné sučky sa stavajú továrňami na šteniatka
a keď už nevládzu tak ich život kruto končí. Mnohé sú celý život zavreté vo vnútri a nepoznajú čerstvý vzduch.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mláďatá trpia skorým odlúčením od matky, nakoľko idú na predaj už ako štvortýždňové. Nesú si psychické aj fyzické následky po celý život. Aj preto mnoho z nich v konečnom dôsledku vážne ochorie alebo uhynie.

Tieto šteniatka sú preto často bez potrebnej vakcinácie, napríklad proti besnote. Majú sfalšované zdravotné aj identikačné dokumenty. Aj preto kúpa takéhoto zvieraťa so sebou nesie nielen finančné náklady na jeho prípadnú liečbu ale aj zdravotné riziko pre jeho držiteľov.

Organizovaný zločin.

Samozrejme nelegálny obchod z vysokými ziskami priťahuje organizovaný zločin. Zisky sú v desiatkach percent, dane žiadne. Policajné zložky po celej Európe sa trápia s týmto problémom. Nedávno sa podarilo talianskej a slovenskej polícii rozložiť skupinu, ktorá na Slovensku množila psy a predávala do Talianska

Skryť Vypnúť reklamu

Veľmi aktívni v tejto oblasti sme boli s mojim tímom vo FOUR PAWS (nemecky VIER PFOTEN). Napríklad v Nemecku sme odhalili sieť predajcov, ktorí nelegálne dovážala šteniatka od množiteľov z Slovenska. 

Online anonymita.

Veľkou pomocou pre týchto obchodníkov s krutosťou sú online inzertné stránky, ako napríklad inzeráty na ebay alebo Bazoš. Umožňujú im totiž predávať zvieratá bez poriadneho overenia ich totožnosti predajcov a registrácie zvierat. Niekoľko rokov sme s kolegami tlačili na ebay, ale zatiaľ neúspešne. Aj preto potrebujeme riešenie pre celú Európu. A najlepšie na tom je, že je veľmi blízko. Potrebuje však ešte potlačiť do úspešného konca. A k tomu chcem prispieť v Európskom parlamente.

Skryť Vypnúť reklamu

Zákon o zdraví zvierat ako riešenie.

V Európe začne od roku 2021 platiť nový Zákon o zdraví zvierat. Jeho hlavným cieľom bolo zdravie hospodárskych zvierat. Ale dá sa jednoducho použiť aj na spoločenské zvieratá a významne obmedziť nelegálny obchod so šteniatkami. Je však potrebný dobrý vykonávací predpis k tomuto zákonu. A o to tu ide.

Ako na to? Potrebujeme dve základné súčasti.

  1. Povinnú registráciu chovateľov v celej Európe. Takto sa bude ťažšie skrývať obchodníkom s krutosťou.

  2. Navzájom prepojené systémy registrácie a identifikácie zvierat medzi jednotlivými krajinami Únie. Zvieracie pasy ani systém Traces ako sa používajú teraz nefungujú tak ako treba. Pritom vzájomné prepojenie systémov registrácie psov a mačiek medzi jednotlivými krajinami EÚ by umožnilo omnoho lepšiu kontrolu pôvodu zvierat. A ochránilo nielen zvieratá ale aj nás, ich držiteľov.

Viac o tom napísala bývalá kolegyňa z FOUR PAWS v tomto článku v Euractiv.com

Je úlohou Európskej komisie pripraviť tento predpis. Európsky parlament však môže využiť svoj vplyv a požadovať aby chránil aj spoločenské zvieratá a ich držiteľov. Som presvedčený, že k tomu v Európskom parlamente viem prispieť. Bez vašej podpory v májových eurovoľbách to však nedokážem.

Skryť Vypnúť reklamu

Najlepší domáci miláčik je z útulku.

Guci. Keď ho raz začnete škrabkať tak vám nedovolí prestať. ;-)
Guci. Keď ho raz začnete škrabkať tak vám nedovolí prestať. ;-) (zdroj: Martin Hojsík)

Keď zvažujete domov psíka alebo mačku tak nechoďte na Bazoš. Choďte do útulku. Je to jednoduché. Dáte domov tak, kde je treba. Budete hladkať zvieratko, ktoré si to možno nikdy nezažilo. Jednoducho spravíte niečo dobré. A to stojí za to. Viem to, v rodine sa staráme o Guciho.

Prihlásiť sa na odber noviniek môžete tu

Radi ma môžete mať tu.

Martin Hojsík

Martin Hojsík

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som poslancom Európskeho parlamentu a podpredsedom hnutia Progresívne Slovensko.Od roku 1993 sa venujem ochrane životného prostredia, zvierat a predovšetkým životov a zdravia ľudí. Celý život sa snažím byť hlasom tých, čo sa sami brániť nevedia, alebo nemôžu.V Európskom parlamente sa venujem boju proti klimatickej kríze, ochrane slovenskej a európskej prírody, boju proti nebezpečným chemikáliám, ale aj zelenej obnove ekonomiky, či právam a ochrane žien. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

3 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu