Pomyselná hranica rasizmu na Slovensku

Rasizmus sa definuje ako diskriminačná teória, ktorá hlása nerovnocennosť ľudských rás. Spája sa s určovaním podradných a nadradených rás. Trestný zákon SR tento fenomén upravuje v § 423 Hanobenie národa, rasy a presvedčenia:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (62)

Kto verejne hanobí

a) niektorý národ, jeho jazyk, niektorú rasu alebo etnickú skupinu, alebo

b) jednotlivca alebo skupinu osôb pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine, pôvodu rodu, pre ich náboženské vyznanie alebo preto, že sú bez vyznania,

potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až tri roky.

Kde však vzniká a zaniká hranica rasizmu? 

Skôr, než priblížim rôzne pohľady na túto problematiku, pridávam odkaz na kontroverznú reklamu značky Absolut, ktorá na internete rozpútala mnohé diskusie:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

POHĽAD A:

Nesúhlas s motívom reklamy vyjadrilo na internete mnoho mladých i starších Slovákov. Vzhľadom na to, že v reklame vystupuje slečna, ktorá má otca z Konga (čiže má výrazné črty negroidnej rasy) ju kritickí Slováci nešetrili rasistickými poznámkami. A prečo? -pretože v pozadí reklamy hraje upravená verzia slovenskej ľudovej piesne s textom: "Slovenské mamičky pekné dcéry máte". Je to podľa nich v poriadku? Vraj nie. 

Slováci sa radia medzi slovanské národy. Ak aj upustíme od ideálu- svetloružová pleť, svetlé vlasy, modré oči, môžeme s určitosťou povedať, že sa Slováci a ich predkovia radia medzi europoidnú rasu. Prečo potom vystupuje v reklame s jasným odkazom na "slovenskosť" dievčina, ktorá nereprezentuje tieto znaky? Mnohí diskutujúci vraveli aj o nútenom multikulturalizme. Tento jav sa dostáva do podvedomia ľudí najmä vďaka podobným reklamám, médiám a pod. Bojíme sa niečoho čo "nie je naše"? Na obhajobu: V médiách sa často hovorí o prívaloch migrantov, teroristických útokoch, čo v ľuďoch evokuje strach. Z toho dôvodu vzniká v skupine Slovákov násilný (a často aj nenávistný) pud obhajovať a "brániť" záujmy a veci slovanské. Ak upustíme od tejto nenávisti, neznášanlivosti a trestného činu rasizmu, sa v tomto momente môže každý Slovák hrdo chytiť za srdce a povedať: "A predsa sme len vlastenci!" 

SkryťVypnúť reklamu

POHĽAD B:

Dievča v reklame je Slovenka. Chodila na slovenskú školu, žije tu, má tu rodinu, priateľov. Znamená to, že tu nie je doma len preto, lebo nemá bledú pleť? Kde inde je potom jej domov? V krajine, kde nevyrastala a nežila? Len preto, že miestni obyvatelia vyzerajú podobne ako ona? Je to podľa nás (stále verím, že priateľských a ústretových) Slovákov fér? Pravdepodobne nie. Tolerancia "inakosti" by sa v tomto smere mala na Slovensku posunúť vpred, a preto skladám myšlienke značky Absolut poklonu. Poukázala na to, že aj u nás žijú občania, ktorí nemusia vyzerať "europoidne" a aj napriek tomu sa môžu hrdo označovať za Slovákov. A právom. Akékoľvek šírenie nenávisti a rasizmu je v tomto smere nevyspelé a z môjho pohľadu skutočne primitívne. Alebo si azda niekto z nás vybral svoje pohlavie, rasu, kultúru? 

SkryťVypnúť reklamu

KDE TEDA ZAČÍNA RASIZMUS?

Podľa mnohých je rasizmom aj samotné hovorenie o rasizme. Podľa môjho názoru nie. Rasizmus je u mňa všetko spojené s neznášanlivosťou voči niečomu, čo nie je "rovnaké ako naše". Kde teda začína? -no všade tam, kde začína aj nevraživosť. 

Zhodnotenie?

Buďme vlastenci. Buďme hrdí Slováci. Buďme pyšní na náš pôvod, na náš vzhľad, kultúru, tradície. Práve to z nás bude robiť ozajstných Slovákov všade- aj v Kongu. A to aj pokiaľ budeme mať tmavú pleť a šikmé oči. 

A teda nebuďme xenofóbnym národom, no zároveň si nenechajme vziať ani potlačiť niečo, čo je NAŠE

Viktória Holejová

Viktória Holejová

Viktória Holejová

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Tvoje miesto je tu, v slovenskom národe - tu musíš zostať a pri obhajovaní pravdy nesmieš ustúpiť. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu