O ockoch a Ockovi

Môj, náš mocný - bláznivý - silný - odvážny - nekonečne milujúci Ocko! Tvoj obraz v ockoch dneška... (kiež by ich bolo len viac a viac)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nedeľa. Cesta do školy. Autobusová stanica. Prestávka. Ako vždy, pozerám na čakajúco - nastupujúcich ľudí. Chlapec, asi 11 ročný, sa pritúli k svojmu ocinovi. Neviem prečo, ma ten pohľad zaujal. Taký nezvyčajný, no krásny. Ako málo dnešní ockovia objímajú svojich synov. No, potom som si uvedomila, že vonku je poriadny vietor, a že chlapec sa za ocinom pred ním schováva. A ocino si svojho syna tak, veď viete, otcovsky chráni. Ockovia nám často ukazujú aký je náš nebeský Ocko. TOTO bol presne ten obraz! K Ockovi sa môžeme pritúliť. Ocko nás chráni pred každým životným nečasom. Za nim sa môžeme skryť, keď je „vietor" prisilný. On nám pomáha s našimi ťažkosťami. A ako mi bolo iba hodinku predtým na spovedi povedané: On nesie 99, 99 % (ak nie ešte viac) môjho, nášho trápenia.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kráčala som z detskej svätej omše. Všade sneh. A zrazu detský krik. Ocino sa šantil v snehu so svojou malou dcérkou. Po ceste z kostola. V kostolnom oblečení. Toto by mu jeho manželka, jej mamina, určite nedovolila, pomyslela som si. Ale to sú ockovia. Nehľadia na také nepodstatné veci ako čisté, slušné oblečenie. Hlavne, že sa jeho dcéra smeje. Že sa smejú spolu. Že sa jej venuje. Že jej venuje svoj čas. Svoj záujem, pozornosť. Že jej dáva pocit jedinečnosti. Svojej malej, milovanej, krásnej princezne. Každá sme pre svojho Ocka jedinečnou princeznou. Príjemné.

Dnes som mala opäť dôvod pousmiať sa pri pohľade na jedného z ockov. Idem na byt. Zahnem ku schodišťu. Predo mnou kráča malý chlapec s ruksakom a pred ním jeho ocino s bicyklom. Myslím si - zrejme bývajú niekde na prvom poschodí a takýto spôsob im viac vyhovuje. No, bývali až na piatom poschodí. Ocino pokojne kráčal s bicyklom. Popri tom sa syna pýtal či vládze. S ťažkým ockovým batohom, trošku frflajúc, ale samozrejme, - vládze. Na päťke si s radosťou vydýchol. Ja som pokračovala vyššie. Silný ocko. Môj silný Ocko. Toľko toho nesie, toľko trápenia zniesol. O toľko ťažší je jeho náklad, než ten môj malý, no predsa pre mňa často ťažko nositeľný. Najmä, pri náročných životných výstupoch života. No, Ocko sa vždy ohliada a pýta sa ma: „Vládzeš?"

Skryť Vypnúť reklamu

Silný, odvážny, bezpečný, ohľaduplný správne bláznivý, pripravený pomôcť a ochrániť nás, ... taký je náš Ocko... A takí sú (mali by byť) naši ocinovia.

Margareta Holeniova

Margareta Holeniova

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Lepšie je skúsiť sa nejakou cestou vydať a prinajhoršom sa vrátiť, než potom zvyšok života ľutovať, že sme to neskúsili a snívať rozprávky o tom čo by mohlo byť, keby... Zoznam autorových rubrík:  pohľad srdcaz cesty necesty :)+ Kildo-v songDomáca úloha :)SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu