Pretože všetkým z nás sa niečo sníva. Ak by sa nám nič nesnívalo mali by sme poškodenú parastriálnu oblasť v mozgu. Tento problém postihuje len tých ľudí, ktorí prežili mozgovú príhodu. Doteraz som si aj ja myslela, že exitujú noci, kedy náš mozog nie je schopný vyprodukovať snové zážitky. A čo je to vlastne sen? Sen je podľa teoretikov zážitok obrazových, zvukových a iných zmyslových vnemov vytváraných mozgom počas spánku. Podľa filozofov je to spojenie podvedomia s vedomím a má to pre nás vždy určitý význam. V niektorých videách sa dokonca môžeme dozvedieť, že sen nás má zbaviť strachu z nadchádzajúcich udalostí a pripraviť nás lepšie zvládnuť problémové situácie v živote. Každý z nás verí niečomu inému. Mnohí ľudia si svoje sny vykladajú pomocou snárov a hľadajú v ich symbolike odpovede. Možno na tom niečo bude ale osobne tomu neverím. Verím v to, že určitá časť mozgu odblokuje halucinácie a to sa prejaví v našom vedomí v podobe sna. Podľa posledných štúdií vedci dokázali, že sny eliminujú spomienky. Snívajú sa nám zložité a rôzne sny, no niektoré z nich majú všetci ľudia rovnaké. Sú to nasledovné situácie:
Padáme z veľkej výšky, či už je to útes, vysoká budova alebo iné miesto.
Levitačné sny sú tie, kde sa naše telá vznášajú a prekonávajú určitú vzdialenosť.
Ľudom sa častokrát sníva o vypadnutých zuboch, prenasledovaní, úteku či nahote.
Rozlišujeme štyri úrovne spánku, ktoré sa po celú noc opakujú v 60 až 90 minútových cykloch. Ak nastane REM fáza, rozumie sa tým, že šablóna spánku práve ukončila ďalší plný cyklus.
V primárnej úrovni sa spánok vyznačuje typickým pomalým pohybom očí, čo trvá od 1 do 10 minút.
V sekundárnej náš spánok pozostáva z nízkonapäťových EEG vĺn o kmitočte menej ako 2 Hz a striedaním pol až dvoch sekundových výbuchov EEG aktivity.
Tretiemu štádiu vládnu pomalé EEG vlny, ktoré neskôr zosilňujú a obsiahnu 20 až 50 % spánkového cyklu. V štvrtej úrovni spánku je cyklus prevažne charakterizovaný pomalými EEG vlnami. Spiaci sa voľne vracia do REM štádia. Pri REM fáze sa zvyšuje teplota mozgu, zásobovanie kyslíkom, naše svalstvo je paralyzované a telesná teplota je v nerovnováhe. Dá sa teda teoreticky povedať, že väčšina snov sa nám práve sníva v REM fáze (,,Rapid Eye Movement" ). Ďalej rozlišuje ešte nREM1,nREM2 a nREM3 fázu. V tejto poslednej fáze sa človek dostáva do najhlbšieho spánku, kde boli najčastejšie zaznamenané nočné mory, rozprávanie počas spánku či námesačnosť.
Ak si to teda v skratke zhrnieme, všetko čo sa týka snov vzniká prostredníctvom nášho mozgu. Je to zložitý proces nášho vedomia a podvedomia.
No čo sa deje teda keď nespíme? Je to, čo vidíme za bdelého stavu reálne a to, kde sa každý deň pohybujeme skutočné?
Svet sa skladá z atómov a molekúl. Avšak atómy sú vlastne takpovediac nič...sú to len častice, zložené z protónov a neutrónov. Žiadna hmota, je to len energia. Podľa amerického spisovateľa Neala Donalda Walsche je svet okolo nás len naša predstava. Myslel si, že nič na tomto svete nie je reálne a je to vytvorené len naším poznaním. To, čo voľným okom nevidíme je dotvárané mozgom. Keď naše oko zachytí vonkajší svet, tento obraz sa dostane do mozgu až o pár sekúnd, čiže sa dá z tohto všetkého analyzovať, že svet je len obrazom nášho vedomia a minulosťou toho, čo sme ,,už videli". Vedeli ste aj to, že ak chceme nejaký predmet skutočne vidieť, musí naše oko sietnicou zachytiť odraz svetelného lúča, vzchádzaného z predmetu? Ľudské oko sa skladá z rohovky, očného svalu, šošovky a sietnice. Svetelné lúče odrazené od pozorovaného predmetu prechádzajú rohovkou a pomocou šošovky sa sústreďujú na sietnici, kde sa vytvára obraz predmetu. Ten je potom pomocou nervu prenesený do mozgu.
Nevidíme teda predmet aký teraz momentálne je ale aký už bol približne pred jednou nanosekundou. Veď už sám Albert Einstein hovoril, že priestor a čas sú veci relatívne.
Kde sa teraz vlastne nachádzame? V hlbinách nášho spoločného vedomia, vytváraného storočia poznaním? Alebo stále budeme chcieť veriť, že napríklad sedíme na pohovke doma a sledujeme televíziu, prechádzame sa po lese či skáčeme z útesu bungee jumping? Je to len a len na nás čomu veríme.