Čierny deň pre slovenčinu

Už samotný zákon o štátnom jazyku nemá dnes opodstatnenie. A včera bola prijatá jeho novela, ktorá drzo lezie do sfér, kde štát nemá čo hľadať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (189)

Človeka už ani neprekvapí, že medzi predkladateľov novely zákona patrí jeden z najväčších zločincov v oblasti kultúrneho vyjadrovania, ktorý sa okrem limitovanej slovnej zásoby vyznačuje aj dokonale laickými predstavami o slovenskom jazyku. Predseda najslovenskejšej strany na zemeguli, ktorý si pletie genitív s lokálom vždy, keď vylezie z nejakého lokálu, pocítil potrebu chrániť náš údajne ohrozený jazyk. A vďaka jeho politickým sporom a osobnej xenofóbii má celá krajina šupnúť slovenčinu do zamknutej vitrínky v tvare dvojkríža, kde by ju najradšej videli národovci (prečo sa mi tak strašne žiada použiť slovo národovce?).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jeden z najväčších omylov je predstava, že jazyk sa dá ovplyvňovať zásahmi štátu. Hoci Ministerstvo kultúry je presvedčené o opaku, slovenčina by neprestala existovať, ani keby na túto užitočnú inštitúciu zajtra spadla bomba. Platí to aj opačne - jazyk nikto nikdy nevymyslel, neobjavil, nevynašiel. Keďže jazyk je komunikačný nástroj a nič iné (pozor na tvrdenia typu, že slovenčina má za úlohu integrovať či reprezentovať národ, a podobné vtákoviny), vznikol prirodzene, mení sa prirodzene a v niektorých prípadoch aj zomiera - prirodzenou smrťou, samozrejme. Z toho vyplýva, že jazyk si žije svojím životom, určovaným výlučne komunikačnými potrebami svojich používateľov, a nie potrebami štátu, definovanými zákonom.

SkryťVypnúť reklamu

O čistotu jazyka sa nám teda idú postarať tí najpovolanejší: okrem toho, ktorému žiadny pád nie je svätý, je to minister, schopný vyprodukovať takýto štylistický skvost: "Bude dvakrát písomne oslovený, aby niečo odstránil, a ani keď dvakrát to neodstráni, potom aj daný orgán navrhne pokutu."

Nech ma títo ľudia nepresviedčajú, že ich motívom je túžba po čistote jazyka - to by si už dávno boli zaplatili nejakú doučovateľku. Ja tam vidím dvoch príslovečných psov, na ktorých bitku si ministerstvo palicu nájde, aj keby na chlieb nebolo: slovenský juh a neposlušné médiá. A s médiami súvisí aj reklama, ktorej sa novela dotýka dosť podstatne. Čo presne vadí ochrancom čistoty? Žeby to, čo je pre národovce typické - že s cudzími rečami sa príliš nekamarátia?

SkryťVypnúť reklamu

Čo má teda štát pre jazyk robiť? Môže dotovať akúkoľvek kultúrnu činnosť, podporovať vzdelávanie a vedu, sprístupňovať jej výsledky, ale v zákonodarnej oblasti nech radšej nerobí nič. Veľmi ma potešil názor českého lingvistu Jiřího Krausa, ktorý vyjadril v rozhovore pre Reflex: "Naštěstí je čeština jedním z mála jazyků, které nemají jazykový zákon. Jazyk je velmi přirozená záležitost, je to odraz jistého způsobu nazírání na svět a do toho asi není dobré nějak zasahovat. Ale já když řeknu naštěstí, tak se na mě všichni dívají jako na barbara. Zkrátka to vypadá, jako kdyby o ten jazyk měli starost všichni ostatní kromě lingvistů."

SkryťVypnúť reklamu

Kiežby som sa v jeho veku mohla tešiť z toho, že do slovenčiny nerýpe žiadny jazykový zákon.

Nataša Holinová

Nataša Holinová

Bloger 
  • Počet článkov:  89
  •  | 
  • Páči sa:  4x

jazyčnica -e -níc ž. hovor. pletkárka pejor. jazyčnica, teraz aj na ešte lepšom blogu Zoznam autorových rubrík:  Ňa nebudete nasírat furtČlánky publikované indeJazykové oknovinyFotkyV dôchodku nad krémešmiPitominky furt

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

321 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Marian Nanias

Marian Nanias

275 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu