Vybrané slová som v živote neovládala, neovládam ani ovládať nebudem. Svojho času prichádzalo do mojej internetovej jazykovej poradne toľko požiadaviek na vybrané slová, že som ich tam vycapila zvlášť. A aj to som ich odpísala raz na návšteve z edukatívnej šálky, akú by som neskladovala doma ani sekundu. Od viacerých pisateľov som sa s prekvapením dozvedela, že zoznam vybraných slov sa na rôznych školách líši. Prečo asi?
Zrejme preto, lebo vybrané slová sú len školská pomôcka a nenájdete ich nielenže v lingvistike, ale okrem základných škôl a edukatívnych šálok vôbec nikde. A ako pomôcka poslúžia na to, aby si oko jednoducho zvyklo na to, že určitý reťazec písmen obsahuje ypsilon. Alebo aj nezvyklo.
Učiť sa ich naspamäť je veľmi málo efektívna hovadina (po spisovne hovädzina). „Dnes skúšali vybrané slová po b," je niečo, čo by sme v škole už pekných pár rokov radšej nevideli. Čo k tomu dodať? Tiež ma kedysi donútili naučiť sa Mendelejevovu tabuľku po stĺpcoch naspamäť. Zrejme vďaka tomu mám dnes svoj plat.
Iný spôsob, ako si privyknúť na prítomnosť ypsilonu v slove, je čítanie. Prečo však kopa inteligentných aj sčítaných ľudí neumiestni ani polovicu i/y na správne miesto? Neviem, a preto si to vysvetľujem jazykovým citom. Vnímavosťou na, prepytujem, detailíky, akými sú i/y, čiarky alebo hoci dĺžne, na nuansy, kde zmenu jedinej hlásky alebo kvantity (čiže dĺžky) pociťujem ako zmenu významu, kým inému používateľovi nášho rodného jazyka je to úprimne fuk.
Vysvetľujem si to tak preto, lebo sama zas nevnímam iné veci. Pravidlo, že trebárs v logu má byť ochranná zóna okolo okraja, by som sa musela naučiť rovnako, ako sa žiačik bifľuje byľ-byť-kobyla, ale dobrý grafik to vidí okamžite. Raz som rozveselila spoločnosť debatujúcu o reklame poznámkou, že nechápem, prečo Shell nemá v logu mušľu. A čo ja som tam tú blbú škebľu videla? Vďaka farbe som si od detstva myslela, že je to oheň - pozor, výbuch!
Rovnako iní ľudia nepočujú falošný tón a nevidia ypsilon. Ja ich nechám žiť (pokiaľ mi nenapíšu, že som pytomec).