1.
SME 11. 2. 2014:
Prípad bratislavskej rodiny ukazuje, ako sa pri podozrení z týrania lekári aj súdy spoliehajú na úradníkov, ktorí sa niekedy rozhodujú bez toho, aby rodinu videli na vlastné oči.
topky 22. 4. 2014:
Prípad svedčí o tom, že pri podozrení z týrania sa lekári aj súdy spoliehajú na sociálnych úradníkov, ktorí si nedajú ani tú námahu, aby rodinu, z ktorej dieťa odoberajú, navštívili.
2.
SME:
Na začiatku boli konflikty medzi učiteľkou zo škôlky a rodinou. Učiteľka tvrdila, že dieťa chodí špinavé a so stopami bitky, rodina sa sťažovala na správanie učiteľky voči dieťaťu a chcela ho preložiť do inej triedy.
topky:
Tá však prišla s rodinou chlapčeka do konfliktu. Tvrdila, že Tomáško chodí do škôlky špinavý a so stopami po bitke. Rodina sa však sťažovala na správanie učiteľky voči chlapčekovi. Monika žiadala, aby jej synčeka preložili do inej triedy.
3.
SME:
V pondelok 18. novembra učiteľka telefonicky oznámila na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Bratislava podozrenie, že Darinka je zanedbávaná a zbitá.
V stredu podľa pokynov sociálnej pracovníčky Etely Janovičkovej odviezla dieťa taxíkom na Kramáre a nechala ho hospitalizovať s podozrením na týranie. Materská škola obvykle nevozí deti do nemocnice, v prípade potreby volá sanitku.
Sociálna pracovníčka inštruovala učiteľky, aby úradu dodali aj písomný podnet a podali trestné oznámenie na polícii.
topky:
Dňa 18. novembra minulého roku však podala učiteľka telefonicky podnet na Úrad práce sociálnych vecí a rodiny s podozrením, že chlapček je týraný. Dôvodila tým, že dieťa je špinavé a zbité. O dva dni na to, podľa pokynov pracovníčky ÚPSVaR, dieťa zo škôlky odviezli do nemocnice na Kramáre, kde ho hospitalizovali s podozrením, že je týrané. Zarážajúce je, že škôlky nevozia deti do nemocníc, v prípade potreby volajú sanitku. Zamestnankyňa zo sociálky učiteľky inštruovala, aby úradu podali aj písomný podnet a kontaktovali políciu s tým, že podávajú trestné oznámenie.
4.
blog 28. 3. 2014:
Tam im vraj povedali, že to musia viesť ako týranie. Polícia o 30 dní trestné oznámenie zamietla, lebo nenašla ani pol dôkazu. Navyše rozložila aj tvrdenia učiteliek typu „dieťa na ihrisku bez dozoru hádzalo fľaše do okoloidúcich, kým matka s priateľmi na lavičke popíjala alkohol.“ Policajti vypočuli troch rodičov z ihriska, jeden z nich dosvedčil historku o popíjaní skupiny ľudí na lavičke, nepotvrdil však prítomnosť Darinkinej matky.
topky:
Na polícii učiteľkám povedali, že prípad musia viesť ako týranie. Polícia však oznámenie zamietla, lebo nenašla žiadny dôkaz. Dokonca vyvrátila tvrdenie učiteľky, že dieťa na ihrisku bez dozoru hádzalo fľaše do okoloidúcich, kým matka s priateľmi na lavičke popíjala alkohol. Policajti vypočuli troch rodičov z ihriska. Iba jeden dosvedčil príbeh o popíjaní ľudí na lavičke, no ani jeden nepotvrdil prítomnosť Tomáškovej mamy.
5.
blog 28. 3. 2014:
Vo všetkých papieroch sa uvádza informácia od sociálnej sestry, že „dieťa bolo ustráchané.“ S myšlienkou, že aj ja by som bola ustráchaná, keby ma bez mamy odviezli do nemocnice, som sa učiteliek spýtala, prečo malú nevzali k jej lekárke, ktorú pozná a je to 5 minút pešo. Nebol by to pre dieťa podstatne menší stres? „Lebo Janovičková kázala postupovať takto,“ znela odpoveď.
topky:
Vo všetkých dokumentoch sa uvádza vyjadrenie sociálnej pracovníčky, že dieťa bolo ustráchané. Otázka teda znie – ktoré štvorročné dieťa by nebolo ustráchané, keby ho z ničoho nič zobrali učiteľky do nemocnice, do neznámeho prostredia a k tomu bez mamičky. Podotýkame, že lekárka, ktorú chlapček navštevuje a pozná, má ambulanciu len päť minút pešo od škôlky. Pre dieťa by bola návšteva tejto lekárky určite menším stresom, než pobyt v nemocnici na Kramároch.
6.
SME 11. 2. 2014:
... napriek podozreniam na týranie neabsolvovala žiadne psychologické ani psychiatrické vyšetrenie, hoci podľa odborného usmernenia ministerstva zdravotníctva by v takýchto prípadoch nemalo chýbať.
topky:
... napriek podozreniu z týrania, neabsolvoval žiadne psychologické alebo psychiatrické vyšetrenia, ktoré by potvrdzovalo, že mu bolo ubližované. Podľa ministerstva zdravotníctva by však v podobných prípadoch takéto vyšetrenie nemalo chýbať.
7.
blog 10. 4. 2014:
Po rozhodnutí odvolacieho súdu, ktorý zrušil predbežné opatrenie, sa Darinka 5. marca vrátila domov. Vyzdvihla ju mama so svojou sestrou a aj s nami. „Idem už domov? Už budem doma?“ spýtala sa viackrát.
topky:
Pre Tomáša si do detského domova prišla mama Monika so svojou sestrou. Chlapček sa viackrát netrpezlivo pýtal: „Idem už domov? Budem už doma?“
8.
blog 10. 4. 2014:
Naživo ju videl naposledy v decembri v detskom domove. Nevie, či a kam dieťa chodí do škôlky, lebo sa na to ani neopýtal. Konanie o zverení do ústavnej starostlivosti pritom stále pokračuje a pojednávanie je vytýčené na koniec mája.
Konala sa však kontrola z detského domova. Sociálna pracovníčka so psychologičkou prišli zagratulovať Darinke k 5. narodeninám, ktoré mala pár dní po príchode domov, a priniesli hračky. Podľa starej mamy Darinka na ich prítomnosť zareagovala tak, že vliezla pod konferenčný stolík a odmietla vyjsť, kým neodišli. Snažili sa s ňou rozprávať, ale nekomunikovala s nimi ani slovíčkom. Hračky od nich odmietla.
„Mala určité istoty a tie jej zobrali,“ vraví stará mama. „Ona si to v sebe uzavrela a nepripúšťa si, že sa vôbec niečo stalo.“
topky:
Odvtedy ho nenavštívil. Ani nevie, či a kam chodí dieťa do škôlky. Potrebné je ale spomenúť, že konanie o zverení dieťaťa do ústavnej starostlivosti pritom stále pokračuje. Najbližšie pojednávanie v tejto veci je vytýčené na koniec mája.
Chlapčeka však doma navštívila kontrola z detského domova. Sociálna pracovníčka so psychologičkou prišli Tomáškovi gratulovať k piatym narodeninám. Chlapček však hneď, keď ženy uvidel, sa skryl pod konferenčný stolík a nechcel vyjsť. So ženami sa odmietol rozprávať, a rovnako si nezobral darček, ktorý mu k sviatku priniesli.
„Mal určité istoty a tie mu zobrali,“ povedala Tomáškova babička a dodala: „On si to v sebe uzavrel a nepripúšťa si, že sa vôbec niečo stalo.“
9.
SME 11. 2. a 27. 3. 2014:
Čo sa stalo
18. november telefonický podnet učiteliek na ÚPSVaR;
20. november hospitalizácia dieťaťa, písomný podnet a trestné oznámenie učiteliek;
21. november ÚPSVaR požiadal okresný súd o vyňatie dieťaťa z rodiny;
22. november súd vydal predbežné opatrenie, dieťa presunuli do domova;
5. december prvá návšteva ÚPSVaR-u v rodine;
16. december matka požiadala súd o vianočný pobyt dieťaťa;
19. december súd zamietol vianočný pobyt;
20. december polícia zamietla trestné oznámenie; detský domov povolil vianočný pobyt;
28. január súd stanovil ÚPSVaR za kolízneho opatrovníka;
31. január okresný súd poslal spis na krajský súd, ktorý rozhodne o odvolaní.
5. marec dieťa sa vrátilo k matke.
topky:
Čo sa vlastne stalo
18.11.2013 volala učiteľka MŠ na ÚPSVaR a podala podnet
20.11.2013 Tomáška zobrali do nemocnice na Kramáre, kde ho hospitalizovali
21.11.2013 ÚPSVaR požiadal bratislavský okresný súd o vyňatie dieťaťa z rodiny pre ohrozenie života a zdravia
22.11.2013 Okresný súd v Bratislave vydal predbežné opatrenie. Tomáška umiestnili do domova
5.12.2013 dva týždne po podaní podnetu, pracovníci UPSVaR prvýkrát navštívili rodinu chlapčeka
16.12.2013 mama Monika požiadal súd, aby synček mohol byť na Vianoce doma
19.12.2013 súd pobyt na Vianoce zamietol
20.12.2013 detský domov povolil vianočný pobyt
28.1.2014 ÚPSVaR stanovil súd za kolízneho opatrovníka v tomto prípade
31.1.2014 Okresný súd Bratislava poslal spis na krajský súd, ktorý rozhodoval o odvolaní
5.3.2014 Tomáška si mama zobrala konečne domov