Darinka pod stolom: štát konal v jej najlepšom záujme

Dieťa, ktoré sme pre potreby publikovania pokrstili Darinka, bolo koncom novembra 2013 vyňaté z rodiny spôsobom, ktorý sa javí ako jedno veľké pochybenie štátnych inštitúcií.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (64)

Po rozhodnutí odvolacieho súdu, ktorý zrušil predbežné opatrenie, sa Darinka 5. marca vrátila domov. Vyzdvihla ju mama so svojou sestrou a aj s nami. „Idem už domov? Už budem doma?“ spýtala sa viackrát.

Odvtedy prešiel mesiac a čosi. Úrad práce - kolízny opatrovník stanovený súdom „už“ dva mesiace potom, ako vyňatie Darinky z rodiny navrhol súdu - neprišiel počas tohto mesiaca ani na jedinú návštevu. Naživo ju videl naposledy v decembri v detskom domove. Nevie, či a kam dieťa chodí do škôlky, lebo sa na to ani neopýtal. Konanie o zverení do ústavnej starostlivosti pritom stále pokračuje a pojednávanie je vytýčené na koniec mája.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Konala sa však kontrola z detského domova. Sociálna pracovníčka so psychologičkou prišli zagratulovať Darinke k 5. narodeninám, ktoré mala pár dní po príchode domov, a priniesli hračky. Podľa starej mamy Darinka na ich prítomnosť zareagovala tak, že vliezla pod konferenčný stolík a odmietla vyjsť, kým neodišli. Snažili sa s ňou rozprávať, ale nekomunikovala s nimi ani slovíčkom. Hračky od nich odmietla.

„Mala určité istoty a tie jej zobrali,“ vraví stará mama. „Ona si to v sebe uzavrela a nepripúšťa si, že sa vôbec niečo stalo.“

„Základnou podmienkou toho, aby bolo dieťa vybavené pocitom, že svetu sa dá a oplatí dôverovať, je predovšetkým prítomnosť matky pri dieťati v prvom roku jeho života. Platí to však, samozrejme, aj v ďalších rokoch jeho psychosociálneho vývinu,“ vraví psychológ a súdny znalec Štefan Matula.

SkryťVypnúť reklamu

Na konci správy z detského domova zo 17. decembra sa uvádza: Darinke... „sme vysvetlili, že mama si musela ísť vybaviť nejaké...“ Je to správny spôsob, ako jej podať situáciu?

„Päťročné aspoň priemerne intelektovo zdatné dieťa už ťažko uverí takýmto dôvodom. Preto je určite lepšie povedať mu pravdu, aj keď nepríjemnú,“ tvrdí psychológ.

Zo spôsobu, akým dieťa reaguje, sa dá usudzovať, že mu inštitúcie svojím konaním privodili hlbokú traumu, s ktorou sa bude musieť teraz pracovať, aby nezanechala následky. Sama som videla, ako chodí všade po byte za mamou, a podľa jej slov je problém aj to, že vybehne do obchodu. Aj návrat do škôlkového režimu sľubuje ťažkosti, zatiaľ to však neskúšali. Pôvodná škôlka, kde sa všetko odohralo, to nebude.

SkryťVypnúť reklamu

Stalo sa to len preto, lebo inštitúcie nedodržali svoje vlastné postupy. Úrad práce ani ústredie však doteraz nepripustili ani najmenšie pochybenie a na podrobnejšie otázky odmietli odpovedať.

Nataša Holinová

Nataša Holinová

Bloger 
  • Počet článkov:  89
  •  | 
  • Páči sa:  4x

jazyčnica -e -níc ž. hovor. pletkárka pejor. jazyčnica, teraz aj na ešte lepšom blogu Zoznam autorových rubrík:  Ňa nebudete nasírat furtČlánky publikované indeJazykové oknovinyFotkyV dôchodku nad krémešmiPitominky furt

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu