Matke bránia vídať dcéru - už takmer rok

A celú túto situáciu spôsobil štát. Zodpovednosť nesie Mestská časť Ružinov. O 10 dní uplynie rok, odkedy pani Majerovú chytili za golier (obrazne povedané) a vyhodili (úplne neobrazne) z domu, kde žila so svojou chorou dcérou desiatky rokov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Keď som posielala do SME januárový článok, mal titulok "Prežila holokaust. Prežije aj slovenské úrady a súdy?" Napokon vyšiel s iným titulkom, o ktorom si síce celý čas myslím, že je lepší, ale pozornosť chcem upriamiť na pôvodnú otázku. Dodnes totiž na ňu nepoznáme odpoveď.

V celom prípade je doteraz obrovské množstvo nepochopiteľných otáznikov a nezodpovedaných "prečo?" Okrem klamstiev v spise, ktoré som podrobne rozobrala tu, stojí za pozornosť to, ako s trestnými oznámeniami pani Majerovej z leta 2012 naložila polícia a ako s nimi naložila Okresná prokuratúra Bratislava II.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Polícia zamietla trestné oznámenie na podozrenie z týrania blízkej a zverenej osoby 10. augusta 2012. Toto zamietnutie zlá pošta doručila až 18. januára 2013. Aká náhodička. A to nehovoríme o povinnosti policajtov pokúsiť sa správne kvalifikovať, čo je asi na celej situácii trestné.

Spočiatku to vyzeralo, že Okresná prokuratúra Bratislava II. koná tak, ako má. V reakcii na trestné oznámenie podal prokurátor Filipčík návrh na Okresný súd, ktorým inicioval konanie o zmenu opatrovníctva - pre podozrenie zo spáchania trestného činu. V novembri sa začal súd. Prokurátor, čudujsasvete, prikvitol s nesúhlasom so zmenou opatrovníctva. Je normálne na mieste prokurátora iniciovať súdne konanie a potom chcieť zachovať súčasný stav?

SkryťVypnúť reklamu

Vyzeralo to na čistú frašku: pani Majerová prišla na súd ako verejnosť, oproti sebe sedeli v dokonalej zhode opatrovníčka Zlatica Fraňová a Mestská časť Ružinov, vtedy ešte zastúpená Darinou Ščasnou, ktorú som neskôr usvedčila z klamania súdu, čo jej zamestnávateľa príliš nezaujíma (a ani nikoho iného). Klamať v spisoch a klamať súdu je asi celkom normálne.

Ružinov nikdy nevysvetlil, prečo sa stavia proti zmene opatrovníctva, a z prvej lavice im prikyvoval prokurátor. Všetko bolo nalinkované tak, aby pani Majerová odišla opäť ako verejnosť a navyše s dlhým nosom. No, čudujsasvete, sudkyňa ju pribrala do konania ako účastníčku a dala jej priestor.

SkryťVypnúť reklamu

V januári mala pani Majerová zmenenú stratégiu: o opatrovníctvo nebude žiadať sama, ale ako právnická osoba sa mal stať novým opatrovníkom evanjelický Diakon. Nepripravený prokurátor opäť vehementne nesúhlasil a Ružinov sa vtedy nevyjadroval vôbec, zastúpený už však inými osobami.

Koncom apríla sa konalo posledné pojednávanie. Prokuratúra, zastúpená inou osobou, zrazu súhlasila so zmenou opatrovníctva a Ružinov takisto. Obom slúži aspoň k drobnej cti, že konečne pripustili vážne nedostatky opatrovníctva Zlatice Fraňovej, medzitým hojne na súde prezentované. Dňa 26. apríla sa konanie skončilo rozsudkom, ktorým súd berie opatrovníctvo Fraňovej, žiada ju o vrátenie danej listiny a o zloženie účtov.

SkryťVypnúť reklamu

Reakcia altruistky, opustenej všetkými spojencami? Hneď v ten piatok nevpustila pani Majerovú na návštevu dcéry. Preto jej advokátka podala 29. apríla návrh na predbežné opatrenie. Potom sa pár návštev uskutočnilo. Od 20. mája akoby uťal.

Zlá pošta doručovala rozsudok vyše 30 dní. Zlá pošta doručovala predbežko vyše 30 dní. Už samotný fakt, že návštevy matky treba zabezpečovať predbežným opatrením, svedčí o absurdnosti celej situácie. Veď - ako sa pravidelne konštatuje v úradných papieroch - pani Fraňová perfektne upratuje. Čo na tom, že matku vyhodila z bytu dcéry a teraz sa zabarikádovala v jej byte, kam odmieta kohokoľvek vpustiť?

Úradníčky zo sociálneho odboru sa v pondelok 3. júna pokúsili vojsť na neohlásenú návštevu. Nikto neotváral. Žeby dostala zabrať téza prezentovaná na súde, že filantropka byt neopúšťa, lebo sa stará 24 hodín denne? Úradníčky bez problémov odišli a hovorkyňa necíti potrebu odpovedať na otázky. Asi zabudla aj so svojím šéfom, že reprezentujú samosprávu, nie nejakú súkromnú firmu, ktorej klientmi prestaneme byť, kedy sa nám zachce.

Zaujíma Mestskú časť Ružinov vôbec ten fakt, že súd ich stanovil opatrovníkmi v konaní, ktoré sa zatiaľ neskončilo? Kde máte toho človeka, pán starosta, o ktorého sa máte starať? Viete vôbec, či sa nachádza v dotyčnom byte? Či je živý a v poriadku? A odkiaľ čokoľvek viete, keď na tzv. šetrenia nechodíte a pokiaľ sa na popud zvonka náhodou do bytu vyberiete, nikto vám neotvorí? Odpovede nepoznám - hovorkyňu Štrosovú nie je možné zohnať, na úrade ju však vo štvrtok "videli".

Od Kancelárie verejnej ochrankyne práv som 27. mája chcela vedieť, čo zistili od novembra, to jest za 7 mesiacov. Odpoveď sľúbenú na tento týždeň nemám ani teraz, v piatok 7. júna.

To zas bude konferencií a diskusií v Dunaji o tom, ako kohosi utýrali a tri roky si to nik nevšimol. Lenže skúste aspoň po roku vysvetliť mestskej časti Ružinov a ďalším inštitúciám, čo sa tu deje, skôr ako príde k najhoršiemu: osoba inštalovaná do funkcie mestskou časťou sa usalašila v byte, na ktorý nemá nijaký právny nárok, a odmieta doň vpustiť pribuznú opatrovankyne, políciu, úradníčky - každého.

Môžete tak akurát zapáliť jednu sviečku na torte a osláviť rok bezprávia a bezmocnosti.

Aktualizácia

V piatok 7. júna popoludní sa polícia pokúsila vstúpiť do bytu, v ruke predbežné opatrenie, podľa ktorého je opatrovníčka Fraňová "povinná strpieť návštevy RNDr. Anny Majerovej..." v súdom určené dni a hodiny.

Opatrovníčka neotvorila ani na opakované búchanie a výzvy "Otvorte! Polícia!" Bolo len počuť, ako telefonuje. Podľa službukonajúceho prokurátora nie je zatiaľ možné uplatniť žiadne sankcie a treba zabezpečiť tzv. výkon rozhodnutia, čo bolo podľa môjho názoru policajtom veľmi ľúto.

Nataša Holinová

Nataša Holinová

Bloger 
  • Počet článkov:  89
  •  | 
  • Páči sa:  0x

jazyčnica -e -níc ž. hovor. pletkárka pejor. jazyčnica, teraz aj na ešte lepšom blogu Zoznam autorových rubrík:  Ňa nebudete nasírat furtČlánky publikované indeJazykové oknovinyFotkyV dôchodku nad krémešmiPitominky furt

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu