Čo treba vedieť o alergiách psov.

Podobne ako u ľudí, aj u psov sa alergie prepracovali v posledných rokoch medzi popredné zdravotné problémy. Majú rôzne formy, od kožných zápalov, hnačiek, kýchania až po ťažké, život ohrozujúce stavy – anafylaxie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Súvisia s viacerými faktormi: genetickými, výživovými a rôznymi vplyvmi z prostredia.

Čo sa deje pri alergickej reakcii.

Alergická reakcia sa objaví, keď imunitný systém na niečo prehnane reaguje. Telo uvoľňuje protilátky a histamíny v snahe zničiť napadajúcu látku, aj keď konkrétna látka (jedlo, peľ atď.) nie je skutočne škodlivá.

 Aké typy alergií môžu mať psy?

Pri potravinových alergiách sú psy alergické na jednu alebo viac zložiek potravín, obyčajne na bielkoviny.

Alergie z prostredia sú spôsobené tým, čo váš pes vdýchne, prehltne alebo sa vstrebe jeho pokožkou, vrátane prachu, peľov, trávy, plesní, dymu a ďalších.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Psy sú dokonca alergické na uštipnutie blchami, u niektorých psov sa na tieto parazity prejavujú závažnejšie reakcie ako u iných (pozri nižšie).

Ako vyzerajú mierne alergické reakcie u psov?

Alergia na jedlo a životné prostredie môže spôsobiť nepríjemné reakcie, ako sú gastrointestinálne podráždenie (zvracanie a hnačka), svrbenie kože, ušné infekcie, nádcha alebo kýchanie, ale takéto reakcie sú relatívne bez vážnejších komplikácií a spravidla spontánne zmiznú do niekoľkých hodín max. dní.

Ak si všimnete pravidelne sa opakujúce alergické príznaky, ako je chronické svrbenie alebo žalúdočné ťažkosti, je najlepšie navštíviť svojho veterinárneho lekára, ktorý bude schopný odhaliť ich príčinu.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy je alergická reakcia vášho psa mimoriadna alebo život ohrozujúca?

Niektoré alergické reakcie však môžu byť život ohrozujúce. Psi môžu byť alergickí na veľa vecí, ale najbežnejšími príčinami sú uhryznutie hmyzom a nežiaduce účinky vakcín. Je dôležité naučiť sa rozpoznávať príznaky závažnej alergickej reakcie a čo robiť, ak máte podozrenie na alergiu.

Miernou alergickou reakciou môže byť len menší opuch tváre (oči, papuľa alebo blízko uší) alebo niekoľko hrčiek na koži, ktoré sú malé, vyvýšené a môžu byť svrbivé. Ak má váš pes dlhšiu srsť, môžete ich prehliadnuť, ale dajú sa nahmatať.

Vážna alergická reakcia, nazývaná anafylaxia, je skutočnou núdzovou situáciou. Pri anafylaxii môžete vidieť opuch tváre a žihľavku, ako aj zvracanie, slabosť, problémy s dýchaním, bledé ďasná a náhly kolaps. Psy, ktoré dostanú anafylaxiu a nie je im poskytnutá liečba, môžu upadnúť do šoku a dokonca by mohli uhynúť.

SkryťVypnúť reklamu

Čo robiť pri ťažkej alergickej reakcii.

Pretože anafylaktická reakcia môže byť život ohrozujúca, odporúča sa čo najskôr vyhľadať veterinárnu pomoc. Vo väčšine prípadov podá veterinárny lekár injekčne antihistaminikum a injekciu steroidu na zastavenie reakcie. V prípade anafylaktického šoku môžu byť indikované ďalšie úkony, ako je podávanie intravenóznych tekutín, adrenalín a ďalšie.

Neodporúča sa pokúšať o domáce zvládnutie, nakoľko sa jedná o príliš zložitý problém a orálne (podávané cez ústa) antihistaminiká majú pomalší a slabší účinok ako injekčné.

Potravinové alergie.

Tento typ alergie nastáva po konzumácii potravy a to relatívne rýchlo. Uvoľňuje sa histamín, ktorý spôsobuje opuch, sčervenanie a môže spôsobiť dýchavičnosť. Môžu sa vyskytnúť aj tráviace problémy vrátane zvracania a hnačky. Najmä pri intenzívnom svrbení sa dostavujú po rozškriabaní kože sekundárne kvasinkové a bakteriálne infekcie.

SkryťVypnúť reklamu

Potravinová intolerancia nie je skutočnou alergickou reakciou a môže sa prejaviť zažívacími príznakmi, ako sú zvracanie, hnačka, bolesť brucha, nadúvanie, grganie a plynatosť. Neznášanlivosť je vo všeobecnosti spôsobená neschopnosťou stráviť niektoré zložky potravy z dôvodu nedostatku vhodných enzýmov alebo zápalového ochorenia čriev. Citlivosť na potravinárske prídavné látky, ako sú farbivá alebo konzervačné látky, môže tiež spôsobiť neznášanlivosť potravín. U ľudí je najčastejšie identifikovaná laktózová a gluténová (lepková) intolerancia. Väčšina psov má neznášanlivosť na laktózu - fermentované mliečne výrobky trávia lepšie, pretože fermentáciou sa laktóza rozkladá.

Existujú proteíny, na ktoré sú niektorí psi alergickí. Bielkoviny v potravinách, ako je hydinové a hovädzie mäso, mliečne výrobky a vajcia, patria medzi najbežnejšie potravinové alergény, zatiaľ čo potraviny, ktoré vyvolávajú neznášanlivosť, predstavujú oveľa širšie spektrum látok (konzervanty, farbivá atď.).

Proteíny nemusia byť skutočným spúšťačom alergie. Majitelia psov často kŕmia spracovaným krmivom (granule), ktoré obsahuje veľa prísad. V skutočnosti by to mohla byť akákoľvek zložka zo zoznamu alebo aj kontaminant.

Ako teda zistiť, či má váš pes skutočnú alergiu?

Môžu sa vykonať krvné alebo kožné testy, ale nie sú stopercentne presné a nie sú dostupné na všetky alergény, Druhou možnosťou je eliminačné diéta, pri ktorej postupne vylúčime z kŕmenia zložku po zložke a pozorujeme, či sa príznaky alergie stratia. 

Chovatelia majú sklon podozrievať z alergie krmivo, ale v skutočnosti je to jedna z menej bežných príčin. Na prvom mieste sú alergie na bodavý hmyz (blchy, kliešte), potom alergie na prostredie (roztoče, prach, baktérie a kvasinky) a až na treťom mieste sú potravinové alergie.

Liečba.

Medzi špecifické spôsoby liečby alergií, okrem vyhýbania sa alergénom, patria steroidy a iné imunosupresíva. Určenie príčiny a jej odstránenie je však oveľa lepším riešením ako podávanie imunosupresív, no niekedy sa mu nedá vyhnúť. Pridanie tráviacich enzýmov môže trochu pomôcť pri potravinovej intolerancii.

Okrem toho pri potravinových alergiách existuje množstvo liekov, ako sú napríklad antibiotiká, antihistaminiká, antimykotiká, lokálne krémy, masti, spreje a šampóny, ktoré môžu tiež pomôcť zmierniť alergiu hlavne zabrániť sekundárnym infekciám a zlepšiť celkovú pohodu pacienta.

Špecifické plemená a alergie.

Potravinová intolerancia či alergia sa spája aj s niektorými plemenami.

Medzi najvýznamnejšie plemená spojené s potravinovými alergiami patria labradorský retriever, buldogy a buldočky, kokršpaniel, dalmatínske psy, bišon, kólia, šarpej, jazvečík, malý bradáč, boxer a špringer španiel.

Vek môže byť tiež faktorom. Vek pri prvých príznakoch alergie je zvyčajne menej ako jeden rok. Vylúčenie potravinovej alergie by malo byť prioritou u šteniat, ktoré majú svrbenie alebo iné klinické príznaky pred 6. mesiacom, ale aj u psov po 6. roku života.

Alergie mávajú aj genetické črty, môžu sa vyskytovať v rodinách. Potomkovia nemusia byť alergickí na rovnaké veci ako rodičia, ale zdedia náchylnosť imunitného systému.

doc. MVDr. Ivan Holko, PhD.

Fb Zverolekár radí

Ivan Holko

Ivan Holko

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem v oblasti veterinárnej medicíny, kde skúmam mikróby a diagnostikujem infekčné choroby. Spolieham sa hlavne sám na seba a učím tomu aj svoje deti, no záleží mi aj na stave spoločnosti, v ktorej budú žiť.Som jedným zo zakladajúcich členov a okresným predsedom strany SaS, kde spolupracujem pri tvorbe programu v oblastiach poľnohospodárstva, vedy a výskumu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu