Môže váš pes dostať koronavírus?

Desivé titulky o koronavíruse sa valia zo všetkých médií: tisíce nakazených, stále nové prípady. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila stav núdze v oblasti verejného zdravia, no zároveň varuje pred infodémiou a panikou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Zaujímavé sú však správy, ktoré hovoria že sa vírus môže šíriť zo zvierat na ľudí. Z toho logicky vyvstávajú otázky: „Môžem sa nakaziť od môjho psa? Hrozí mi, že chytím koronavírus z trusu? Neexistuje psí koronavírus?

Tu je niekoľko faktov.

Vedci identifikovali stovky rôznych kmeňov koronavírusov, ktoré môžu infikovať ľudí a zvieratá.

Nevieme však prečo niektoré z týchto kmeňov môžu prechádzať zo zvierat na človeka a potom z človeka na človeka.

Niektoré kmene sú príčinou bežného prechladnutia, iné kmene spôsobujú vážne ochorenia, ako napríklad SARS a MERS.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetky kmene sa nazývajú koronavírus kvôli ich tvaru. Ak sa pozriete na vírus pod elektrónovým mikroskopom, má na povrchu hroty, ktoré vyzerajú ako koruna. Corona znamená korunu.

Tento nový kmeň sa nazýva nový koronavírus. Nový preto, že ešte nie je preskúmaný, a aj keď sa na tom intenzívne pracuje, vyžiada si to ešte veľa času.

Je Váš pes vystavený riziku nákazy novým koronavírusom?

Odborníci hovoria nie. Americké Centrum pre kontrolu nákaz (CDC) hovorí, že tento nový kmeň sa šíri z netopierov na človeka, ale váš pes nie je ohrozený. Nie sú známe žiadne prípady u psov ani dôvodné podozrenia na infekciu.

SkryťVypnúť reklamu

Takže sa nemôžete nakaziť ani Vy, napríklad z výkalov?

Nie je dôvod na paniku. Váš pes sa nenakazí týmto koronavírusom a preto sa nenakazíte ani Vy od neho.

Existujú psie koronavírusy?

Áno. Nový kmeň však nesúvisí so žiadnymi psími koronavírusmi. Existujú dva typy psích koronavírusov. Jeden spôsobuje gastrointestinálne ťažkosti a druhý spôsobuje respiračnú infekciu. Existuje aj očkovanie proti psím koronavírusom, ale bežne sa nevykonáva, nakoľko psi získavajú proti nim imunitu v mladom veku a mláďatá sú chránené materskými protilátkami.

Najväčší problém šírenia nového koronavírusu nie je nákaza človeka od zvierat, tou to len začalo, ale nákaza šíriaca sa z človeka na človeka.

SkryťVypnúť reklamu

doc. MVDr. Ivan Holko, PhD.

Fb Zverolekár radí

Ivan Holko

Ivan Holko

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem v oblasti veterinárnej medicíny, kde skúmam mikróby a diagnostikujem infekčné choroby. Spolieham sa hlavne sám na seba a učím tomu aj svoje deti, no záleží mi aj na stave spoločnosti, v ktorej budú žiť.Som jedným zo zakladajúcich členov a okresným predsedom strany SaS, kde spolupracujem pri tvorbe programu v oblastiach poľnohospodárstva, vedy a výskumu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu