Humínové látky (humínové a fulvonové kyselíny) sú prírodné organické zlúčeniny vznikajúce chemickým a biologickým rozkladom organickej hmoty (zbytky rastlín, živočíchov a pod.) a syntetickou činnosťou mikroorganizmov. Prirodzene sa vyskytujú hlavne v sedimentoch, zeminách, rašeline, hnedom uhlí, lignite a niektorých ďalších materiáloch. Prírodná surovina s obsahom humínových látok sa nazýva leonardit.
HK sú z hľadiska chemickej štruktúry zložité molekuly s mnohými vetvami a hlavne voľnými väzbami, na ktoré sa môžu naviazať rôzne látky.
Obrázok: Wikipedia
V poslednom desaťročí sa zvýšil záujem o využitie humínových látok v medicíne a biológii. Prípravky na báze humínových látok sa používajú v súčasnosti v humánnej a veterinárnej medicíne. Hlavnú príčinu zvýšenej pozornosti venovanej humínovým kyselinám (HK) je možné vysvetliť ich antivírusovými, profibrinolytickými a estrogénnymi vlastnosťami. Schopnosť HK zlučovať sa s ťažkými kovmi (ako napr. kadmium) umožňuje ich využitie pri eliminácii ťažkých kovov zo živých organizmov a ich antivírusové, antibakteriálne a antikarcinogénne vlastnosti (hlavne fulvónovej kyseliny) predstavujú nové možnosti ich medicínskeho využitia.
Skrmovanie HK môže ovplyvniť zloženie črevnej mikroflóry. Mechanizmus antivírusového účinku spočíva vo viazaní vírusov a zabránení ich prichyteniu na bunečný povrch. HK zvyšujú aktivitu imunitného systému svojou schopnosťou napomáhať tvorbe zložitých sacharidov v tele, ktoré pôsobia ako modulátory medzibunkových reakcií. Zabezpečujú rovnovážnu aktivitu imunitného systému a zabraňujú prehnanej imunitnej odpovedi, ktorá môže vyvolať sériu zdravotných problémov, ako rôzne alergie a auto-imunitné ochorenia.
HK sú schopné tvoriť ochranný film na mukóze epitelu čreva a tým chrániť proti infekcii a toxínom. Štruktúra HK umožňuje dobrú ochranu mukózy žalúdka a čreva, periférnych kapilár a poškodených buniek slizníc. Výsledkom je znížená alebo úplne znemožnená rezorpcia toxických produktov metabolizmu v prípade pozostatkov - reziduí škodlivých látok v krmive. HK zabraňujú nadmernej strate vody črevom, čo sa využíva pri liečbe hnačiek, dyspepsie a pri akútnych otravách.
Fulvonové kyseliny tvoria prechod k humínovým kyselinám. Majú schopnosť obnovenia biochemickej a energetickej rovnováhy buniek. Ak sa jednotlivé bunky vrátia do svojej pôvodnej chemickej rovnováhy a obnoví sa ich elektrický potenciál, obnovia sa aj životné funkcie buniek. Fulvokyseliny zvyšujú energetickú bilanciu buniek, pôsobia antioxidačne, zbavujú telo toxínov, transportujú živiny do buniek, podporujú využiteľnosť a dostupnosť základných živín pre organizmus, zvyšujú metabolizmus bielkovín. Sú to prírodné elektrolyty, obnovujú elektrolytickú rovnováhu buniek, zvyšujú aktivitu mnohých enzýmových systémov.
Norma na obsah HK v prípravkoch na použitie ako kŕmnej suroviny je minimálne 42%. Kvalitné produkty obsahujú aj viac ako 60% humínových látok, z toho 8 – 12% fulvokyselín.
Dôležitý je, okrem samotného obsahu, podiel neviazaných čiže využiteľných HK. Ten by mal predstavovať viac ako polovicu z celkového obsahu, čiže nad 50 %. V kvalitnejších produktoch je to cez 80 %. Prírodné zdroje týchto surovín sa nachádzajú po celom svete, a medzi najväčšie náleziská patria ložiská v Maďarsku, kde dosahujú aj vysoký podiel voľných HK.
Preventívne sa tieto prípravky pridávajú do krmiva vo veľmi malom podiele (5 g/kg krmiva) pri liečbe napr. hnačky je množstvo 2 - 4 násobné. Preventívne podávanie pôsobí nielen na imunitu, ale aj na kvalitu metabolizmu a celkovú kondíciu psa. Môžu sa užívať dlhodobo.
Na podporu imunitného systému treba myslieť:
Pri prešľachtených plemenách psov, ktoré sú náchylnejšie na rôzne infekčné choroby
Pri služobných psoch, ktoré musia znášať vysokú záťaž
Pri poľovných psoch pred sezónou
Pri športových plemenách pred súťažou.
Jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré znižujú imunitu je stres, preto je potrebné zamerať sa aj na situácie, ktoré sú pre psa stresujúce – preprava, odlúčenie, výcvik...
https://www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/jmf.2009.0178
https://www.dogsnaturallymagazine.com/humic-and-fulvic-acid-for-dogs/