Výživa psa a imunita III - humínové kyseliny

Podobne ako v minulosti spôsobili revolúciu vo výžive betaglukány, sú posledných 10 rokov hitom humínové a fulvonové kyseliny. Ich účinky sú mnohostranné a jedinečné zároveň a využívajú sa aj vo veterinárnej a chovateľskej praxi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Humínové látky (humínové a fulvonové kyselíny) sú prírodné organické zlúčeniny vznikajúce chemickým a biologickým rozkladom organickej hmoty (zbytky rastlín, živočíchov a pod.) a syntetickou činnosťou mikroorganizmov. Prirodzene sa vyskytujú hlavne v sedimentoch, zeminách, rašeline, hnedom uhlí, lignite a niektorých ďalších materiáloch. Prírodná surovina s obsahom humínových látok sa nazýva leonardit.

HK sú z hľadiska chemickej štruktúry zložité molekuly s mnohými vetvami a hlavne voľnými väzbami, na ktoré sa môžu naviazať rôzne látky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obrázok: Wikipedia

V poslednom desaťročí sa zvýšil záujem o využitie humínových látok v medicíne a biológii. Prípravky na báze humínových látok sa používajú v súčasnosti v humánnej a veterinárnej medicíne. Hlavnú príčinu zvýšenej pozornosti venovanej humínovým kyselinám (HK) je možné vysvetliť ich antivírusovými, profibrinolytickými a estrogénnymi vlastnosťami. Schopnosť HK zlučovať sa s ťažkými kovmi (ako napr. kadmium) umožňuje ich využitie pri eliminácii ťažkých kovov zo živých organizmov a ich antivírusové, antibakteriálne a antikarcinogénne vlastnosti (hlavne fulvónovej kyseliny) predstavujú nové možnosti ich medicínskeho využitia.

SkryťVypnúť reklamu

Skrmovanie HK môže ovplyvniť zloženie črevnej mikroflóry. Mechanizmus antivírusového účinku spočíva vo viazaní vírusov a zabránení ich prichyteniu na bunečný povrch. HK zvyšujú aktivitu imunitného systému svojou schopnosťou napomáhať tvorbe zložitých sacharidov v tele, ktoré pôsobia ako modulátory medzibunkových reakcií. Zabezpečujú rovnovážnu aktivitu imunitného systému a zabraňujú prehnanej imunitnej odpovedi, ktorá môže vyvolať sériu zdravotných problémov, ako rôzne alergie a auto-imunitné ochorenia.

HK sú schopné tvoriť ochranný film na mukóze epitelu čreva a tým chrániť proti infekcii a toxínom. Štruktúra HK umožňuje dobrú ochranu mukózy žalúdka a čreva, periférnych kapilár a poškodených buniek slizníc. Výsledkom je znížená alebo úplne znemožnená rezorpcia toxických produktov metabolizmu v prípade pozostatkov - reziduí škodlivých látok v krmive. HK zabraňujú nadmernej strate vody črevom, čo sa využíva pri liečbe hnačiek, dyspepsie a pri akútnych otravách.

SkryťVypnúť reklamu

Fulvonové kyseliny tvoria prechod k humínovým kyselinám. Majú schopnosť obnovenia biochemickej a energetickej rovnováhy buniek. Ak sa jednotlivé bunky vrátia do svojej pôvodnej chemickej rovnováhy a obnoví sa ich elektrický potenciál, obnovia sa aj životné funkcie buniek. Fulvokyseliny zvyšujú energetickú bilanciu buniek, pôsobia antioxidačne, zbavujú telo toxínov, transportujú živiny do buniek, podporujú využiteľnosť a dostupnosť základných živín pre organizmus, zvyšujú metabolizmus bielkovín. Sú to prírodné elektrolyty, obnovujú elektrolytickú rovnováhu buniek, zvyšujú aktivitu mnohých enzýmových systémov.

SkryťVypnúť reklamu

Norma na obsah HK v prípravkoch na použitie ako kŕmnej suroviny je minimálne 42%. Kvalitné produkty obsahujú aj viac ako 60% humínových látok, z toho 8 – 12% fulvokyselín.

Dôležitý je, okrem samotného obsahu, podiel neviazaných čiže využiteľných HK. Ten by mal predstavovať viac ako polovicu z celkového obsahu, čiže nad 50 %. V kvalitnejších produktoch je to cez 80 %. Prírodné zdroje týchto surovín sa nachádzajú po celom svete, a medzi najväčšie náleziská patria ložiská v Maďarsku, kde dosahujú aj vysoký podiel voľných HK. 

Preventívne sa tieto prípravky pridávajú do krmiva vo veľmi malom podiele (5 g/kg krmiva) pri liečbe napr. hnačky je množstvo 2 - 4 násobné. Preventívne podávanie pôsobí nielen na imunitu, ale aj na kvalitu metabolizmu a celkovú kondíciu psa. Môžu sa užívať dlhodobo.

Na podporu imunitného systému treba myslieť:

  1. Pri prešľachtených plemenách psov, ktoré sú náchylnejšie na rôzne infekčné choroby

  2. Pri služobných psoch, ktoré musia znášať vysokú záťaž

  3. Pri poľovných psoch pred sezónou

  4. Pri športových plemenách pred súťažou.

  5. Jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré znižujú imunitu je stres, preto je potrebné zamerať sa aj na situácie, ktoré sú pre psa stresujúce – preprava, odlúčenie, výcvik...

https://www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/jmf.2009.0178

https://www.dogsnaturallymagazine.com/humic-and-fulvic-acid-for-dogs/

Ivan Holko

Ivan Holko

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem v oblasti veterinárnej medicíny, kde skúmam mikróby a diagnostikujem infekčné choroby. Spolieham sa hlavne sám na seba a učím tomu aj svoje deti, no záleží mi aj na stave spoločnosti, v ktorej budú žiť.Som jedným zo zakladajúcich členov a okresným predsedom strany SaS, kde spolupracujem pri tvorbe programu v oblastiach poľnohospodárstva, vedy a výskumu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu