Výživa psa a imunita I.

Je dôležité poznať súvislosti medzi výživou a formovaním základných životných funkcií. U psov je zásadné zosúladiť prirodzené potreby šelmy s modernými metódami kŕmenia, napríklad formou koncentrovaných krmív, granúl a doplnkov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Prvým predpokladom správnej výživy psa je základné krmivo založené na živočíšnych bielkovinách - na mäse. Samozrejme, je možné v niektorých fázach rastu podporiť určité funkcie - rast kostí, imunitu, reprodukčné funkcie a podobne. Na tento účel slúžia tzv. doplnkové krmivá, ktoré sa predávajú voľne a veterinárne prípravky, ktoré spravidla kúpite u veterinára, v lekárni, prípadne taktiež voľne v pet-shopoch, avšak je tu už vyšší level a treba sa o nich poradiť s odborníkom, nakoľko mnohé z nich sa nemôžu užívať trvale.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poznáme to všetci. Pet-shopy sú plné produktov a orientácia v nich je niekedy tvrdý oriešok. Reklama nehovorí vždy celú pravdu a taktiež nie každý chovateľ je informovaný o fyziologických potrebách svojho štvornohého priateľa.

Tu je niekoľko zásad:

Pri výbere doplnkového krmiva sa vždy berie do úvahy:

  • presné kvalitatívne a kvantitatívne zloženie doplnkového krmiva v porovnaní so zložením základného krmiva (hlavne údaje o dennej potrebe a podiele danej zložky na nej - %)

  • kvalitu zložiek a vzájomné pomery medzi nimi (napríklad pomer vápnika a fosforu, esenciálnych mastných kyselín...)

  • biologickú dostupnosť zložiek po skŕmení (napríklad nehydrolyzovaný kolagén sa nevstrebáva z čreva a nemá efekt na regeneráciu chrupaviek)

  • interakcie s liekmi (napríklad probiotiká sa inaktivujú antibiotikami, humínové kyselíny znižujú účinok perorálnych liekov, vitamíny rozpustné v tukoch, A, D, E, K, sa môžu predávkovať)

  • dostupnosť klinicky overených poznatkov o účinnosti doplnkového krmiva (mali by byť k dispozícii štúdie, najmä u veterinárnych prípravkov)

Viac komponentov neznamená vždy lepšiu efektivitu, pretože doplnkové krmivo nefunguje oddelene, ale je súčasťou širšieho stravovacieho prístupu.

Ak by sme mali vybrať jednu oblasť, na ktorú sa oplatí zamerať už v útlom veku, tak je ňou určite imunita. Celková kondícia psa ide ruka v ruke s obranyschopnosťou, preto je prvoradé základné krmivo s dostatočným obsahom všetkých živín. Takže obsah bielkovín, cukrov, tukov, ale aj minerálnych látok a vitamínov, sú samozrejmosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Na základe najnovších poznatkov medicíny, však môžeme do výživy zaradiť aj špeciálne doplnky, ktoré stimulujú obranyschopnosť. Medzi najúčinnejšie patria tieto skupiny doplnkových látok:

  1. Beta-glukány

  2. Probiotiká

  3. Humínové látky

Beta-glukány sa často používajú na stimuláciu imunity nielen u zvierat, ale aj u človeka. Existuje veľa beta-glukánov v potravinárskych výrobkoch, krmivách a kŕmnych zmesiach. Sú to tzv. polymérne (zložité) cukry s početnými chemickými väzbami, od ktorých závisí jednak ich stráviteľnosť, ako aj biologická účinnosť v organizme. V závislosti od počtu jednotlivých väzieb a dĺžky polymérov majú beta-glukány rôzne biologické vlastnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Imunostimulačná aktivita beta-glukánu závisí od počtu spomínaných väzieb a od dĺžky reťazca polyméru. Preto niektoré beta-glukány nemajú žiadnu imunostimulačnú aktivitu. Napríklad príliš krátke a príliš dlhé reťazce nedokážu stimulovať imunitný systém.

Najvyššou imunostimulačnou aktivitou disponujú beta-glukány, ktoré majú elektrický náboj aby sa účinne viazali na špeciálne miesta imunitných buniek, tzv. receptory, a následne ich stimulovali. Tieto bunky potom efektívnejšie vychytávajú rôzne cudzorodé látky tzv. antigény, ktoré napadnú organizmus (baktérie, vírusy, parazity).

Všeobecne teda možno konštatovať, že v prípade beta-glukánu, len jeho celkový obsah v jednej dávke prípravku ešte nemusí znamenať účinnosť prípravku na imunitu, ale bude to záležať na jeho chemickej štruktúre.

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodne sa beta-glukány získavali z morských rias a ich ročný výťažok vo svete predstavoval pár litrov, takže patrili medzi "lieky pre milionárov". To sa však zásadne zmenilo, keď sa podarilo extrahovať ich z hlivy ustricovej (z koreňových častí sú najkvalitnejšie frakcie). Určité množstvo glukánu obsahuje aj ovos.

O ďalších skupinách imunostimulátorov vo výžive psov si niečo povieme v budúcom príspevku.

doc. MVDr. Ivan Holko, PhD.

Viac rád nájdete na mojej Facebookovej stránke

Ivan Holko

Ivan Holko

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Pracujem v oblasti veterinárnej medicíny, kde skúmam mikróby a diagnostikujem infekčné choroby. Spolieham sa hlavne sám na seba a učím tomu aj svoje deti, no záleží mi aj na stave spoločnosti, v ktorej budú žiť.Som jedným zo zakladajúcich členov a okresným predsedom strany SaS, kde spolupracujem pri tvorbe programu v oblastiach poľnohospodárstva, vedy a výskumu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu