z monológu W_oochy na icq:
Náboženskú rôznosť podľa mňa celkom správne považujú za pôvodcu problémov – typu fundamentalizmus. A práve takýmto spôsobom možno chcú potlačiť jeho prejavy a riziká. Niečo ako ukázať moslimom: „Nemusíte bojovať, žiadne náboženstvo nie je vyššie ako vaše.“
Prípadne možno chceli zaviesť to čo Francúzi (ale vo všetkých stránkach života), kde na školách - napríklad moslimky nemôžu chodiť zo zahalenými tvárami a dávať tak najavo príslušnosť k náboženstvu. Čo tam síce má účinok, ale myslím, že na Vianoce to dosť nesprávne aplikovali. Moslimovia tiež uznávajú Krista ako proroka a preto nebojujú (zatiaľ), aby odstránili náboženské prejavy všetkých iných náboženstiev.
Jednoducho riešia problém v oblastiach, ktorých sa netýka.
A je tu aj možnosť, že časť z toho všetkého je spojivko s niečím ako tradíciou robotníckych strán. Aj trocha zo socializmu, keď bol ateizmus „štátne náboženstvo“.
Skrátka s ateizmom alebo štátom bez prejavu náboženstiev je menej problémov, hlavne keď je multi-etnický.
Problém je ale v tom, že je to nedosiahnuteľný stav. Aj to, že tým v podstate spôsobujú vzburu aj ateistov, ktorí tento sviatok (Vianoce) skôr považujú za rodinný ako kresťanský.
Moja icq odpoveď na túto tému:
Nádherne porovnanie môžeme nájsť naozaj medzi týmito dvoma krajinami - Francúzsko -Anglicko. Dve krajiny, ktoré majú „multicultural society“ ako z učebnice. Londýn je taký mix, že človek je rád, že párkrát za deň narazí na Angličana, nepreháňam. Čo sa Francúzska týka, tu je to zaujímavejšie ešte jedným faktorom - Francúzi aj vzhľadom na ich históriu sú neuveriteľne vznietivý a revolučný národ, tam stačí, že ponožky zdražia o korunu a ľudia sú v uliciach, pretože sa im to nepáči. Čo sa týka Angličanov, tak im môžete skákať po hlave a iba vám gentlemansky naznačia, že im je to mierne nepríjemné. To je hádam to historicko-sociálne pozadie príbehu. Môj názor - kto si myslí, že multietnická/kultúrna spoločnosť je výhra, veľmi, veľmi sa mýli!!
Žil som v Anglicku 2 mesiace a keď som odchádzal, bol som šťastný, najmä kvôli tej „multiculty“ miešanici, keď najväčším problémom je udržať poriadok v krajine, pretože každá kultúra si prináša vlastné historicko-kultúrno-blabla pozadie a časté strety týchto rôznych (často protichodných) kultúr automaticky prinášajú rozpory, ktoré môžu skončiť rôzne, napr. smrťou, useknutím ucha, súdnym sporom, atd.
Tam, kde sme bývali, za dva týždne sa v okolí 200metrov stali 2 vraždy a na autobusovej stanici, kde som každé ráno nastupoval do roboty, tam sa našla bomba, a to som nevedel o ďalších milión veciach, čo sa diali viac ako 200 metrov odo mňa. Chápeš? Nie je to rasová nenávisť, alebo akákoľvek diskriminácia, nie, ja v princípe mám ľudí rád, nech sú, akí sú, ale viem empiricky, že takáto spoločnosť bude mať problémy a tie problémy sa veľmi ťažko riešia..
A teraz Vianoce - trafila si presne klinec po hlavičke, dobre mienené v takomto usporiadaní spoločnosti, ale zle implikované. Dobré je vyrovnať "hladinu" náboženských nepomerov, ale vedieť na akom mieste, či je to potrebné a osožné zároveň. Toto bolo vyslovene kontraproduktívne a nemalo to za následok nič iné, len že si podľa mojej mienky preferenčne pohoršili.
Tak toľko zo zákulisia súkromných správ. Milé nie, o čom všetkom si dnes ľudia píšu na Nový rok?:)
1. jan 2008 o 22:37
Páči sa: 0x
Prečítané: 545x
Labouristi vs. Vianoce - dva monológy, ktoré chceli byť dialógom
Vianoce už síce boli, ale ja a moja kamarátka W_oocha sme sa pustili do monologického dialógu o Vianociach až teraz. Viac menej oba príspevky sú reakciou na tento článok. http://babarik.blog.sme.sk/c/126257/Mila-Britania-vari-ti-nacisto-sibe.html
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(4)