
Heslom tohtoročného Lumenu, boloLight in the city. Tentokrát sa konal na Trojičnom námestí a nie,ako bolo zvykom, v mestskej športovej hale. Hlavnou hviezdoufestivalu bola anglická gospelová kapela Delirious?, ktorá jepovažovaná za najlepšiu gospelovú kapelu sveta. Okrem toho ďalšímlákadlom bolo, že Lumen bol tento rok zadarmo. Ale poďmepoporiadku.
Festival sa začal tak, ako bývazvykom, svätou omšou, ktorá sa konala vo vynovenom trnavskomamfiteátri. Hlavným celebrantom a kazateľom bol salezián zBanskej Bystrice don Anton Červeň, omšu hudobne doprevádzali dvazbory, ktoré sa na túto príležitosť spojili do jedného. Bol tozbor od Saleziánov z Miletičky v Bratislave a zbor z Ivánky priDunaji.
Po omši sa začal hudobný program nanámestí. Ako prvá vystúpila košická chválová kapela TretíDeň. Tí, ktorý túto kapelu nesledujú pravidelne a naposledy juvideli keď hrali na Lumene pred dvoma rokmi, čo je aj môj prípad,si nemohli nevšimnúť zmenu výzoru lídra kapely Mira Tótha.
Tretí deň na pódiu vystriedalaďalšia slovenská kapela Out of Control. Táto prešovská kapelasa tento rok okrem Lumenu zúčastnila aj finále súťaže Coca ColaPopstar, ktorú sa im ale nepodarilo vyhrať.
Po Out of control nasledovala vprograme prvá zahraničná kapela. Bola to skupina The 29thChapter. Je to hip-hopová kapela, ktorá vo svojich piesňachprináša hlboké posolstvo života a viery. Názov je odvodený máznamenať 29. kapitolu Skutkov apoštolov, ktorá sa v knihenenachádza, ale pokračuje v diele Apoštolov.
Po vystúpení The 29thChapter sa na Trnavu spustil silný dážď. Tí, ktorí sa mohli, saskryli pod strechu miestneho kultúrneho domu, tí ktorí sanezmestili vytiahli dáždniky, pršiplášte alebo len tak stáli nadaždi, keďže sa pripravovalo vystúpenie skupiny Delirous?. Akopovedal riaditeľ festivalu Vilo Riško, bolo šťastie, že začalopršať akurát na Delirious?, lebo ináč by väčšina ľudíodišla. Delirous? predviedli zaujímavý koncert, na ktorý saprišli pozrieť ľudia nielen zo Slovenska. TV Lux, ktorá vysielalaprenos z Lumenu mala prístup na svoju stránku, kde sa dal prenossledovať, z vyše 30 krajín z celého sveta.
Záverečným bodom programu nanámestí bolo vystúpenie DJ Andyho Huntera z Anglicka. Je jedným znajuznávanejších Dj-ov produkujúcich dance hudbu. Jeho skladbyboli použité vo rôznych filmoch a traileroch k nim.
Súbežne s Andym Hunterom sa vamfiteátri konalo predstavenie tanečného divadla ATak, ktorépredviedlo svoje nové dielo zloDej. Týmito dvoma vystúpeniami sazakončil piatkový program festivalu.
Na úvod sobotného programu bolanaplánovaná sv. omša, ktorej hlavným celebrantom a kazateľom bolhovorca KBS Jozef Kováčik. Po omši nasledovali tradičnéworkshopy, ako každý rok, aj teraz bolo možné vybrať si zmnožstva rôznych tém. Spomeniem len niektoré: veľký záujemvyvolal téma venovaná EMO, taktiež veľa ľudí navštíviloprednášku o tom, čo dokáže reklama. Zaujímavou prednáškoubola aj prednáška na tému Blogujem teda som, ktorú organizovalozdruženie mladých katolíckych novinárov Network Slovakia. Akohostia sa na nej zúčastnili známi blogeri Jozef Mak, JozefDrahovský a Róbert Flamík .
Po workshopoch sa začal aj hudobnýprogram v amfiteátri. Ako prvý vystúpil víťaz súťaže LumenNewcomer 2008, Festa Bang. Je to vlastne zbor, ktorý bol zostavenýz mladých z celého Slovenska pri príležitosti celoslovenskéhostretnutia saleziánskej mládeže Festa 2007, ktoré sa konalo vPoprade.
Okrem Festa Bangu sa predstavila vamfiteátri aj trnavská kapela Trinity group. Táto pomerne mladákapela dosiahla už niekoľko úspechov. Za svoj prvý album získalipred rokom Aurela v kategórii gospelová hudba a speváčka tejtoskupiny Mária Čírová zvíťazila tento rok v súťaži Coca ColaPopstar. Okrem týchto dvoch kapiel sa v amfiteátri predstavila ajkapela Janais a skupina Christallinus.
Následne sa začal aj program nanámestí, ktorí odštartovala bratislavská chválová skupinaLámačské chvály, nasledovaná skupinou Saleziáni. Saleziáni saod svojho vzniku pravidelne objavujú na Lumene. Čo nevidieť bymali vydať svoje v poradí už tretie CD spolu so svojim prvým DVD,obe sú záznamom ich májového koncertu v Prešove.
Po Saleziánoch prišla na pódiumďalšia chválová kapela, teraz to bola prešovská skupinaTimothy, po ktorej nasledovali zahraničné kapely v poradí GK Real,ktorí hrali na Lumene pred dvoma rokmi, BlueTree a Four Kornerz,ktorý sa taktiež predstavili v Trnave aj v roku 2006.
Festival zakončila polnočná omša vamfiteátri, ktorá bola obetovaná za mestá. Hlavným clelebrantoma kazateľom bol riaditeľ festivalu Lumen, salezián Vilo Riško ahudobne omšu doprevádzal Festa Bang. Na záver sa všetkýmpoďakoval primátor Trnavy a vyjadril všetkým obdiv za to, akoslušne sa správali a použil prirovnanie s futbalovým zápasommedzi Spartakom Trnava a Slovanom Bratislava, ktorý sa konal týždeňpred Lumenom, keď do Trnavy tiež prišlo množstvo ľudí, alemesto muselo strážiť 1000 policajtov.
Keď by som mal zhodnotiť Lumen, takmusím povedať, že najviac ma oslovila kapela Bluetree a Saleziáni,naopak za mojimi očakávaniami zaostali Delirious, čo ale môžebyť spôsobené privysokými očakávaniami masívne propagovanejkapely.