
Bol to už trinásty ročník Lumenu a už tradične sa začal sv. omšou vo františkánskom kostole. Hlavným celebrantom bol Ján Buc a spevom sa predviedol zbor Úsmev z Bratislavy.
Po omši sa všetci pomaly odobrali do športovej haly, kde sa „presne“ o 18:00 začínal program.Začalo sa asi o 18:10.
Ako prvá sa na pódiu predstavila bratislavská skupina Vždy@všade a publikum sa už pri prvej piesni dostalo do varu. Ako zujímavosť by som uviedol, že perkusionista kapely mal na hlave prilbu, vraj preto, aby si ľudia všimli aj jeho.
Po skupine Vždy@všade nasledovala košická kapela Tretí deň, ktorej sa podarilo udržať výbornú atmosféru, ktorá už panovala v hale. Ako sa vystúpenie Tretieho dňa chýlilo ku koncu, všetci očakávali vrchol piatkového programu - prvé dve zahraničné skupiny.
Ako prvá sa predstavila nemecká skupina GospelFire. V GospelFire sa spojili profesionálni nemeckí hudobníci. S nimi obsadzuje kapela vynikajúce miesto v najvyššej kategórií európskej gospelovej hudby. Aj počas vystúpenia prvej zahraničnej skupiny sa v hale udržala vynikajúca atmosféra.
Po skupine GospelFire už na pódium vybehla poľská formácia z Wroclawi – Leaf. Leaf funguje ako kapela od roku 2001 a za ten čas si získali veľa fanúšikov v celom Poľsku, Nemecku, Rakúsku, Česku... a už aj na Slovensku. Na jeseň tohto roku plánujú vydať svoj druhý album. Dovolím si povedať, aj keď so mnou možno nebudú všetci súhlasiť, že Leaf bolo najlepšie vystúpenie večera. Ako jediná kapela si dovolili dať prídavky a svoje vystúpenie predĺžili o štvrť hodinu, z čoho bol moderátor trochu nervózny.
Nasledovala približne polhodinová prestávka a po nej vystúpilo tanečné divadlo ATak z Bratislavy so svojím predstavením eX.o.dus. Príbeh sa na začiatku odohrával v Egypte a stvárňoval známy príbeh o Mojžišovi o tom ako vyviedol Izraelitov z otroctva. Keď si všetci myleli, že predstavenie sa skončilo, začala sa jeho druhá časť, ktorá sa odohrávala v súčasnosti. Hovorila o vyslobodení človeka z otroctva závislosti a o tom, že každý človek si musí nájsť svojho Mojžiša. Môže to byť ktokoľvek - rodič, spolužiak, súrodenec, kamarát,... ktokoľvek.
Týmto predstavením sa skončil piatkový program a všetci sa odobrali do škôl, kde mali zabezpečený nocľah.Sobotný program sa začal o deviatej hodine vo františkánskom kostole sv. omšou, ktorú celebroval verbista Ján Kušnír a hudobne ju obohatila skupina, ktorá si hovorí Saleziáni a je z Bratislavy.Po omši už nasledovali tradičné prednášky, po ktorých bol čas na obed a potom šup ho do haly na program, alebo aj na ďalšie prednášky.
Sobotný hudobný program otvárala bratislavská skupina Atlanta, ktorá sa na Lumene objavila po dlhšom čase. Keďže v tom čase boli ešte prednášky, účasť na koncerte Atlanty bola nízka a odrazilo sa to aj na komornej atmosfére.
Oravská skupina Križiaci, ktorá nasledovala po Atlante to už mala lepšie, prítomných bolo viac ľudí a atmosféra už bola oveľa lepšia. Ku Križiakom treba povedať, že boli tak ako väčšinou nekompletní, ale tentoraz nechýbal bubeník, ale spevák (Ján Pallo) so speváčkou (Jana Fedoráková).
Križiakov vystriedali Lámačské chvály. Trochu skľudnili atmosféru, ktorá však bola primeraná typu hudby akú hrajú. Ako sa vyjadril frontman Braňo Letko, Lámačské chvály nevedia hrať koncerty, oni hrajú chvály, a to robili aj na Lumene. Bolo to príjemným odľahčením pred samotným večerom.
Po Lámačských chválach, ktoré sú mimochodom z Bratislavy, ale už nie z Lamača, nasledovalo príležitostné zoskupenie páter Gabriel a priatelia. Toto zoskupenie malo najkreatívnejších fanúšikov s transparentami a ako jediní ponúkali svoje CD aj medzi ľuďmi, nielen v predajných stánkoch.
Po pátrovi Gabrielovi sa začalo priostrovať. Na pódium prišiel bratislavský spevák Richard Čanaky aj so svojou skupinou. Počas jeho vytúpenia to už v obecenstve vrelo a toto vrenie sa udržalo až do konca festivalu.
Potom sa už na pódium dostal prvý zahraničný hosť večera, britská speváčka Elaine Hanley. Zo začiatku pôsobila ako členka skupiny World Wide Message Tribe, ale v roku 1998 sa rozhodla pre samostatné pôsobenie. V roku 1996 bola vyhlásená za najlepšiu gospelovú speváčku a v roku 1998 dostala gospelové ocenenie DOVE odovzdávané v USA. Počas jej vystúpenia bolo publikum v trvalom vare a atmosféra už od predchádzajúceho vystúpenia ripomínala atmosféru na koncertoch svetoznámych skupín.
Druhým zahraničným hosťom v sobotnom programe bola skupina Four Kornerz z Veľkej Británie, ktorá v roku 2004 získala ocenenie za najlepšieho nováčika v Gospel Entertaiment Music Awards, ktoré vysiela BBC.
A nakoniec, tak ako každý rok vystúpila britsko-slovenská skupina Heaven´s Shore, ktorá už tradične udžala výbornú atmosféru v publiku. Možno jediné sklamanie, ktoré pripravili všetkým účastníkom Lumenu bolo, že nezaspievali svoj veľký hit Halušky. Ich vystúpenie bolo aj tak opäť vynikajúce.Hodinu pred polnocou bol záver festivalu. Ukončil ho jeho riaditeľ Emil Šafár. Heaven´s Shore pridali pár piesní a ľudia sa rozišli do škôl a niektorí aj domov.
Ešte by som dodal že tohtoročný Lumen poctil svojou návštevou aj predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda, ktorý okrem iného povedal, že je rád, že sú mladí, ktorí trávia svoj voľný čas inak ako sledovaním jednej nemenovanej realityshow v jednej nemanovanej súkromnej televizií.
Ak vás program Lumenu zaujal, pozývam vás na Lumen 2006, ktorý sa bude konať 21.-22.4 2006.