
So stretnutiami mládeže začal pápež Ján Pavol II. V roku 1984 pozval mládež z celého sveta do Ríma na stretnutie, ktoré sa konalo od 11. do 15. apríla toho roku. Ďalšie stretnutie mladých sa uskutočnilo v apríli 1987 v Buenos Aires a zatiaľ posledné bolo nedávno v Kolíne na Rýnom.
Kolín bol založený okolo roku 38 po Kristovi Rimanmi, ktorí v oblasti Rýna budovali pevnosti. V tom čase sa volal „opidium Ubiorum“, čo približne znamená „opevnené sídlo Ubierov.“ Známy rímsky generál Agrippa z neho urobil hlavné mesto rímskej provincie Germánia. Súčasné meno dostal Kolín podľa Agrippovej dcéry Agrippiny, ktorá sa vydala za cisára Claudia. V roku 50 po Kristovi premenovala mesto na „Colonia Claudia Ara Agrippinensium“ a stalo sa z neho obchodné centrum provincie. Posledný rímsky guvernér opustil Kolín v roku 450. Ďalšou dôležitou ženou v histórii mesta bola svätá Uršula, ktorá sa s 11 000 pannami vracala z púte z Ríma a pri Kolíne boli zavraždené Húnmi. V roku 800 sa mesto stalo sídlom arcibiskupstva. V stredoveku bol Kolín centrom obchodu a pútnikov. Z Milána sem boli arcibiskupom Reinaldom von Dasselom prenesené relikvie troch kráľov. V roku 1248 sa začala stavba katedrály, ale v roku 1560 bola stavba na ďalších 282 rokov zastavená. Stavba bola obnovená až v roku 1842 a dokončená bola v roku 1880. Kolínsky dóm sa staval vyše 600 rokov. Počas druhej svetovej vojny bolo zničených 90% starého mesta.
Program stretnutia mládeže sa začal 11. augusta 2005 dňami prijatia pútnikov v nemeckých diecézach. Slovenskí pútnici boli napríklad v erfurtskej, passauskej a iných diecézach. V týchto diecézach boli účastníci rozdelení do farností, kde boli ubytovaní v rodinách. Tu sa stretli s domácimi mladými a aj s mladými z iných národov.
Prvý deň bol vyhradený na vzájomne spoznávanie sa aj na spoznanie miesta prijatia. 12. augusta bol na programe deň sociálnej angažovanosti. V tento deň sa mladí zapojili do sociálnych projektov organizovaných farnosťou. Na programe bolo napríklad čistenie krížovej cesty, výmena piesku v pieskoviskách, oprava lavičiek, návšteva starých obyvateľov dediny a iné.
V sobotu bol deň biskupstva. Takto to bolo aj v diecéze Erfurt. Mladí aj s hostiteľmi prišli do miestneho pútnického mesta Heiligenstadt, kde sa zúčastnili na slávnostnej bohoslužbe. Po nej boli v centre mesta prichystané rôzne atrakcie a na pódiu sa konal festival národov, v ktorom sa mohol každý národ predviesť nejakým kultúrnym programom. Za Slovensko vystúpil vedúci tanečného divadla ATak Pavol Danko s vystúpením o motýľovi.
V nedeľu bol deň vo farnostiach, program si chystala každá farnosť osobitne. Počas neho sa hostitelia rozlúčili s pútnikmi. Mladí totiž v pondelok ráno odchádzali do hlavného mesta diecézy, kde mali slávnostnú omšu s miestnym biskupom, ktorý ich vyslal na stretnutie mládeže do Kolína.
Pútnici prišli do Kolína, Bonnu a Düsseldorfu v pondelok 15. augusta večer a boli ubytovaní väčšinou v telocvičniach, niektorí aj v rodinách. Program prvých dní bol totiž v troch mestách, Kolíne nad Rýnom, Bonne a Düsseldorfe, ležiacich neďaleko od seba. V utorok do obeda bol voľný program. Pútnici mohli spoznať mestá, v ktorých sa nachádzali. Oficiálny program sa začal až večernou uvítacou omšou. Omša sa konala vo všetkých troch mestách. V Kolíne sa konala na RheinEnergieStadione a celebroval ju kolínsky arcibiskup Joachim kardinál Meisner. V Düsseldorfe sa konala v LTU Aréne a hlavným celebrantom bol predseda nemeckej biskupskej konferencie Karl kardinál Lehman. V Bonne sa omša slúžila v Hofgarten. Predsedal jej predseda komisie pre mládež nemeckej biskupskej konferencie biskup Franz-Josef Bode. Po omšiach bol v ich miestach konania uvítací festival, na ktorom vystúpili rôzni hudobní interpreti.
V stredu, vo štvrtok a v piatok sa do obeda konali katechézy. Každý národ mal pridelený kostol v meste, kde bol ubytovaný. Katechézu viedol biskup, ktorý z daného národa pochádzal. Tieto katechézy, tak ako aj všetky ostatné body programu, neboli povinné, ale účasť bola odporúčaná. Slováci mali kostol v Bonne. Bol to kostol sv. Jána Kristiteľa a Petra, nazývaný Stiftskirche. Dve katechézy viedol banskobystrický pomocný biskup mons. Tomáš Galis a jednu, vo štvrtok, viedol košický apoštolský exarcha vladyka Milan Chautur. Katechézy boli vždy zakončené omšou. Po nich sa mladí odobrali na obed.
Po obede sa začal festival mládeže. Jeho súčasťou boli hudobné a divadelné vystúpenia, prednášky, besedy a rôzne stretnutia. Festival sa konal vo všetkých troch mestách vždy po obede okrem štvtka, kedy bolo na programe uvítanie pápeža Benedikta XVI. Vtedy sa festival začal až večer po uvítaní. Pre Slovákov, ktorí nešli do Kolína na uvítanie, ale zostali v Bonne, bola pripravená projekcia z privítania. Pápež po pristáti na letisku prišiel k Rýnu, kde nastúpil na loď. Z lode pozdravil mladých a doplavil sa k dómu, kde sa pomodlil pred relikviami troch kráľov. Potom išiel na slávnostnú večeru do sídla arcibiskupa.
V piatok večer sa mladí zúčastnili krížovej cesty.
Počas festivalu mládeže bolo naplánované aj vystúpenie zoskupenia Hlasy Slovenska v zložení Richard Čanaky so skupinou, Braňo Letko so skupinou a Paľo Danko. Keďže sa toto vystúpenie konalo v malej sále Bonnskej opery, nedostali sa naň všetci záujemcovia. Preto Rišo Čanaky aj Braňo Letko zahrali slovenským pútnikom aj pred štvrtkovou katechézou.
V sobotu 20. 8. ráno sa všetci mladí pútnici odobrali k svojim autobusom a s nimi potom odišli na Marienfeld, neďaleko Kolína, kde sa konalo vyvrcholenie programu. V roku 1150 bol na Marienfelde založený cisterciánsky kláštor. Pred 500 rokmi bol známym pútnickym miestom, kde sa chodili pútnici modliť k Panne Márii. V roku 1950 museli zvyšky kostola a kláštora ustúpiť povrchovej uhoľnej bani. Teraz sa Marienfeld zase premenil na miesto modlitieb, keďže baňa je zasypaná.
Na Marienfeld mohli pútnici prichádzať v sobotu už od 11. hodiny doobeda. Až do večernej vigílie so Sv. otcom bol na programe kultúrny program. Vystúpili hudobné skupiny ako Kelly Family, Take 6, Yair Dalal and Band a iné. O 19 hodine prišiel medzi pútnikov pápež Benedikt XVI. a o 20:30 sa začala vigília. Vigília pozostávala z večerných modlitieb, takzvaných vešpier, liturgie slova a eucharistickej adorácie. Počas celej noci bola vystavená oltárna sviatosť na poklonu.
V nedeľu sa začal deň rannými chválami, potom už prišiel pápež Benedikt XVI., ktorý celebroval slávnostnú záverečnú omšu. Na záver omše oznámil prítomným, že nasledujúce stretnutie mládeže bude v roku 2008 v Sydney. Bude sa konať od 15. do 20. júla 2008. Po omši bol na Marienfelde ešte kultúrny program, ale väčšina pútnikov sa vydala na cestu domov.
Všetkým, ktorí budú mať financie na účasť na Svetovom dni mládeže v Sydney túto účasť odporúčam.