Aj takýto je život mnohých ľudí s mentálnym postihnutím. Nemôžu sa stretávať s priateľmi, keď chcú, obliekať sa podľa svojho vkusu, kúpiť si čo chcú, vybrať si, čo budú jesť a kedy to budú jesť, kde budú bývať, kedy budú mať večierku, mať partnera... Zdá sa to absurdné? To je realita. Prečo by vám mal niekto brániť žiť ako normálni ľudia? Možno by vás nepovažovali za normálnych. Len preto, že vám v papieroch straší slovo mentálne postihnutie.
Podporujeme tých najzraniteľnejších v spoločnosti
Naše združenie už 43 rokov obhajuje práva ľudí s mentálnym postihnutím. „Snažíme sa pripomienkovať návrhy zákonov, ktoré prichádzajú. Niekedy sme aj my sami iniciátormi zmien. Je to veľmi dôležité, pretože to ovplyvňuje životy všetkých ľudí s mentálnym postihnutím na Slovensku. Napríklad vďaka nám môžu mať všetci občianske preukazy, nie sú úplne pozbavovaní spôsobilostí na právne úkony a môžu sa vzdelávať, lebo ani to nebolo v minulosti úplne bežné. Venujeme sa aj tzv. sebaobhajovaniu,“ vysvetľuje riaditeľka Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR Iveta Mišová.
Čo je to sebaobhajovanie?
Sebaobhajovanie - to sú pravidelné stretnutia dospelých ľudí s mentálnym postihnutím. V skupine hovoria o svojich radostiach i starostiach. Spoznávajú samých seba a svoje potreby. Dozvedajú sa o svojich právach a povinnostiach. Sebaobhajovanie im prináša do života sebavedomie, lepšie komunikačné a sociálne zručnosti. A priateľov. „Skupina im dáva pocit, že niekam patria, sú vypočutí, nájdu v nej pochopenie. Stretávajú sa s novými ľuďmi, diskutujú, učia sa zo skúseností ostatných, učia sa spôsoby riešenia problémových situácií, poradia si navzájom. V skupine rýchlejšie poznávajú nové veci a sú intenzívnejšie motivovaní preberať zodpovednosť za seba. Posilňuje sa ich sociálne postavenie v skupine, sebavedomie, sebadôvera a sebauvedomenie. Učíme ich, že je normálne, že sú takí akí sú a že majú právo na úplne bežné veci, pretože niekedy ani tie bežné veci nie sú pre všetkých týchto ľudí dostupné“, hovorí Mišová. Stretnutia sebaobhajcov majú v našom združení už svoju dlhodobú tradíciu. V priebehu rokov sa stretli už desiatky ľudí s mentálnym postihnutím a záujem naďalej pretrváva.
Ak považujte naše aktivity za zmysluplné, budeme radi ak nám venujete Vaše 2% z daní alebo finančné podporíte našu činnosť na www.bivio.sk/daruj.
Spolu tak vytvoríme lepšiu budúcnosť pre ľudí s mentálnym postihnutím. VEĽKÁ VĎAKA.