Nechajú sa osoby s ťažkým zdravotným postihnutím v Košiciach opäť "v štichu"?

Nájdu poslanci mesta Košice odvahu a využijú poslednú tohtoročnú príležitosť napraviť dlhoročný rest ?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pokiaľ sa neposnažia a na poslednom mestskom zastupiteľstve v Košiciach v decembri nepredložia a neschvália Návrh na zníženie poplatku za komunálny odpad aj pre túto skupinu Košičanov, odpoveď bude áno.

Obrázok blogu

Mesto Košice totiž ani na budúci rok 2022 nemá, a to opätovne, v pláne zrovnoprávniť tzv.zraniteľné skupiny obyvateľov v meste, a nemá v pláne znížiť poplatok za komunálny odpad pre držiteľov preukazu osôb so zdravotným postihnutím a držiteľov preukazu osôb so zdravotným postihnutím so sprievodcom, či bezvládnych, čo im umožňuje zákon.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Úvodom sa vrátim späť do minulosti, pre osvieženie pamäti nasledovnými článkami:

https://blog.sme.sk/horrocks/nezaradene/stare-moresy-v-kosiciach

Smutné čítanie.

https://blog.sme.sk/horrocks/nezaradene/tazko-zdravotne-postihnuti-obcania-niekde-v-odpadkovom-kosi-rozpoctu-mesta-kosice

Potešila snaha ihly v kôpke sena.

https://blog.sme.sk/horrocks/nezaradene/ked-komunalny-odpad-naplna-nielen-kontajnery-ale-aj-kosicky-rozpocet

Trápne maniere vedenia Mesta Košice.

V Košiciach
V Košiciach (zdroj: Ing.O.Horrocks)

Tohto roku , mám obavy, že už ani lístok sa v tejto veci nepohne, je tu ticho ako po pěšine...

Kým po iné roky, som žiadnu oficiálnu odpoveď od Mesta na podnety v tejto veci neobdržala, na môj tohtoročný podnet v tejto veci z tohto roku mi Mesto Košice svojou odpoveďou kvázi potvrdilo, že zdravotne ťažko postihnutí Košičania sú "spasiteľmi košickej kasy", pretože ináč si vysvetliť jeho odpoveď nemôžem : " S aktuálnym počtom evidovaných držiteľov preukazu FO s ťažkým zdravotným postihnutím a držiteľov preukazu FO s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny by zníženie sadzieb poplatku za komunálny odpad znamenalo ďalší nárast rozdielu medzi príjmami z poplatku a výdavkami za likvidáciu odpadu. Mesto v súčasnosti poskytuje viacero druhov zníženia a odpustenia širšiemu spektru domácností, ktoré sú uvedené vo VZN č. 131. Vzhľadom na uvedené skutočnosti považujeme aktuálne zníženia poplatku za postačujúce a pre mesto finančne únosné."

Skryť Vypnúť reklamu

Predposledná veta poteší, ale ak si môže Mesto Košice dovoliť dávať úľavy nad rámec zákona, v rámci svojej iniciatívy, má mať dostatočné finančné kapacity aj nato, aby vedelo uspokojiť v prvom rade skupiny obyvateľstva, ktoré zákon priamo špecifikuje. Do tejto skupiny v súlade so zákonom 582/2004 §83 jednoznačne patria FO s ťažkým zdravotným postihnutím, či FO s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom či bezvládni občania. Ak je pravdou, že Mesto je na tom tak finančne zle, ako mi píše, nemalo by uvažovať či zvažovať nad zrovnoprávnením všetkých obyvateľov mesta tak, že úľavu na poplatku za komunálny odpad neposkytne žiadnej košickej domácnosti ?

Skryť Vypnúť reklamu

Toto by bolo nielen fair, ale Košice by, vychádzajúc z listu magistrátu, boli v lepšej finančnej kondícii. Na to však odvahu Mesto Košice nemalo, nemá a javí sa, že nebudú mať. Termín turbo volieb sa približuje míľovými krokmi...

Posledná nádej tohto roku je teda opäť v charakteroch mestských poslancov... nechávam to v ich rukách, ja som urobila opäť v tejto veci maximum. Stále verím, že nájdu odvahu na decembrovom zasadnutí zmeniť dlhoročnú krivdu v prospech zdravotne ťažko postihnutých Košičanov ... .

Otilia Horrocks

Otilia Horrocks

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  80x

Prezentujem nekonvenčné názory dôležité z pohľadu tzp občanov v meste Košice a snažím sa o vytvorenie bezbariérového mesta Košice. Som za zdravšie zelenšie a tolerantné Košice. www.zdravsiekosice.webnode.sk Zoznam autorových rubrík:  Malá kniha roku 2021NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu