V týchto týždňoch dostávajú akcionári Inžinierske stavby Košice absurdnú ponuku na kúpu ich akcií. Za 1,5 Euro akcia!!! Firma s obratom cez 107 mil. Euro (v roku 2010) a majetkom 94 mil.. Cena je vraj OK, lebo ju určil znalec.
Stavby nešťastné inžinierske
Na výpočet ceny pre vyvlastnenie akcií sa používa najmä tzv. podnikateľská metóda. Stačí pár chýb vo vstupných údajoch a výsledok je priam brutálny. Buď chýb z objektívnych príčin J alebo zámerných chýb... Napríklad očakávaný zisk za šesť rokov je 20 tisíc Euro. Vyjde hodnota 800 tisíc . Ale keď očakávam zisk milión Euro ročne už som v sumách okolo 40 miliónov.
Znalecký posudok som ešte nevidel ale na 98% (99% sa sprofanovalo) v ňom bude chyba. Ak by mala byť hodnota Inžinierskych stavieb pod milión musel znalec očakávať čistý cash flow z podnikania firmy niekde na úrovni desiatok tisíc Euro. Smiešne
Prečo sa snaží takto podceňovať svoju vlastnú firmu francúzska COLAS nechápem. Pritom akcionárov je veľmi málo a slušná cena by ich len potešila. Takto nízka cena spolu s obštrukciami nepôsobí dobre.
Vyvlastňovanie na Slovensku
Vyvlastňovanie akcií vo vlastníctve minoritných vlastníkov na Slovensku zatiaľ nefunguje. Zákon je veľmi prísny a viac menej kvôli procesným veciam vyvlastňovanie neumožňuje. Po hrôzostrašných skúsenostiach z Česka je to len dobre. V Česku Vás vyvlastnia za ceny, ako si určí znalec vybraný majoritným akcionárom, brániť sa musíte Vy na súde v správnej lehote a ešte aj znášate všetky náklady so súdnym sporom. Príkladom šialenosti českého squeeze out (termín z európskej legislatívy) môže byť firma TENEZ, a.s. Chotěboř. Firma s obratom 300 mil. Kč a vlastným imaním cez 100 ocenil znalec na 18 mil. Kč.
Náš zákon postavil všetko z hlavy na nohy. Znalca vyberá viac menej nezávislá NBS, znalecký posudok je k dispozícií akcionárom, a na súde žaluje majoritný akcionár rebelov, teda tých, čo akcie nepredali. Znalecký posudok sa dá rozporovať a teda zjavne nezmysly v ňom sa dajú napádať.
Zatiaľ neúspešne
Doteraz boli štyri pokusy o vyvlastnenie malých akcionárov. Liptovská Mliekareň a Dopravoprojekt skončili, Union Poisťovňa beží aktuálne spolu s Inžinierskymi stavbami. Každý prípad je špecifický ale prvé dva na isto neprešli. Chyba nastala v súdnej žalobe (možno aj v cene), majoritný akcionár skrátka nemal ako zažalovať všetkých akcionárov, čo nepodpísali kúpnu zmluvu. Všade sú nejaký presťahovaní alebo zomretí akcionári. Problém techniky je pre slovenský squeeze out fatálny, skrátka nedá sa urobiť. Teda dá sa, ale treba pohnúť rozumom a poradiť sa...
PS: je 11 00 piatok 2.3.2012, vstupujem do priestorov právnej kancelárie, ktorá zastupuje majoritného akcionára Inžinierskych stavieb vo veci vyvlastnenie akcií. Asi budem musieť dodržať obchodné tajomstvo :)
PS 2: Akcionári nebojte sa niečo vymyslíme ...