Mykóza nôh sa môže týkať aj Vás!

Mykóza sa vo všeobecnosti najviac dotýka ľudí s oslabenou imunitou. Avšak je dôležité vedieť, že mykóza je nepríjemnosť, ktorá sa môže vyskytnúť u každého z nás.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Najčastejšie sa takáto infekcia vyskytuje v priestoroch ako napríklad plavárne, či sauny, pretože plesne vo všeobecnosti obľubujú teplé a vlhké prostredie. Na ľudskom tele sa práve preto najčastejšie vyskytuje na dolných končatinách, ktoré sa môžu s infekciou dostať do priameho kontaktu.

Mykóza nôh môže mať rôzne podoby. Predovšetkým sa rozdeľuje na mykózu kože chodidiel a mykózu nechtov. Pôvodcom mykózy sú dermatofory, čo sú huby, koré parazitujú na ľudskej koži. Okrem mykózy spôsobujú aj iné zdravotné ťažkosti, najmä infekcie nielen na dolných končatinách, ale aj na tvári, či vlasoch.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako ovplyvňujeme vznik mykózy nôh?

Okrem toho, že mykóza nôh sa prejavuje najmä u osôb s oslabenou imunitou, môže byť aj množstvo ďalších faktorov, ktoré jej vznik podniecujú. Predovšetkým ide o návštevu miest, ktoré tvoria ideálne priestory pre život takýchto organizmov. Taktiež však môžeme ovplyvniť vznik mykózy aj voľbou nesprávnej obuvi. To je často spájané aj so zväčšenou potivosťou chodidiel. Zároveň môžu podnietiť vznik mykózy aj rôzne poranenia na chodidlách a následný priamy styk s mykotickou nákazou.

Pokiaľ chcete predchádzať vzniku mykózy nôh, určite by ste mali nosiť kvalitnú prievzdušnú obuv. Ak sú vaše nohy naozaj nadmerne potivé, mali by ste si niekoľkokrát počas dňa umyť nohy. Dôležité je tiež sa zamerať na dostatočnú hygienu dolných končatín. V priestoroch, kde sa môže takáto infekcia nachádzať buďte predvídavý a chráňte sa nadmiernou hygienou, či vlastnými topánkami.

SkryťVypnúť reklamu

Čo robiť keď už mám mykózu nôh?

V prípade, že vaša prevencia nebola dostatočná, alebo sa vám nejakou nešťastnou náhodou podarilo mykózu nôh získať, netreba sa ničoho báť. Dnes už existuje množstvo rôznych alternatív liečby tohto veľmi neprijemného ochorenia. Avšak pozor! Mykóza sa nelieči návštevou pedikérky. Tá iba odstráni neestetické následky mykózy no neodstráni jej podstatu.

Tiež je veľmi dôležité aby ste boli dostatočne empatickí a neširili infekciu ďalej. Predovšetkým je dôležité aby ste sa vyhýbali verejným kúpaliskám, saunám a bazénom, kde sa môže takáto infekcia bez problémov udržať. Tiež si nikdy nepoužičiavajte topánky.

SkryťVypnúť reklamu

Uvedomte si, že pokiaľ ste už raz prekonali mykózu nôh, váš organizmus je už navždy osídlený mykózami. Preto je veľmi dôležité, aby ste kládli oveľa väčší dôraz na prevenciu. Kedykoľvek sa totiž opäť dostanete do styku s infekciou, choroba sa veľmi rýchlo prejaví. Zamerajte sa na dôkladnú hygienu a starajte sa o zdravie svojich nôh.

Andrej Hossa

Andrej Hossa

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Ahojte, som mladý chalan z Bratislavy, ktorý má rád počítače, internet, IT trendy, biznis a astronómiu. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu