107- ročná blogerka Dagny. Ako to robíš?

Dagny Carlsson zo Švédska oslávila 8.mája 107 rokov. Všetko najlepšie, Dagny! V štýlových značkových okuliaroch vyzerá ako prababka Toma Cruisa vo filme Top Gun. Veru, neprehliadnuteľná dáma

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
107 - ročná Dagny.
107 - ročná Dagny.  (zdroj: Foto z filmu : Život začína po stovce. )

Dagny je čulá, zvedavá, usmievavá a začala blogovať vo veku 101 rokov. Blogy píše takmer denne a priemerná sledovanosť jej článkov je 15 tisíc návštev. O čom píše? O každodennom živote, o jeho detailoch – o jahodách, krásach prírody, o dlhom čakaní na objednávku v reštaurácii, o recepte na dobré švédske mäsové guľky, o rifliach, o svojich snoch... Zľahka, žiadna exhibícia. Len múdrosť, skromnosť a zmysel pre humor.

O blogerke Dagny som sa dozvedela z filmu “Život začína po stovke“ a uvedomila som si, aká som v podstate pasívna.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dagny nemala ľahký život. V detstve ju mama zavierala na hodiny do skrine, keď bola neposlušná. Rodičia mali ťažký vzťah a tak sa ako malá musela starať aj o svojich súrodencov. Chcela ísť študovať, ale musela ísť pracovať – vyše 20 rokov pracovala ako šička. Až neskôr vyštudovala na textilnom inštitúte. Ani v prvom manželstve si to neužila. Manžel si užíval plnými dúškami alkohol a Dagny chcela žiť, milovať a mať deti. Manžel jej bol ochotný dať len násilie a surové správanie. A pretože nechcel počuť o rozvode, Dagny zo vzťahu doslova utiekla. Jediné, čo si zobrala so sebou bol luster z obývačky. Odvaha jej veru nechýbala.

SkryťVypnúť reklamu

Druhý manžel bol odmenou. Síce tichší, ale keď vraj prehovoril, bol naozaj vtipný. Mali spoločnú vášeň – počúvanie platní a ležérne zmysluplné tancovanie...To dáva zmysel.

Keď jej vo veku 99 rokov umrel spriaznený manžel - parťák, nechcelo sa jej ďalej žiť. Jej život bol zrazu prázdny, nemala sa s kým deliť o radosti a úvahy ... Až sa jedného dňa zobudila a rozhodla sa, že sa chce naučiť niečo nové. Rozhodla sa prihlásiť na kurz výpočtovej techniky. Išlo jej to a bavilo ju to tak, že si o dva roky založila blog pod menom Bojan. V súčasnosti vedie kurz IT pre dôchodcov.

Samozrejme, nechcela ostať sama, veď život začína po stovke! Jej vyhľadávanie vhodného partnera na zoznamke naozaj nemalo chybu : “70-roční, 80-roční...hm, mladí pre mňa,“ povzdychla si. Až nakoniec... U svojho obvodného lekára spoznala najstaršieho švédskeho DJ-a s rovnakými záľubami ako ona : gramofón, platne, tanec a zmysel pre humor.

SkryťVypnúť reklamu

A tak s obdivom a úctou k jej majstrovstvu žiť som pochopila, že to "perpetum mobile“ , čo jej dáva silu, zdravie a šmrnc je zvedavosť a záujem učiť sa nové a nové každý deň a nehľadať výhovorky.

Ďakujem Ti Dagny, že inšpiruješ.

Zdroje : http://www.123minsida.se/Bojan

https://promitejity.cz/detail-filmu/58-zivot-zacina-po-stovce

Henrieta Hrinková

Henrieta Hrinková

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pôvodným povolaním novinárka, neskôr PR a komunikácia v neziskovom sektore. Siedmy rok žije v Nórsku. Certifikovaná kafe baristka a Champi masérka. Zaujíma sa a fandí psychoimunológii, epigenetike a aplikovanej kvantovej fyzike. 16.11.89 bola účastníčkou neohláseného študentského pochodu, ktorý bol adrenalínovým zážitkom. Za najväčší zázrak považuje KAŽDÝ deň, keď sa narodí Ráno a inšpiruje nás stať sa chápavejšími a tvorivejšími. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
SkryťZatvoriť reklamu