Kým minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas) presadzoval podpísanie dohody, Smer a SNS ministrov Hlasu prehlasovali. Proti pandemickej dohode dlhodobo bojuje splnomocnenec vlády pre preverenie manažovania pandémie Peter Kotlár (SNS), pridal sa aj premiér Robert Fico (Smer), ktorý za zmluvou vidí lobing farmafiriem a ohrozenie suverenity Slovenska.
Rozhodnutie vlády kritizuje aj prezident Peter Pellegrini. Označil „za nezodpovedné dobrovoľne si obmedziť prístup k najnovším vedeckým informáciám a zamedziť si možnosť aktívnej spolupráce s vyspelými krajinami v prípade budúcej pandémie“.
Slovenská delegácia má teraz podľa pokynu vlády na medzinárodnom kongrese vyvolať hlasovanie, hoci doteraz sa počítalo s tým, že dohoda sa prijme všeobecným konsenzom. Slovensko chce na hlasovaní medzinárodnú dohodu odmietnuť.

Alexandra Bražinová
epidemiologička, Lekárska fakulta UK
Cieľom dohody je posilniť pripravenosť krajín na budúce pandémie a iné globálne ohrozenia zdravia. Vďaka jasne definovanej spolupráci medzi štátmi zmluva umožňuje rýchlejšiu identifikáciu hrozieb – napríklad nových vírusov, ako bol SARS-CoV-2 – a urýchľuje prijímanie opatrení, ktoré môžu zmierniť ich dosahy na životy ľudí aj na fungovanie spoločnosti.
Táto dohoda nijako neohrozuje suverenitu Slovenska. Tvrdenia o strate národnej kontroly sú nepravdivé a šíria sa ako súčasť dezinformačných kampaní, často zneužívaných na politický marketing. V skutočnosti návrh dohody výslovne potvrdzuje, že každá krajina si zachováva plnú zodpovednosť za rozhodnutia týkajúce sa verejného zdravia a WHO nemá právomoc zasahovať do vnútorných politík členských štátov.
Ak by Slovensko dohodu nepodporilo, mohlo by to pre našu krajinu znamenať oneskorený prístup k dôležitým informáciám o nových hrozbách alebo obmedzený prístup k život zachraňujúcim zdrojom – ako sú vakcíny, lieky či medicínske technológie. Dôsledkom by mohlo byť preťaženie zdravotného systému, vyššia úmrtnosť a väčšie ekonomické škody.

Lucia Géczová
lekárka, neurochirurgická klinika NÚDCH
Odmietnutie tejto dohody by znamenalo medzinárodnú hanbu, oslabenie postavenia Slovenska na medzinárodnej scéne a potenciálne ohrozenie zdravia obyvateľov v prípade ďalšej pandémie či iných vážnych zdravotných rizík. V tomto prípade nie je dôležité, kto dôveruje ktorej politickej strane. Prijatím pandemickej zmluvy získame prístup k včasným varovaniam, koordinovaným reakciám a spravodlivejšiemu rozdeleniu zdrojov – nie je to záruka úspechu, ale jednoznačne si tým zvyšujeme šance, že budeme pripravení konať efektívne, keď na tom bude najviac záležať.
Stačí si spomenúť na stav nášho zdravotníctva – a položiť si otázku, či by sme akúkoľvek zdravotnícku krízu dokázali zvládnuť lepšie ako zvyšok sveta. Medzinárodná izolácia v oblasti medicíny a vedy jednoducho nemôže priniesť nič dobré.

Peter Visolajský
predseda Lekárskeho odborového združenia
Slovensko len nedávno zažilo pandémiu a problémy, ktoré priniesla. Naša krajina zažila len nedávno, aká dôležitá a nevyhnutná je medzinárodná spolupráca v takýchto situáciách. V pandémii napríklad len zohnať párcentové rúška vyžadovalo obrovské medzinárodne úsilie a nadštandardné kontakty s inými krajinami. Ukázalo sa, že pandémii vedia krajiny čeliť len spoluprácou, vymieňaním informácií a spravodlivou distribúciou materiálu a liečiv, ale aj ekonomickou pomocou.
Je smutné, že ani dnes niektorí zástupcovia slovenskej vlády nerozumejú, že medzinárodnú dohodu na takéto situácie potrebujeme my. Je to záujem našej krajiny, byť súčasťou medzinárodnej dohody – spolupráce. Lebo v pandémii pomáhať budú oni nám. A Slovensko takúto pomoc dopredu odmietne? Ostatné krajiny nepotrebujú nás, my potrebujeme ich pomoc. Ak pán Kotlár a pán premiér hovoria, že takúto dohodu Slovensko nepotrebuje, tak musia povedať, aký plán má naša krajina na pandémiu, ktorá isto skôr či neskôr príde.

Jana Trebatická
psychiatrička, detská psychiatrická klinika NÚDCH
Nepodpísanie medzinárodnej Pandemickej dohody vnímam veľmi negatívne, je to prejav nekompetentnosti, dôsledkom čoho je medzinárodná hanba pre Slovensko.
Odmietnutím pandemickej dohody v procese ratifikácie sa Slovensko dištancuje od pokroku, vedy, medzinárodnej spolupráce a tým ohrozuje zdravie ľudí žijúcich na Slovensku. Obmedzí sa výmena informácií na medzinárodnej úrovni o možnom novom vyvolávatelovi pandémie, tým pripravenosť na adekvátne zvládnutie pandémie a teda aj dostupnosť vakcín a iných preventívnych opatrení. Je to veľký krok späť pre Slovensko.

Boris Klempa
virológ z SAV
1. Odmietnutie pandemickej zmluvy by podľa môjho názoru predstavovalo racionálne neospravedlniteľné, paranoidné a nezmyselné ohrozenie verejného zdravia. Patogény nepoznajú hranice a účinný boj proti nim si nevyhnutne vyžaduje medzinárodnú spoluprácu. Ak sa straty suverenity neobávajú naši partneri v EÚ a NATO, čoho by sme sa mali obávať my?

Milan Kulkovský
internista v NsP Považská Bystrica
1. Neprijatie globálnej pandemickej dohody vnímam veľmi negatívne. Tragédia spočíva už len v tom, že ide o čisto politické rozhodnutie, ktoré je v rozpore s odporúčaním odbornej verejnosti a, naopak, je odobrené konšpiráciami a bludmi posadnutým jedincom.
2. Rizík je veľmi veľa, od reputačných až po zdravotné, život ohrozujúce. Medicína sa dnes neriadi výstupmi z krčmovej porady šarlatánov a čarodejníc, ale princípmi takzvanej medicíny založenej na dôkazoch. Tá je výsledkom medzinárodnej spolupráce lekárov a vedcov. My, teda „intelektuálna úderka“ z úradu vlády, hovoríme, že pomoc nepotrebujeme a chceme ísť vlastnou cestou. Ak by sa mala v nejakej forme v budúcnosti pandémia vrátiť a pri moci by bola súčasná vláda, spoliehať by sme sa mohli len na modlitby a pomoc tých, ktorým sme sa otočili chrbtom. Nakoniec by nám podobne ako iným rozvojovým krajinám pomohli, museli by, aby chránili seba pred nami.

Peter Sabaka
infektológ, Univerzitná nemocnica v Bratislave
K tejto téme sa opakovane vyjadrili poprední odborníci, odborné spoločnosti a aj moja alma mater (Lekárska fakulta Univerzity Komenského, pozn. red.). Ja si len navyše kladiem otázku, či ideme našu zdravotnícku politiku formovať na základe jednej konšpiračnej teórie a podľa predstáv jedného politického subjektu, ktorý v posledných voľbách nezískal ani 6 percent hlasov?
