Na úvod by som rád poznamenal, že to, čo nás v skutočnosti opaľuje, nie je teplo sálajúce zo slnka. Pečenie do zlatista a do chrumkava funguje na trochu inom princípe. Koža sa totiž neopaľuje teplom ale UV (ultraviolet - ultrafialovým) žiarením, ktoré preniká ozónom v atmosfére. Je treba brať do úvahy, že toto žiarenie preniká aj mrakmi a má jednu veľmi zaujímavú vlastnosť, spôsobuje popáleniny aj keď páľavu necítime.
Slnečné lúče obsahujú tri typy UV žiarenia. To sa podľa podľa vlnových dĺžok delí na UVA, UVB a UVC.
UVC nás netrápi, keďže ho pohlcuje ozónová vrstva. Tou však preniká UVB žiarenie a spôsobuje skutočný problém, pretože podporuje vznik kožnej rakoviny a má na rováši aj spáleniny. Ďalšie je UVA, ktoré nie agresívne ako UVB žiarenie, no je omnoho rafinovanejšie a preniká pod kožu, kde spôsobuje jej vysúšanie, predčasné starnutie a aktivuje rakovinotvorné bunky.
Intenzita žiarenia rastie každých 300 metrov nadmorskej výšky o približne 4%, takže výstraha pre horolezcov, nezabúdajte sa chrániť aj na horách.
Nuž a ako sa chrániť? Čo robiť preto, aby naša pokožka nestarla, nedostala alergickú reakciu, nebodaj čosi horšie? Najlepšie je, nechodiť na slnko medzi 11-15 hodinou, kedy je žiarenie najintenzívnejšie, no po pravde, práve v týchto hodinách registrujem najväčší príliv náruživých „opaľovačov“, ktorí so svojimi olejčekmi s faktorom dva vydržia spať na slnku niekoľko hodín až do červena. Potom to vypadá tak, že sa na pláž vydá nemecký majiteľ vápenky a podvečer sa vráti ako prefackaný náčelník komančov.
Pred slnečným žiarením nás chráni SPF (sun protection factor), ktorý chráni pokožku pred UVB. UVA žiarenie nemá škálu protekcie a ochrana proti nemu je prinajmenšom neúplná a stále preň neexistuje stupnica. Číslo na obale krému je teda určené UVB žiareniu.
Čo však toto číslo znamená? Jedná sa o násobok času, ktorý pokožka znesie kým sa nespáli. Čas je u každého individuálny, ale povedzme, že sa začnete spaľovať po 10 minútach na slnku a ak použijete faktor desať, vydržíte na slnku približne sto minút. Len si dávajte pozor, aby ste ho zo seba nezmyli alebo nezotreli, vyobaľovanie sa v piesku by prekážať nemalo.
EÚ povoľuje 27 ochranných faktorov a dokumentuje cez 300 druhov ochrannej kozmetiky. Čo znamená, že sa na vás v lete vyrútia ľudový šamani alebo iný marketingový mastičkári a obhádžu vás toľkými "kvalitnými" krémami, že sa pod touto paľbou stratíme nadobro. Ako záchytné body nám "pomáhajú" rôzne reklamy a bilboardy, ktoré vám utkvejú v hlave a keď na značku narazíte, cvengne vám do oka a "voila", obľúbený krém je na svete. Pritom ani netušíte, či je funkčný a či neškodí viac než pomáha.
Väčšina ľudí si vyberá tie najvyššie faktory, pretože všeobecne platí: čím väčší tým lepší. Len odvážni skúsení „opaľovači“ siahnu na nejaké tie desiatky, pretože keď ich na pláži skombinujú s pár dobre vychladenými dvanástkami, tak im vraj vystačí.
V zásade však platí, čím vyšší faktor, tým drahší výrobok (kto by to bol povedal). Podľa niektorých ľudí je ochranný faktor 50 a 50+ len vyťahovaním peňazí z vrecka kupujúcich. Pretože ak sa spálite povedzme za slabých desať minút, čo by ste museli byť dáky albínsky Santa Klaus, ktorého opáli aj vianočný stromček, tak finálny výpočet 50x10 robí takmer deväť hodín nonstop grilovania na slnku. To tam vydržíte dlhšie než tí snedí, kokosom ponatieraný blýskajúci sa inžinieri, ktorí fosfoerskujúcimi úsmevmi dokážu opaľovať aj po západe slnka. Okrem toho všetci vieme, že slnko má zvyk zapadať a hviezdy opaľujú snáď iba brethariánov, takže načo by nám bola tá 50 a 50+?
Okrem získavania času na slnku má však vyššie číslo aj vyšší ochranný filter, ten však nie je priamo úmerný číslu na obale. Povedzme taká 15tka pohltí 93%, 30tka pohltí 96% a 50tka 98 % UV žiarenia. Inak povedané, priplácate slušné peniaze len za 2-3 percentá rozdielu navyše. Osobne mi to pripadá ako veľa peňazí za málo muziky, no je tu ešte jedno veľké ale. Každé dve percentá UVB žiarenia naviac zvyšujú riziko rakoviny o 6 percent. Pre mňa osobne je to dobrý dôvod, zaplatiť tých pár euro naviac.
Ako som už spomínal, voči UVA žiareniuneexistuje jednotná ochrana ani stupnica, no určité pokusy existujú. Vtedy by na obale prostriedku mala byť v krúžku poznámka, že obsahuje aj UVA faktor.
Treba si tiež uvedomiť, že samotné prostriedky neopaľujú do bronzova. To pigment pod pokožkou mení farbu a ten je geneticky daný arche typom kože. Takže taký Ír sa nikdy nebude blýskať bronzom, ako Leonidasov hrudný plát. Kam patríte vy a ako si vypočítať dĺžku pobytu na slnku bez toho, aby ste sa museli spáliť?
Existujú štyri základné typy pokožky. Prvým je veľmi bledá, pehavá, vlasy sú ryšavé alebo blond. Taká koža doslova vzbĺkne behom 5-10minút na slnku, takže potomkovia Keltov a Germánov, idú v lete vždy do červena.
Druhý typ pokožky má sklon k pehám a je svetlejšieho rázu, s obvykle tmavšími blond vlasmi, sa spáli behom 10-20 minút.
Najbežnejší typ pleti v našom regióne je pokožka prirodzená, bez pieh, so svetlo hnedými až hnedými vlasmi. Táto sa spáli v rozmedzí 15-25 minút.
Posledný typ, takzvaný južanský, zvláda žiarenie veľmi dobre, rýchlo sa opaľuje a spálenie je minimálne. Majú tmavo hnedé až čierne vlasy, obvykle južania a urevané Fantozziho pokolenie.
No a bábätká? Tie by nemali za žiadnych okolností vychádzať medzi 10-16, majú veľmi tenkú pokožku a málo pigmentu. Treba natierať 50tkou vždy, aj mimo najväčšej horúčavy.
Takmer 80% krémov, mliek, olejov a sprejov (rozdiel je prakticky len v nanášaní a konzistencii) má na telo nepriaznivý účinok kvôli chemickému zloženiu (parfum, „vitamíny“ atď.) a môžu napomáhať vzniku alergií, rakovinotvorných buniek. Telu najškodlivejšie sú tieto látky : octinoxate, oxybenzone, octyldimethyl, paba a sulisobenzone.
Podľa niektorých štúdií sú rastlinné oleje najlepšou ochranou pred UV žiarením a ich účinok je dokonca pokožke žiaduci . Avšak ich ochranný faktor je drasticky nižší a treba sa preto natierať omnoho častejšie, čím miniete hektolitre oleja len na jednu dovolenku.
Ochrániť svoju pokožku dokážeme aj vhodnou stravou, odporúča sa najmä ovocie, bohaté na antioxidanty, stopové prvky a vitamín D. Takže sa na allinclusive dovolenke okrem mäsa bez obáv pustite aj do mrkvy, marhule, cvikle a melónu.
Prajem vám pohodové opaľovanie a šťastnú ruku pri výbere krémov.