Neplánovaným Bondom je Assange, ale čo uniklo naozaj?

Tak jednoducho, ako si bežní ľudia sťahujú z netu hoci hudbu, tisíce američanov si mohli sťahovať aj tie najtajnejšie dáta. Svet sa zaoberá neplánovanou bondonkou excentrického austrálčana, ale otázka, kto a koľko dát má naozaj, zostáva (zatiaľ) bokom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Pred pár mesiacmi si 23-ročný vojak Bradley Manning stiahol cez SIPRNet, čo je americká neverejná obdoba internetu, používaná na prenos tajných informácií, niekoľko CD-čiek dát. Objavili sa medzi nimi napríklad aj zábery vrátane komunikácie, ako americkí vojaci zo srandy z helikoptéry strieľajú civilistov.

(http://www.youtube.com/watch?v=5rXPrfnU3G0)

„Doniesol som napaľovacie CD, na ktorom som mal napísané niečo ako Lady Gaga, vymazal som hudbu a napálil som tam skomprimované súbory,“ pochválil sa na chate. „Nikto ma z ničoho nepodozrieval, a je pravdepodobné, že ani nebude.“ (http://www.wired.com/threatlevel/2010/06/leak/#ixzz0qxKhnfOC)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mal síce pravdu, ale zároveň sa trpko mýlil.

Prvý problém spočíva v tom, že Manning kontaktoval nesprávneho človeka, ktorému sa priznal. Bývalý hacker ho totiž po počiatočnom váhaní udal, a Manninga v Iraku zatkli. „Keby ste mali po viac ako 8 mesiacov 14 hodín denne, 7 dní v týždni neobmedzený prístup k tajným informáciám, čo by ste robili?“, pýtal som pri svojom zatknutí.

Ako neskôr dodal, „slabé servery, slabé logovanie, slabá fyzická bezpečnosť, slabá kontrarozviedka, nepozorná analýza signálu – dokonalá pohroma.“ A tu začína druhý problém.

V USA majú tri stupne utajenia (na rozdiel od EÚ, kde ich je 5). Zo SIPRNetu unikli dva nižšie stupne, a ako sa ukazuje, zatiaľ ide skôr o banality zaujímavé pre diplomatický bulvár.

SkryťVypnúť reklamu

O trochu menej sa v súčasnosti už hovorí o tom, že Manning mal okrem SIPRNetu prístup a aj oprávnenie na JWICS (http://en.wikipedia.org/wiki/JWICS). Je to analogická sieť, až na to, že obsahuje informácie s najvyšším stupňom utajenia, hlavne z filmov preslávené TOP SECRET. Certifikovaný bol aj na SCI, čo je metóda nakladania s niektorými informáciami, ktoré sa môžu týkať verejne nepriznaných programov. Organizácií nie obyčajných – ministerstiev zahraničných vecí a obrany. Oficiálne sa nevie, či aj z tejto siete Manning niečo stiahol. Lenže...

Motívy zakomplexovaného homosexuála s problémami v armáde Manninga boli podľa všetkého idealistické, podobné motívom J. Assangea – sprístupniť verejnosti informácie, na ktoré má podľa nich právo. Vskutku, pri pozeraní videa, na ktorom vraždia nevinných civilistov je ťažké, najmä po skúsenostiach so zverstvami v Guantanáme, uveriť americkej propagande, že zverejnením takýchto informácií bude ohrozená americká bezpečnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Kto iný si nahrával utajené informácie?

Ale kam tým mierim? V Bondovkách už skončila éra miniatúrnych foťákov na film v perách, dnes ich nahrádzajú imidžové mobily. Za dramatických okolností hrdinovia odfotia jednu-dve strany tajného dokumentu pohodeného na pracovnom stole. To sú filmy. V amerických počítačových sieťach si tisíce, aj s ohľadom na Manninga možno konštatovať, že divne preverených ľudí, môžu nie len pozerať, ale aj sťahovať najprísnejšie utajené informácie hoci o boji s terorizmom, či súvisiace s národnou bezpečnosťou.

Lenže aká je pravdepodobnosť, že sa nenájde iný Manning, ktorý má rád petrodoláre? Na jedno napaľovacie CD sa zmestí okolo 800 mil. znakov, čo je niečo okolo pol milóna normostrán textu, amatér Manning stiahol polovicu jedného. Je až také nereálne si myslieť, že sa nenájde kúpený profík, niekto nenádpadný, kto z JWICSu na CD-čka, alebo veľkokapacitnejšie médiá nestiahol – hoci aj úplne VŠETKO?

SkryťVypnúť reklamu

Okolnosti naznačujú, že únik závažných informácií, aj keď je otázne, akého rozsahu, nastal. Manninga zatkli v tichosti 26. mája. Už v júni, pár dní po návšteve prezidenta Medvedeva zatkli, dokonca podľa médií v spolupáci s ruskou Službou zahraničnej rozviedky, sexi špiónku Annu Chapmannovú a jej krajanov, čo dokonale zaplnilo stránky novín, kým o Manningovi, držanom a stále formálne neobvinenom v Kuvajte bolo ticho. No a v septembri boli médiá plné varovaní pred vážnymi teroristickými útokmi v európskych metropolách... Spindoktori sa zjavne ujali svojej úlohy a odpútali pozornosť.

Pokračovaním je Assagne, dmes už iba korisť, ktorá bude štvaná, aby bola predhodená pred voličov. Zamaskuje sa tým prúser, ktorý skutočne, či už v menšom, alebo väčšom rozsahu vznikol u Američanov – zanedbaním povinností a základných zásad toľko omieľanej bezpečnosti... Ťažko zozbierané informácie im unikali pomedzi prsty bez ohľadu na existenciu nejakej stránky...

Mimochodom, Wikileaks bude fungovať ďalej. Cez torrenty. 6. decembra o 20:00 ich google vyhodil 622.000...

Juraj Hrúz

Juraj Hrúz

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

mysliaci tvor Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
INESS

INESS

108 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

144 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu