Podľa neho je použitie citátu tohto veľkolepého Slováka rehabilitáciou komunizmu, pretože Mináč bol komunistom v päťdesiatych, šesťdesiatych i normalizačných sedemdesiatych rokoch dokonca to dotiahol aj do ÚV KSČ.
Nechám Minárika Minárikom a idem sa venovať postave Vladimíra Mináča.
Pán Mináč sa narodil 10. augusta 1922, v Klenovci. Už v mladosti musel podstúpiť niekoľkým skúškam, zúčastnil sa aktívne SNP, koncom roku 1944 bol zatknutý a deportovaný do koncentračného tábora .Vďaka obrovskej vnútornej sile, ho táto veľmi negatívna skúsenosť nezničila, práve naopak mu dodala ďalšiu energiu v boji proti fašizmu.
V neskorších rokoch sa Vladimír Mináč aktívne zapájal do politického života, taktiež produkoval kvantum próz, esejí a kritík, ktoré sa stali symbolmi povojnovej literatúry v Československu. Pravda, Slováci majú vo zvyku priveľmi idealizovať alebo naopak démonizovať postavy našej histórie .Človek je tvor omylný a je samozrejme, že počas svojho života urobí veľa chýb a prešľapov .No často ľudia nehľadajú v osobnostiach a veľkých historických míľnikoch prejav dobej vôle, vôle zmeniť svet k lepšiemu, práve naopak sa snažia nedôstojným spôsobom všetko zničiť a pošliapať .Masaryk neuznával Slovákov ako národ, Štefánik nevedel ani poriadne po Slovensky a Dubček podpísal zákon, v ktorom legalizoval obete okupácie .Toto všetko je pravda, ale títo ľudia urobili pre Československo strašne veľa, práve z tohto pohľadu sa na to treba pozerať, nie hľadať stále chyby a nedostatky.
Takto treba hľadieť i na Vladimíra Mináča, ako na veľkého spisovateľa a veľkého človeka.
Minárik, na rozdiel od pána Mináča, neurobil pre občanov Slovenskej republiky nič. Keď sa veselo privatizovali strategické podniky, Minárik sedel v Národnej rade, keď bol škandál s kupovaním poslancov, Minárik naďalej sedel v svojom kresle a preberal stotisícový plat s ďalšími odmenami .Z toho usudzujem, že tento poslanec nemá žiadne morálne právo sa k Vladimírovi Mináčovi vyjadrovať, mal by radšej sedieť vo výbore NR SR pre kultúru a médiá a sekať dobrotu.
P.S Mimochodom, Mináčov citát na tej tabuli znie:
"Pre nás je právo nad všetkými právami, to je naša zvrchovanosť, pre nás je ústava nad všetky ústavy, to je Ústava slobodnej Slovenskej republiky. Amen!“
Možno Pavlovi Minárikovi prekáža práve to slovo “Amen“, ktoré je na konci citátu.
5. sep 2007 o 20:03
Páči sa: 0x
Prečítané: 1 252x
Obhajoba: Vladimír Mináč
V posledných dňoch uzrel svetlo sveta ďalší pseudoškandál, tentokrát z pera poslanca za KDH, Pavla Minárika. Tomuto pánovi sa nepáči Mináčov citát, na pamätnej tabuly NR SR.
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(18)