České pivo 3. - "Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?"

V súčasnosti je v Čechách veľmi populárny prepis predstavenia inšpirovaného korupčným škandálom v Českom futbale. Hovorí sa, že sa sudkyňa na pojednávaní pri počúvaní skutočného záznamu telefonického rozhovoru, ktorý mal dokázať korupciu, neovládla a začala sa smiať. Na základe zverejnených telefonických odposluchov autori Petr Čtvrtníček a Jiří Lábus postavili divadelnú inscenáciu Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit?, ktorá sa vzápätí stala kultovou a medzi ľuďmi koluje vo forme mp3 a divx. Dostala sa do rúk i mne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu

Najprv k reáliám, ktoré tvoria podtext celého príbehu. Celá inscenácia je postavená na policajných odposluchoch dvoch futbalových funkcionárov Milana Brabce a Ivana Horníka. Autor Čtvrtníček tvrdí, že celý text je z 90% autentický a upravoval ho len preto, aby inscenácia mala dej.

Popularitu si hra získala najmä kvôli prostému slovníku hlavných "hrdinov". Obsahuje množstvo vulgárnych výrazov, ale aj zvláštny slang (čo naznačuje zaužívanosť v danom prostredí...), ktorý sa hneď uchytil i medzi ľuďmi.

Zopár najlepších (a zverejniteľných) šplechov (ospravedlňujem sa za prípadné chyby v čestine):

Ivánku ty vole, ale kam ten fotbal de, to je v prdeli, no to mi ho tedy vindej! Člověk to musí mít pořád pod kontrolou, nebo se z toho posere, ty vole... To se to neudělá samo, ty vole.

Ty Milane, ty seš chytrej kluk ty divochu ty vole.

Nevím jestli mi rozumíš ty vole, rozumíš?

Tak to je vošetřený (podplatený zápas)

Hele Milane, hele ty mně znáš vole, já nedělám ten fotbal pro sebe ty vole. Podstatný jsou body a je jedno jak, že jo.

A ten blbec na tlačovce z Blesku, že "Vám se ten fotbal líbil?", ty vole, co to je za klauna, ty vole? A ješte se ti směje do ksychtu, že prej "dobrý den pane Horník", ty vole. To by člověk blyl Milane...

Když se daří a padá to tam, tak to umí každý blbec!

Musíme jít tomu štěstíčku i trochu naproti, ty vole.

Tady je taky sníh, to mi vyliž prdel, ty vole.

kapříčky, ryby, jablka, munice (peniaze)

Cos mu řek? Nic. Tak tos mu řek dobře!

Já už mám práškú jak Horníček.

Mediální mrdky (novinári)

Já ji šáhnu ve sprše na švába a povolí vole. - Ty vole to Ti slezou nechty. - Ty vole ne rukou - kopačkou!

Já myslím, že nevím, ale podle toho jak to vypadalo, tak nevím. - Ty vole. - Já taky ne.

My jsme jenom pěšáci - dělníci fotbalu - nosiči vody - nosiči ryb.

Viděls to, jak hrála ta Barcelona ty vole? Ty vole, kluci vopálení, rozumíš! Ti kdyby sem přišli, tak nás sfouknou jako svíčku, ty vole. - Ti by nám zatlačili voči, ty vole!

Jako já su delegát - tak sme se teď zasmáli a teď z vážnější jamky.

Je tam toho samozrejme o dosť viac, a to aj z tvrdšieho súdka. To si však už musíte vypočuť sami. Predstavenie určite nie je vhodné pre útlocitného diváka a predpokladá znalosť niektorých reálií českého futbalu. Obaja herci excelujú a aj ich zásluhou má hra obrovský úspech. Momentálne sa pripravuje turné po českých ligových mestách a voľné pokračovanie dialógov.

Celá hra mi trochu pripomenula kultové predstavenie slovenského divadla GuNaGu " English is easy Csaba is dead". Aj keď hra GuNaGu nebola postavená z reálnych postáv a dialógov a vyznela skôr ako paródia mafie, zjavne až takou paródiou nebola. "Ivánek" nám dokazuje, že v podsvetí je slovník predsalen trošku iný.

Celá hra je smiechom cez slzy. Ak takýto ľudia vládnu ligovému futbalu, niet divu, že je na takej úrovni. Vzťahy v českom futbale boli obnažené až na kosť a, čo si budeme navrávať, bol by som prekvapený, keby to v našom bolo oveľa lepšie...

Peter Hulla

Peter Hulla

Bloger 
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek, ktorý stále hľadá a občas čosi nájde. Pracujem v telekomunikačnej oblasti a mám rád život. Viac o mne zistíte z môjho blogu ;) Zoznam autorových rubrík:  CestovanieKumštMedzi namiSpoločnosťŠportHobbyStalo sa miSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu