reklama

Zhorená vlajka EU. Trestné oznámenie (vzor) za zásah.

Podľa môjho právneho názoru zrejme došlo k nesprávnemu výkladu tohto ustanovenia páchateľmi, ako zámienky pre útok na poškodené osoby.  Podpálenie vlajky Európskej únie nie je hanobením štátneho symbolu, nakoľko Európska únia nie je štát. Nie je to ani federácia, konfederácia, či iný štandardný medzinárodný subjekt podobný štátu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (49)

JUDr. Róbert Huran, [vaša adresa]

Okresná prokuratúra Banská Bystrica

Partizánska cesta 1
975 63 Banská Bystrica 1

[môžete podať/adresovať aj priamo na polícii/prokuratúre vo Vašom meste a jeden výtlačok si nechajte potrdiť v podateľni, že ho prijali]

Vec: Trestné oznámenie na neznámych páchateľov

Dňa 10.11.2012 som vo večerných v správach Slovenskej televízie a televízie Markíza sledoval reportáže v ktorých bolo nasnímané a zaznamenané protiprávne konanie s podozrením na spáchanie trestného činu Výtržníctva (§ 364 odsek 1) písmeno a) a Zneužívanie právomoci verejného činiteľa (§ 326 odsek (1) písmeno b) Trestného zákona. Jednalo sa o reportáž kde osoby podpaľujú neznámu textíliu, ktorá sa podobá na vlajku Európskej únie - https://www.youtube.com/watch?v=b0vmrKACx5Q .

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na týchto záberoch je jasne vidieť, že po spomínanom zbĺknutí tejto vlajky došlo k protiprávnemu útoku viacerých, mne neznámych, páchateľov oblečených v policajnej rovnošate. Bez objektívneho právneho dôvodu bezprostredne zaútočili na osobu, ktorá vlajku podpálila.

V správe na portály TA3 (http://www.ta3.com/clanok/1009331/podpalacom-zastavy-eu-hrozi-az-trojrocne-vazenie.html), bolo uverejnené stanovisko hovorcu polície, ktorý sa vyjadril nasledovne:

"Obaja muži vystúpili pred zhromaždených účastníkov, kde jeden z nich vybral zástavu Európskej únie a zároveň aj fľašku s neznámou zrejme horľavou tekutinou, s ktorou ju pofŕkal. Následne ju druhý z nich podpálil. Z dôvodu podozrenia zo spáchania protiprávneho konania boli osoby obmedzené na osobnej slobode a následne eskortované na policajné oddelenie"

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalej z danej tlačovej správy vyplýva, že poverený policajt obvinil "z prečinu výtržníctva formou spolupáchateľstva. " Zákon 300/2005 Trestný zákon definuje Výtržníctvo nasledovne:

§ 364
Výtržníctvo


(1) Kto sa dopustí slovne alebo fyzicky, verejne alebo na mieste verejnosti prístupnom hrubej neslušnosti alebo výtržnosti najmä tým, že
a) napadne iného,
b) hanobí štátny symbol,
c) hanobí historickú alebo kultúrnu pamiatku,
d) hrubým spôsobom ruší zhromaždenie občanov alebo priebeh športového alebo kultúrneho podujatia, alebo
e) vyvoláva verejné pohoršenie vykonávaním pohlavného styku alebo vykonávaním sexuálneho exhibicionizmu alebo iných patologických sexuálnych praktík,
potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) z osobitného motívu,
b) závažnejším spôsobom konania, alebo
c) v prítomnosti skupiny osôb mladších ako osemnásť rokov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa môjho právneho názoru zrejme došlo k nesprávnemu výkladu tohto ustanovenia páchateľmi, ako zámienky pre útok na poškodené osoby. Podpálenie vlajky Európskej únie nie je hanobením štátneho symbolu, nakoľko Európska únia nie je štát. Nie je to ani federácia, konfederácia, či iný štandardný medzinárodný subjekt podobný štátu.

Práve preto podávam toto trestné oznámenie na neznámych páchateľov a žiadam starostlivé vyšetrenie a potrestanie páchateľov v zmysle nášho právneho poriadku.

V [vaše mesto] 12.11.2012

S úctou JUDr. Róbert HURAN

Róbert Huran

Róbert Huran

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Informatika, právo, verejná správa sú moje hobby a práca. Osobná web stránka www.huran.sk Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu