eGovernment – budú Česi majstrami sveta?

Tento blog nie je o hokeji ale o eGovernmente, teda o informatizácii spoločnosti. Česká republika ašpiruje na získanie celosvetového titulu „majstrov sveta" v oblasti zavádzania informatizácie do verejnej správy, a to štýlom BIG BANG.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Postupným získavaním a analýzou z verejných zdrojov som dospel k záveru, že v Slovenskej republike sa toho veľa nezmenilo. Informatizácia stagnuje a v rámci EÚ sme takmer na poslednom mieste. Ak to pôjde týmto tempom, tak nás o pár rokov možno predbehne aj Moldavsko, či Madagaskar.

Úplne iná, neporovnateľne odlišná situácia je pritom len na skok. Za riekou Morava, teda u našich českých bratov. Česká republika už dlhšie obdobie zavádza a rozširuje projekt Czechpoint (informačné kiosky, niečo na štýl bankomatov), ktorý momentálne úspešne fungujú na všetkých Českých poštách, úradoch alebo u notárov (Slovenskou obdobou malo byť JKM - jednotné kontaktné miesto, avšak skončilo to u vybavovania živností). Prostredníctvom týchto kioskov, bez nutnosti navštívenia príslušného úradu, si každý občan ČR môže zadovážiť napríklad úkony ako:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

a) Výpis z katastra nehnuteľností

b) Výpis z obchodného registra

c) Výpis zo živnostenského registra

d) Výpis z registra trestov

e) Ohlásenie/zmena živnosti

f) a mnoho ďalších, pre Českú republiku, špecifických právnych úkonov.

Ďalšou veľkou výhrou Českého Czech pointu je napríklad služba E-SHOP, ktorou Česká pošta dodá hore uvedené úkony priamo domov a to poštovým doručovateľom. Nielen že nemusíte chodiť na úrad, ale nemusíte chodiť ani len ku kiosku Czech pointu, ktorý je umiestnený na pošte v každej obci/meste v Českej republike.

Nechcem upriamovať na Czech point, ale na BIG BANG, ktorý súvisí s inou prevratnou službou. Česká republika sa rozhodla veľmi rázne a nebojácne pritvrdiť v komunikácii medzi všetkými orgánmi verejnej správy a v komunikácii fyzických , či právnických osôb s úradmi a to prostredníctvom Internetu. Jednoducho povedané, klasická výmena dokumentov medzi úradmi sa pomaly ale isto stane v ČR pravdepodobne minulosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Tento projekt má názov Dátové schránky. Je to úložisko všetkých podaní a prijímaní právnych úkonov elektronickou cestou, teda konkrétne cez Internet. Tento projekt zmení kompletne celú českú verejnú správu. Pravdepodobne to bude prvá, možno vôbec najrevolučnejšia zmena verejnej správy aká sa kedy udiala od čias Márie Terézie (za Márie Terézie sa zaviedla tzv. „pečiatková kultúra", ktorá funguje doteraz, aj na Slovensku) v rámci nášho geografického priestoru. Úžasné je pritom to, že je to zmena revolučná a nie evolučná, nakoľko klasické doručovanie písomností poštou v listovej podobe medzi úradmi sa stane minulosťou. Česká republika sa stane prvou krajinou na svete, ktorá zákonom nariadi výlučné elektronické doručovanie medzi svojimi úradmi.

SkryťVypnúť reklamu

Čo Dátové schránky predstavujú, čo menia a potencionálne budú ovplyvňovať?

1) Urýchlia, sprehľadnia a samozrejme zlacnia úkony s orgánmi verejnej moci.

2) Nahradia klasické písomné doručovanie za elektronické. Zaujímavé na tom je napríklad to, že Česi obišli zaručený elektronický podpis, aj keď jeho použitie sa nevylučuje.

3) Komunikácia môže prebiehať nielen s orgánmi VS ale aj medzi fyzickými, či právnickými osobami navzájom. Orgány VS budú povinne komunikovať cez dátové schránky.

4) Prevzatie dokumentov a fikcia doručenia (s ktorou napríklad súvisia sekundárne následky ako plynutie lehôt a podobne) je vyriešené tak, že 10. deň od prihlásenia sa do Dátovej schránky sa úkon považuje za doručený. Je nepodstatné, či ste si dokument naozaj prečítali. Takéto doručenie dokumentu ma rovnaké následky ako doručovanie do vlastných rúk.

SkryťVypnúť reklamu

5) Pre právnické osoby (napr. spoločnosti s ručením obmedzeným) je používanie a teda zadováženie prístupu do Dátovej schránky povinnosťou. To isté platí pre notárov, advokátov alebo exekútorov. Pre fyzické osoby je to na dobrovoľnej báze.

6) Zriadenie dátovej schránky sa dá uskutočniť na základe písomnej žiadosti overenej notárom, zaručeným elektronickým podpisom, či prostredníctvom CzechPointu.

7) Gestorom celého projektu je Ministerstvo vnútra Českej republiky.

8) Plná funkcionalita Dátových schránok začína 1.10.2009 (až na menšie výnimky v podobe prechodného obdobia u advokátov)

9) Dátové schránky, ich fungovanie a prispôsobenie bolo upravené osobitným zákonom.

10) Celkovo sa táto zmena dotkne viac ako pol milióna subjektov!

Ak sa to v ČR naozaj podarí úspešne zvládnuť, tak to bude veľkým úspechom a Česi si budú môcť naozaj hovoriť majstri sveta. Majstri sveta v eGovernmente, pretože deklarovaná razantnosť a ambicióznosť tohto projektu nemá celosvetovú a ani historickú obdobu.

A Slovensko?! Nemá to zmysel komentovať, nech si každý domyslí o stave nášho eGovernmentu svoje. Mňa osobne mrzí len jediná vec. V júni 2008, keď som ešte pracoval na MVSR, som osobne oslovil priame vedenie MV SR s podobnou ponukou projektu na poli komplexnej informatizácie spoločnosti založenej na podobnom princípe. Nepochodil som.

Určite to nebude jednoduchá cesta ani pre Českú republiku. Predpokladám, že sa vyskytnú komplikácie, problémy a možno sa projekt nakoniec odsunie (politické zmeny v ČR). Každopádne úprimne držím palce našim českým bratom, nakoľko sa aspoň k niečomu odhodlali. Len tak pre zaujímavosť, rozsah (personálny, či politický) byrokracie je v ČR niekoľkonásobne vyšší ako v SR. Aj napriek tomu sa pustili do tak ambiciózneho projektu. Klobúk dole.

Róbert Huran

Róbert Huran

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Informatika, právo, verejná správa sú moje hobby a práca. Osobná web stránka www.huran.sk Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

284 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

740 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu