EU bude vyšetrovať Microsoft za nekalé praktiky v ISO

Písmo: A- | A+

Zástupcovia v protimonopolných otázkach EK začali v priebehu minulého roka zhromaždovať informácie o aktivitách Microsoftu v oblasti presadzovania štandardu Office Open XML (OOXML).

Pre Microsoft je velmi podstatné presadiť si vlastný medzinárodný štandard. Takýmto krokom si celosvetovo zaistia zákazníkov ako napr. vlády. Väčšina vyspelých krajín západneho sveta presadzuje používanie otvorených štandardov založených na otvorenosti špecifikácie, otvoreného procesu definovania štandardu. Medzi najpopulárnejšie otvorené štandardy pre dokumenty patrí ODF Open Document Format ISO ISO/IEC 26300 a PDF A Portable Documet Format ISO 19005, ktoré sa aktivne používaju napríklad vo federálnej vláde v Belgicku a tento rok dokumenty migruje aj Holandská vláda.


Na Slovensku by ste si povedali, že Microsoft sa možno nezaujíma, či prípadne neangažuje v danej problematike, opak je však pravdou. V júli 2007, ked sa vedenie SUTN (Slovenský ústav technickej normalizácie) rozhodlo hlasovať v neprospech štandardu a dohodlo s technickou radou na hlasovaní proti štandardu OOXML, začal Microsoft vstupovať do hry sám, ako aj cez silných partnerov (toto sa dialo vo viacerých krajinách sveta, kde v jeden moment začali vstupovat do procesu diskusií a rozhodovania neznáme firmy, v drvivej väčšine sa jednalo o gold partnerov Microsoftu) až sa im nakoniec podaril husársky kúsok: Slovensko sa k problematike nevyjadrilo (vyjadrili sa aj ekonomicke "veľmoci" ako Fidži alebo Keňa, samozrejme v prospech Microsoftu). Každopádne moje aktivity nekončili len v Bratislave a pomáhal som pri kampani Nie OpenXML (ktorú okrem iného podporilo okolo 100 000 ľudi a 2000 európskych firiem), konzultoval som s európskymi činiteľmi ako aj technickými radami v rôznych členských štátoch, na problematike som pracoval cca. 9 mesiacov. Napriek našej snahe posunúť stav v tejto oblasti dopredu sa prejavili silné lobistické aktivity Microsoftu a naše snahy boli zastavené. Pochopil som, že Microsoft nás začína brať ako vážnych súperov. Berúc do úvahy fakt, že Microsoft ovláda 90% trhu, nevidím žiadny dôvod na zásah tohto druhu. Očividne aj aktivity smerujúce k strate 1% podielu na trhu je pre nich otázkou rozhodujúcou.


V dalšej komunikácií v decembri na SUTN mi bolo oznámené, že nezisková organizácia nemôže byť právoplatným členom technickej rady ktorá rieši aj dokumentové formáty. Pytam sa, kde to žijem? Musím mať na konte 100 miliónov, reklamu na billboardoch, a 150 zamestnancov aby som sa mohol vyjadriť k tomu či chcem, aby náš štat nesúhlasil s praktikami americkej firmy zameranej na lock-in zákazníkov do propietárnych riešeni v EÚ? Neskromne sa pokladám za jedného z mála ľudí, ktorí sa otvoreným štandardom a egovernmentu venujú intenzívne a už niekoľko rokov, napriek tomu sa zdá, že odborné znalosti sa u nás necenia a uprednostňujú sa čisto "kamarátske" vzťahy založené na ekonomickej báze. Nuž, keď sa to tak vezme, robit "zle" sa dá aj online :).