Jeden z najdiskutovanejších otvorených štandardov je ODF (Open Document Format) pre kancelárske aplikácie. Jeho krátka, avšak zmysluplná existencia bola potvrdená jeho rýchlym udomácnením sa medzi výrobcami kancelárskych aplikácii. Podpora otvoreného formátu je veľmi dôležitá, kedže v ňom publikované dokumenty si dokáže užívateľ bez problémov pozrieť v aplikácii, ktorá tento formát natívne podporuje. Otvorený formát zostáva otvoreným aj do budúcnosti, čiže jeho verzie nie sú nekompatibilné tak ako je to u Microsoft Office dokumentov, ktorých rôzne verzie sú medzi sebou často nekompatibilné. Táto otvorenosť nám garantuje, že nami uložené dáta budú čitateľné aj o 50 rokov. Onedlho sa určite v komunite objavia možnosti ako používať OpenDocumentFormat aj v Microsoft Windows, bez toho aby ho tam nainštaloval výrobca. Momentálne je možné používať jednu čast ODF v Microsot Office a to Open Document Text (ekvivalent .DOC).
Práve ODF by mal patriť medzi publikované formáty v sektoroch financovaných našimi daňami (štátny sektor a školstvo), kedže sa neviaže iba na jedného výrobcu a nenúti nás kupovať si kancelársky balík od toho istého výrobcu. Náš štát momentálne publikuje dokumenty v najmä uzatvorených kancelárskych formátoch Microsoft Office, čiže pri zložitejšom dokumente nie je môžné zaručiť kompatibilitu s inými výrobcami. Veľa ľudí s týmto až taký problém nemá, avšak mestské správy a vyššie územné celky áno, kedže oni kompatibilitu potrebujú. Týmto pádom sú odsúdené používať to čo vyšší orgán (ministerstvo).
Jedným z najrozumnejších riešení tejto situácie by bolo publikovanie vo viacerých formátoch, čo sa na niektorých úsekoch vlády SR aj deje (Microsoft Office, Adobe Acrobat, RTF...), avšak vačšina dokumentov je publikovaná iba v MS Office formáte. Práve preto iní nemôžu používať napríklad kancelársky balík OpenOffice.org. Momentálne pracujeme na návrhu akceptácie otvoreného formátu ODF pri publikovani v štátnom sektore a v školstve, nasledujeme cestu štátu Massachusetts. Implementáciu ODF do štátnych štruktúr odporúča aj Európska Komisia .
Ďaľším nemenej známym formátom je, PDF (Portable Document Format). Veľmi často používa pri dokumentoch určených na čítanie alebo tlač, kedže čítanie, export a tlač je v danom formáte otvorené. Uzavretá je len editačná časť, čiže tento polootvorený formát je vhodný len na vyššie spomenuté veci. Microsoft samozrejme nezostáva "pozadu" so svojimi úplne uzavretými formátmi, a onedlho ich rozšíri o nový formát XPS , ktorý má byť Microsoft ekvivalentom k PDF firmy Adobe.
V ďaľšom pokračovaní sa bližšie pozrieme na Open Document Format a aplikáciu OpenOffice.org
Na dvere nám klopú otvorené štandardy
Definícia otvorených štandardov je veľmi jednoduchá, vyjadruje slobodu používať a implementovať otvorený štandard do či už otvorenej (FOSS) alebo zatvorenej (propietárnej)aplikácie . Medzi najrozšírenejšie otvorené štandardy patrí TCP/IP, s ktorým sa každý čitateľ tejto stránky určite stretol (aj keď nepriamo). Informačná evolúcia potvrdila, že používanie otvorených štandardov je na jednej strane veľmi inovatívne a na strane druhej urýchluje rozvoj. Čoho dôkazom je napríklad Internet postavený práve na otvorených štandardoch. Práve na ňom je možnosť krásne vidieť rýchly rozvoj a inovácie, ktoré nám každý deň prináša.