Open source časť I.

Čo je vlastne ten open source? Open ( Otvorený ) source ( zdroj ). Slovné spojenie za ktorým stoja milióny ludí po celom svete. Tento pojem nám prináša slobodu používať, tvoriť, meniť a dalej kopírovať akýkoľvek softvér pod licenciami open source. Aké už len mám ja z toho výhody? Odhliadnuť od toho, že open source software je free, neplatíte nikomu za používanie a pritom je to stale legálne. Možete si sami zmeniť čo a ako chcete v danom programe. Open source licencii je niekoľko, presny zoznam najdete tu http://www.opensource.org/licenses/ . Pod open source licenciami nájdeme viacero typov softwéru.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)

Prečo by som ho mal používať?

Zdielať myšlienky,know-how, návody, zdrojový kod patrí medzi základné slobody jedinca aspoločnosti. Open content je neodeliteľná časť open source komunity,ktorá prináša neuveriteľnú podporu pre každého bez ohladu na to akýsoftvér používa. Jedným z najznámejšich open content produktov jeprojekt wikipedia, ktorý sa nezameriava len na IT zálezitosti aleotvára informačné kanály do všetkych odvetví nášho života. Ohladom opencontent, som však nechcel skončit pri wikipédii aj ked tento projekt jeveľmi podareným. Skor som chcel načrtnúť situáciu ktorú Vámproprietárny softvér ponúknuť nemože, situáciu kde múdri ludiapoužívaju napríklad vyhladávač google.com cez ktorý sa dostane kriešeniu akéhokoľvek problému ktorý nám vznikol s používanim opensource softvéru. Dalej sú to informačné toky či už priamoukomunikáciou s vývojarmi a používateľmi pomocou mailing listov,diskusných fór a samozrejme aj live-chat komunikáciou prostredníctvomroznych protokolov. Spomenul by som projekt www.freenode.net kde sasústredujú tisíce vývojarov, informácie o nastávajucich zmenach sapriamo riešia tu. Tohoto všetkého sa možete zúčastniť aj vy.

Ako je to s podnikaním v prostredí open source?

Sámopen source podporuje riešenie business otázky viacerými spôsobmi, akodhliadneme od ceny za softvér ktorá je nulová ostáva tu ešte otvorenáotázka kto nám spraví integráciu daných vecí? Kto sa bude starať o našufiremnú infraštruktúru a podobne. Čiže administrácia, profesionálnysupport, integrácie, pretváranie softvéru na zakázku, inštalácie aurčite daleko viac vecí nám je umožnených využívať, zadarmo a legálne.Autor tohoto článku sám podniká len s open source technológiami a živísa vyšsie spomenutými vecami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


1.Operačné systémy


  Medzi širokou verejnostou je najznámejší z nich GNU/ Linux ktorý sa teší zo svojej popularity už 14rokov. Mladý univerzitný profesor Linus Torvalds naprogramoval v roku 1991 jadro operačného systému ktorý užlen potreboval maličké aplikácie aby spolu mohlitvoriť operačný system. Do historie linuxu tu vstupuje GNUzdruženie (Gnu is Not Unix) ktoré už malo dávnovytvorené všetky potrebne aplikácie na chod operačnéhosystemu avšak im chybalo jadro (kernel). Po vzájomnej dohodevznikla mutácia GNU/Linux ktorá po pár rokoch prerástlado celosvetového ošialu, kde tisice vývojárovtvorili tento operačný systém a jeho programové vybavnie. Už tu je krásnevidieť ako si ludia mohli sami tvoriť obsah, preto je tolko mutáciiGNU/Linuxu ktoré sa nazývajú distribúciami.Distribúcií sú destiatky, možno už aj stovky. Niektoréz nich sa snažia byť užívateľsky prístupnejšie(user-friendly), napriklad Mandriva, predtým vystupoval akoMandrake Linux. Dalej sú to ešte celkom známe firmyktoré si postavili business na linuxe, jedná sakonkrétne o redhat a suse. Redhat sa pred nejakým časom rozdelil a jeho opensource čast sa nazýva fedora.

SkryťVypnúť reklamu

BSD– Berkeley System Distrubution

Podtýmto názvom je unix like operačných systémovniekoľko. FreeBSD, OpenBSD, NetBSD, DragonflyBSD. Túto témužial budem rozoberať inokedy, spomeniem len jeden z nich. VetšinaBSD systémov však vyžaduje aspoň základne znalosti vprostredí UNIX kedže niesu zamerané na užívatelskuprístupnosť, na druhej strane to vyvažujú kvalitnýmislužbami.


FreeBSDje OS zameraný na vysokúdostupnosť internetových služieb, tento operáčnysystem ktorý miestami zaspal dobu sa v poslednych dvoch rokochposunul velmi daleko. Ja osobne používam freebsd pre súkromneaj obchodne účely, napriklad služby typu email, web, dns.FreeBSD má určite vela referencii vo svete, dovolil by som sispomenuť microsoft ktory pred par rokmi bežal svoj portálhotmail.com postavený na freebsd technologii, možno je tomuaj tak dodnes alebo portal Yahoo ktory už je na trhu velmi dlho.

SkryťVypnúť reklamu

Solaris

UnixovýOS od firmy Sun Microsystems zatial pod opensourcenepatrí, vrelo všetci dufame či ho Sun vypusti tento mesiacako slúbil, medzitým však v USA dal prístup ksvojim patentom. Sun Solaris je žial komplikovany aj ked velmipokrokový operačný system.Sun však pri vývojitroška pozabudol na užívatelov, túto otázku saSun snaži riešit dvoma sposobmi, jeden je uživatelsképrostredie Java Desktop, ktoré sa veľmi podobá nakonkurenčný Microsoft Windows a Sun Java Desktop, čo jevlastne sunovska distribúcia linuxu s okienkovskýmprostredím Java Desktop. Sun Solaris si možete stiahnutzadarmo a zadarmo ho používať, pre hardware platformy sparca x86 (x86 je PC platforma).

SkryťVypnúť reklamu


pokračovanie nabuduce

--
Všetky označenia produktov a technológií sú obchodnými známkami alebo registrovanými obchodnými známkami príslušnych vlastníkov.

Ján Husár

Ján Husár

Bloger 
  • Počet článkov:  65
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Robim to a ono, vacsinou co ma bavi a dava mi nejaky zmysel. Zoznam autorových rubrík:  Software PatentsSKOSIKrátke správyAlternatívne umenieOSS svetPublic Geo DataTlačové správyOpenAcademyEarth Cause - Zmysel PlanetyMorska Biologia a OceanografiaPersonal

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu