Uzavretý svet Open XML

Písmo: A- | A+

Microsoftu sa vždy darilo na pôde nekompatibility s ostatnými hráčmi v hre. Veľká časť problémov sa dala riešiť reverzným inžinierstvom, kde väčšina uzatvorených štandardov používaných v Microsoft aplikáciach sú len už dávno existujúce štandardy, ktoré doplnili o pár funkcií a nakoniec zabalili do binárneho súboru. Binárne súbory sa samozrejme čítať nedajú a preto reverzné inžinierstvo štýlom pokus omyl nemusí prísť na všetky „výhody“ daného formátu či súboru.

Ak si budem chcieť napísať aplikáciu ktorá používa XML, prečítam si špecifikáciu ako sa každá funkcia správa a pokiaľ mi to fungovať nebude, je problém medzi stoličkou a klávesnicou, kedže XML je otvorený štandard.
Ak do tej istej aplikácie pridám funkcionalitu napríklad RTF, (Rich Text Format), a následne načítam súbor vytvorený v posledných verziách Microsoft office, budem nemilo prekvapený výsledkom. I keď RTF je otvorený štandard, dostávam sa do cyklu Microsoftu a jeho binárnej funkcionality už nad vyše 10 rokov existujúcim štandardom.

Ako sa funkcionalita kancelárskych aplikácií vyvíjala tak sa pridávali nové a nové funkcie do nových formátov, ktoré už sa ani z časti nepodobali na existujúce štandardy. Ako zabezpečiť kompatibilitu s takýmto niečim? Spoločnosť Microsoft však „chvályhodne“ posunula priečku ešte ďalej, rozhodla sa preväzovať funkcionalitu vrámci viacerých aplikácií, a aby zjednodušili prácu s nimi tak pridali do hry aj vlastné programovacie jazyky. Nakoniec pridali obsluhujúce jadro a technológiu aby sa im tie dáta nezbláznili.

Toto všetko by bolo možno mierne v poriadku keby sa nás nesnažili presvedčiť o tom, aké majú vynikajúce otvorené technológie, kompatibilné. Keby len presvedčiť. Microsoft sa snaží presadiť svoj uzatvorený formát ako ISO štandard, čo okrem iných výhod by malo zabezpečiť jednoduchú implementáciu tohto štandardu kýmkoľvek.

Milé nie?
Táto špecifikácia má 6000 strán, konkurenčný formát ODF (ISO/IEC 26300) ktorý de facto robí úplne to isté ma 600 strán. Na týchto 6000 stranách sme našli cca 200 nešpecifikovaných argumentov funkcie formátu. Spomeniem len zopár najjednoduchších. AutoSpaceLikeWord95, z názvu jasné, automatické medzery tvorené funkciou z Word95, funkcia ďalej nepopísaná. UseWord97LineBreakRules, funkcia zalamovania riadkov ako vo Word97, funkcia dalej nepopísaná. OptimizeForBrowser, funkcia optimalizácie pre prehliadač Internet Explorer, a čo Firefox, Safari, Opera? Žiadny z ďalej menovaných nemôže byť v optimalizácii. UseWord2002TableStyleRules, špecifikácie funkcie pre sťýly tabuliek, funkcia ďalej nepopísaná.

Ak špecifikácia typu AutoSpaceLikeWord95 má byť koniec celej špecifikácie, ako zabezpečím aby moje dokumenty napísané v inej aplikácii ako od Microsoftu boli kompatibilné?

Odpoveď znie, kompatibilita nebude. Jediná kompatibilita bude medzi Office 2007 a Office 2007.

OpenXML nieje XML, OpenXML nieje otvorený štandard, OpenXML je len ďalší uzatvorený štandard spoločnosti Microsoft.

Vravím nie OpenXML.
Petícia proti OpenXML.