Čížiček, čížiček, vtáčik maličký, povedz mi, čížiček, ako sejú mak? Túto detskú pesničku pozná asi každý, ale nie každý pozná samotného čížika.

Čížik, presnejšie stehlík čížavý (Carduelis spinus) je menší než vrabec, váži približne 12-14 g.

Samci a samičky sú odlišne sfarbení. Kým samček má čiernu čiapočku, zelenkavý chrbát a žltú hruď, samička vyzerá nenápadnejšie. Je šedozelená, bruško má pruhované a chýba jej čierna čiapočka. Vyzerajú ako dvaja celkom odlišní vtáci. Najlepšie je to vidno, keď sú na kŕmidle vedľa seba.


Je prevažne semenožravý. Počas starostlivosti o potomstvo v jeho potrave stúpa podiel živočíšnej zložky, teda hmyzu, najmä chrobákov. Jeho hniezdo nie je jednoduché nájsť. Tak vznikla aj povesť, že čížik pridáva do svojho hniezda zázračný kamienok, a ten robí hniezdo pre človeka neviditeľným. Pravda je však taká, že vtáčik svoje hniezdo stavia dobre ukryté, maskované lišajníkmi, dvadsať i viac metrov vysoko v korunách ihličnatých stromov.


Počas obdobia hniezdenia žije veľmi skryto. Najčastejšie sa s ním môžeme stretnúť na jeseň a v zime, kedy sa tieto operence združujú do kŕdľov a sťahujú z horských polôh do nížin, kde hľadajú zdroje potravy.

Hoci sú to malí špunti s dĺžkou tela maximálne 12 cm, sú odvážni a neohrozene sa na kŕmidle postavia aj väčšiemu súperovi. Najviac konfliktov vznikalo prekvapivo práve z ich strany, sú to takí malí bitkári. Na ilustráciu pridávam niekoľko obrázkov.






Čížik bol oddávna vítanou korisťou vtáčnikov. Patril k najobľúbenejším chovancom pre svoju nenáročnosť a milú povahu. Zrejme z týchto dôvodov sa stal aj napriek svojmu pomerne nenápadnému vzhľadu obľúbeným klietkovým vtákom. Ešte v 30. rokoch minulého storočia bol chovaný v mnohých domácnostiach i dielňach remeselníkov. Z bytov a dielní ho vytlačilo až masové rozšírenie rádiových prijímačov.



Je zákonom chránený, spoločenská hodnota je 230 € (Vyhláška MŽP č. 24/2003 Z.z. v znení č. 158/2014 Z. z., účinnosť od 01.01.2015)