Úlovky fotopasce – o kom sme ešte nehovorili

Písmo: A- | A+

Je tu jar a s ňou končí kŕmenie vtákov v kŕmidle. Počas zimy som sa snažila predstaviť našich stravníkov, ale keďže ma milo prekvapilo množstvo vtáčích druhov, ktoré navštevovali kŕmidlo, nestihla som napísať o všetkých.

Prezerala som si fotky a rozhodla som sa v tomto blogu doplniť tých, ktorých som ešte nespomenula.

Červienka obyčajná (Erithacus rubecula) je vďaka výrazne tehlovočervenej hrudi neprehliadnuteľná. Hoci červienky vyzerajú veľmi nežne, v skutočnosti sú to veľkí bitkári. Útočia na všetko, čo má červenú náprsenku. Je ochotná vyštartovať i na maketu svojho protivníka, prípadne zaútočiť sama na seba v odraze v okne. Zrejme preto mláďatá prvý rok nemajú typické sfarbenie hrude, vyfarbia sa až v druhom roku, kedy sú už samostatné. Štatistiky ukazujú, že každá desiata dospelá červienka zahynie pri boji o svoje teritórium.

Obrázok blogu

Na jar a v lete sa živí hmyzom, na jeseň a v zime bobuľami a semenami. Je zaujímavé, že asi 80% semien, ktoré prejdú jej zažívacím traktom, nestráca klíčivosť a takto červienka napomáha šíreniu drevín.

V kŕmidle je červienka, na konári vľavo stehlík a nad kŕmidlom sýkorka belasá
V kŕmidle je červienka, na konári vľavo stehlík a nad kŕmidlom sýkorka belasá 

Tento roztomilý vtáčik, menší než vrabec, je u nás jedným z najčastejších nedobrovoľných pestúnov kukučích mláďat. Aj napriek veľkostnému nepomeru neváha zaútočiť na kukučku, ale s jej vajíčkom v hniezde si neporadí...

Obrázok blogu

Červienka je zákonom chránená, jej spoločenská hodnota je 230 €. (Vyhláška MŽP č. 24/2003 Z.z. v znení č. 158/2014 Z. z., účinnosť od 01.01.2015)

Ďalším hosťom na našom kŕmidle bola sýkorka belasá (Parus caeruleus). Je to hádam naša najpôvabnejšia sýkorka, ľahko ju spoznáme vďaka žiarivo modrej hlavičke a čiernemu pásiku cez oko. Hoci je drobná (váži 10-12 gramov), je nebojácna. Ak je jej hniezdo ohrozované, naježí chocholku na hlave, začne vydávať syčivé zvuky a na predátora zaútočí.

Obrázok blogu

Pokiaľ samica dobrovoľne (teda nevyplašená) opúšťa hniezdo, starostlivo prikrýva vajíčka výstelkou hniezda ako perinou. Mláďatá kŕmia obaja rodičia drobným hmyzom a bolo zistené, že k hniezdu prilietajú s potravou až 400-krát za deň.

Sýkorka belasá a sýkorka veľká
Sýkorka belasá a sýkorka veľká 
Sýkorka belasá a vrabec poľný
Sýkorka belasá a vrabec poľný 

Ďalší stravník má na hlavičke čiernu čiapočku narazenú až na oči. Je to sýkorka hôrna (Parus palustris), alebo sýkorka čiernohlavá (Parus montanus)? Tieto dva druhy sú si veľmi podobné, hôrna sa od čiernohlavej líši malou ostro ohraničenou škvrnou pod zobákom a lesklou čiernou farbou na hlave. Lenže to sú detaily, ktoré fotopasca nedokáže zachytiť. Takže neviem presne, kto je naším hosťom, ale v každom prípade jej chutilo.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Sýkorky sa na kŕmidle zbytočne nezdržiavajú, priletia, uchmatnú slnečnicu a odletia. Potom niekde v pokoji si ju vyzobávajú, pričom si semienko pridržiavajú oboma nožičkami.Občas im spadne a ony si letia pre ďalšie. Predpokladám, že v dôsledku tohto spôsobu kŕmenia nám budú po celej záhrade rásť v lete slnečnice...

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Ako sýkorka belasá, tak aj hôrna či čiernohlavá sú zákonom chránené, ich spoločenská hodnota je 140 € u belasej a 230 € u hôrnej i čiernohlavej. (Vyhláška MŽP č. 24/2003 Z.z. v znení č. 158/2014 Z. z., účinnosť od 01.01.2015)

No a na záver som si nechala stravníka, ktorý nepatrí do vtáčej ríše. Navštevoval kŕmidlo opakovane, vždy v noci, a vďaka nemu viem, ako funguje fotopasca za tmy.

Obrázok blogu

Keby tá potvora liezla do kŕmidla cez deň, upodozrievala by som ju, že si chce uloviť niektorého operenca. Ale v noci?

Obrázok blogu

Tak teraz neviem: bola to mačka – vegetariánka a lákali ju slnečnice, alebo si pochutnávala na lojových guliach. A možno bola iba zvedavá?

Skryť Zatvoriť reklamu