Úlovky fotopasce – zimný vták

Písmo: A- | A+

Vyskytuje sa u nás celoročne, ale v lete ho nevidno. Žije nenápadne a skryto vysoko v korunách stromov, ale v zime sa vydáva na potulky za potravou a tak sa dostane bližšie k ľudským príbytkom.

Na obrázkoch ho vidíme spravidla v zasneženej zimnej krajine, kde oproti bielemu pozadiu vynikne farebný kontrast.

Jedného dňa tento krásny farebný klenot objavil naše kŕmidlo.

hyl1
hyl1 (zdroj: Hušeková)

Hýľ obyčajný (Pyrrhula pyrrhula) je neobyčajný vták, rozhodne jeden z našich najkrajšie sfarbených, takže nechápem, ako mohol dostať ten obyčajný prívlastok.

hyl2
hyl2 (zdroj: Hušeková)

Tu vidíme samčeka, v pozadí na konári je pinka. Samička býva sfarbená menej nápadne, skôr tlmene, bruško má ružovo-hnedé. Hýle tvoria páry na celý život a sú takmer nerozluční, takže ak niekde zazrieme samčeka, je veľká šanca, že nablízku bude i samička. Potvrdilo sa to aj na našom kŕmidle. Samička sa ukázala onedlho.

hyl8
hyl8 (zdroj: Hušeková)

Hýľ má silný čierny kužeľovitý zobák, prispôsobený na konzumovanie semien a plodov. Počas celého roka sa živí prevažne rastlinnou potravou, dokonca i mláďatá kŕmi rozdrvenými mäkkými semenami a len v menšej miere hmyzom. Nie je preto závislý na dostatku hmyzu, ktorého v súčasnej dobe značne ubúda, čo môže byť výhodou pre zachovanie jeho druhu. A snáď aj preto sa jeho počty v poslednej dobe výraznejšie nezmenili.

hyl10
hyl10 (zdroj: Hušeková)

Hýľ bol oddávna s obľubou chovaný v klietkach kvôli svojmu atraktívnemu vzhľadu a najmä schopnosti naučiť sa pískať rôzne melódie. Spev u hýľov vraj nie je vrodený, mláďatá sa učia spievať od rodičov, a tak pokiaľ človek choval hýľa od mláďaťa, vtáča sa naučilo pískať predpískanú pesničku. V knihe Ptáci, ktorú spomínam aj v predošlých častiach, autor rozpráva o hýľovi, ktorý vedel zapískať „Kde domov můj“ s takou jemnosťou a citom, že poslucháči boli dojatí.

hyl5
hyl5 (zdroj: Hušeková)

V zajatí sa vraj hýle správali prítulne a krotko. Pre svoju dôverčivosť sa ľahko stávali korisťou vtáčnikov, z čoho vzniklo u našich susedov za riekou Moravou slangové označenie „hejl“ pre dôverčivého, naivného človeka, ktorý sa ľahko dá oklamať. A pre označenie červeného omrznutého nosa používajú slovné spojenie „Máš na nose hejla!“ 

hyl9
hyl9 (zdroj: Hušeková)

Hýľ býva pokojný a mierumilovný, ale tu ho musela sýkorka poriadne nahnevať, keď sa rozhodol vykázať ju z kŕmidla.

hyl6
hyl6 (zdroj: Hušeková)

Je zákonom chránený, spoločenská hodnota je 920 € (Vyhláška MŽP č. 24/2003 Z.z. v znení č. 158/2014 Z. z., účinnosť od 01.01.2015)

Skryť Zatvoriť reklamu