Nie, nemusíte akceptovať odborovú organizáciu, o ktorej ste roky u svojho zamestnávateľa nepočuli, ktorá Vás nemá tendenciu informovať a ktorá plnohodnotne nevyužíva svoje práva.
Prvá skúsenosť s odbormi - klasickými
O sile odborov som sa prvý krát presvedčil, keď sme s partiou kolegov sledovali transformáciu odborovej aktivity v spoločnosti Volkswagen Slovakia, a.s. a celý proces štrajku, ktorý neváhali prezentovať na Facebooku a verejne informovať o svojich krokoch.
Myšlienku ovplyvniť fungovanie i verejného subjektu prostredníctvom odborov sme s niektorými mojimi kolegami pretransformovali do našej prihlášky do Základnej organizácie odborového zväzu Sloves, ktorý na magistráte fungoval dlhodobo.
Keďže sme nemali priamu skúsenosť s odbormi a ich praktickou činnosťou, skúsenosti sme získavali postupne. Keďže sa po prihláške dlhú dobu nič nedialo, i keď sa z platu trvale odvádzalo 1 % na účet Slovesu, začali sme sa pýtať.
Stanovy, informácie, kartička, výbor
Po prihláške som nedostal žiadnu informáciu. Žiadne stanovy, žiadne dodatočné informácie. Spustili sme teda sériu otázok a žiadostí. Po mesiacoch som si napríklad vyžiadal identifikačnú kartičku - v stanovách taká vec bola. Poslednou kvapkou vtedy bolo, že som sa chcel zúčastniť zasadnutia výboru ZO Sloves. Odpoveď, že takúto požiadavku nikto za celé pôsobenie Slovesu na magistráte nemal a že to asi nie je možné, ma definitívne presvedčila, že takto to ďalej ísť nemôže.
Vznik novej odborovej organizácie Otvorené odbory Bratislava (OOB)
Ak budete chcieť založiť novú odborovú organizáciu - nekupujte kolky! Odborové organizácie nemusia. To sme sa ale dozvedeli neskôr, takže sme pri založení hneď absolvovali proces žiadosti o vrátenie poplatku. Informovali nás kolegyne na podateľni Ministerstva vnútra na Drieňovej a prirodzene sme sa pýtali, prečo i táto informácia nie je na webe ministerstva. Ale to je skôr taká perlička. "Mali ste si zavolať," odpovedali nám kolegyne z úradníckej brandže.
Víziu OOB som popísal v minulom blogu. Tentokrát by som sa skôr dotkol praktických procesov vzniku ďalšej odborovej organizácie u zamestnávateľa. A vzťahov medzi obomi organizáciami.
Registrácia, oznámenie, úvod
Po informácii o zaregistrovaní a pridelení identifikačného čísla odborovej organizácie, spolu s doručením potvrdených stanov, sme podľa § 230 ods. 1 Zákonníka práce (ZP) písomne informovali zamestnávateľa o začatí nášho pôsobenia. Zároveň sme mu oznámili zloženie vtedy prípravného výboru OOB.
Po oznámení sme mohli začať naplno využívať základné ustanovenia ZP týkajúce sa práv odborových organizácií. V situácii, kedy roky zástupcovia zamestnávateľa poznali len jednu odborovú organizáciu, sa komunikácia s vedením zdala trocha kostrbatá, no sebavedomo a podľa zákona sme si svoju pozíciu vytrvalo vyžadovali.
Vzťah k partnerskej odborovej organizácii
Ak vzniknú odbory nové, už to je jasný signál. Ak ich založia bývalí členovia, tak to už snáď dôvody nemôžu byť jasnejšie.
Musíme priamo pomenovať "starú" odborovú organizáciu, pretože ani po početných vyjadreniach spätnej väzby na ich činnosť stále nepochopili. Sloves na magistráte dávno nezastupuje všetkých zamestnancov a podľa všetkého nikdy nezastupoval.
Prečo? Už sme spomenuli - žiadne informácie členom, žiadny nábor, vykonávanie odborovej činnosti vo voľnom čase, atď, atď.
Teraz už s úsmevom spomíname na prvé stretnutie výborov odborových organizácií, kedy sme v dobrej viere v sebareflexiu kolegov vykresľovali našu predstavu činnosti OOB. Ale narazili sme prvý krát a tak to vlastne ďalší rok pokračovalo. "Čo vy chcete, chlapci, čo vy si predstavujete, my vieme najlepšie, to chcete odbory organizovať cez Facebook?" - to bola voľne parafrázovaná prvá reakcia partnerov. Výnimkou bol len jeden kolega, ktorý situáciu vnímal a vníma triezvo a každý ho v týchto slovách určite spozná. Veľmi si ho vážime.
Svoj prístup trocha zmenili, keď sme za nimi prišli s dátami o zamestnanosti, o rozdelení zamestnancov do mzdových pásiem a s našim návrhom, že chceme valorizovať zmluvné platy kolegov rovnakou sumou - nie percentom. A že skutočne argumenty typu "kto má väčší plat, ten má vyššie výdavky" ďalej nebudeme akceptovať. Dá sa povedať, že od tohto okamihu sme vedeli, že Sloves reálne nezastupuje väčšinu zamestnancov hlavného mesta. Napríklad práve vo veci valorizácie platov - podľa dát o príjmoch - zastupoval len zhruba jednu tretinu z nich. Tých lepšie zarábajúcich.
To som priblížil len niektoré míľniky našich pokusov o efektívnu spoluprácu. Problémy sa objavili takisto v prerozdelení času pracovného voľna s náhradou mzdy, ktorú sme si podľa § 240 ods. 3 od zamestnávateľa vyžiadali i v situácii, že kolektívna zmluva uvádza možnosť uvoľnenia zástupcov zamestnancov na "nevyhnutne potrebný čas, ak tomu nebránia dôležité prevádzkové dôvody." Viete však definovať, aké prevádzkové dôvody to tak v prostredí magistrátu hlavného mesta môžu byť?
Preto sme na začiatku navrhli prerozdelenie času podľa uvedeného paragrafu pol na pol. Po roku sme však vyzvali partnera na prerozdelenie tohto času a zmenu pomeru, no vtedy už uviedol, že bude "potrebovať plne využívať § 240 ZP v rámci predpokladaných rokovaní o KZ a predpokladaného vyjednávania so zamestnávateľom."
Tak si vyberte...
Obvinenie, realita
Vyjednávanie v apríli roku 2019 sme viedli v zhode - vstúpili sme ako jedna zo zmluvných strán do aktuálnej kolektívnej zmluvy na magistráte a viedli sme rokovania s vedením mesta. My, OOB. Mesiac som nespal a Sloves pri prvej kritickej chvíli ukázal na nás, v prvom možnom okamihu ohrozil stratégiu a výsledok spoločného vyjednávania. Všetky požiadavky sme mali prepočítané, viedli sme vecné a faktické rokovania. My, OOB.
Výsledkom bol dodatok ku KZ o výške valorizácie, o čom sme vydali tlačovú správu, ktorú prevzali niektoré médiá.
A partner nás obvinil, že sme im vzali zásluhy...
Neochota, obštrukcie
V nasledujúcom období sme sa sústredili na úpravu vnútorných dokumentov OOB, nastavenie procesov pravidelnej informácie pre členov (až tak, že sa sťažujú, že posielame informácií veľa). Pripravili sme vnútroodborové dokumenty, bavili sme sa s členmi o zmenách stanov a zavedení členského. A zároveň sme budovali členskú základňu. Plne informovanú o tom, čo, ako a prečo robíme.
Zároveň sa objavili problémy pri akceptácii udeľovania voľna zástupcom zamestnancom podľa § 240 ods. 3 ZP. Preto jedným z návrhov bolo prerozdelenie času a nový pomer (predpokladáme, že máme väčšie množstvo členov ako Sloves). Keďže nereagoval, vyzvali sme Sloves k výberu rozhodcu zo zoznamu, ktorý poskytuje Ministerstvo práce a potvrdili sme, že my budeme súhlasiť s ktorýmkoľvek. No vágne ustanovenie tohto paragrafu týkajúce sa rozhodcu, ktorý by mal určiť pomer rozdelenia tohto času pri nedohode a ktorého si odborové organizácie "určia" spôsobuje, že tento proces je v praxi nefunkčný. Takže Sloves si nevybral a - obštruoval.
Po sneme OOB 2019, kedy členky a členovia schválili pripravené zmeny, sme oslovili partnera opäť. Už v tomto období sme mali zozbierané podnety na témy, ktoré by bolo dobré upraviť v budúcej KZ. Chceli sme ako zástupcovia zamestnancov prví predložiť návrh kolektívnej zmluvy - skôr ako zamestnávateľ. Preto sme chceli začiatkom októbra mať k dispozícii kompletný návrh. Hlavné témy, ktoré sme pozbierali a vyhodnotili ako relevantné za naše viac ako ročné pôsobenie v podmienkach hlavného mesta, sme predstavili partnerskej organizácii. Jednou z tém bola i profesionalizácia činnosti OOB. S ktorou samozrejme Sloves nesúhlasil, pretože stále žijú v presvedčení, že táto práca sa dá vykonávať pri "normálnej" práci, pod normálnymi vedúcimi, ktorí sú normálne vyberaní vedením mesta. Profesionalizácia a nezávislosť zástupcu zamestnancov pokladáme za kľúčovú tému, bez ktorej nedokážeme efektívne vykonávať túto činnosť.
Posledné stretnutie s partnerskou organizáciou teda prebehlo rovnako ako vždy. Vyjadrenia od veci, boj o vlastnú dôležitosť. Na stretnutí sme neboli schopní dospieť k dohode minimálne kvôli profesionalizácii. Táto myšlienka nebola vôbec pochopená a pre nás to znamenalo jediné. Už nemôžme strácať čas.
Spor
Po viacerých upozorneniach, že sme pripravení predložiť návrh kolektívnej zmluvy zamestnávateľovi sami, sme 22. októbra predložili finálny návrh zamestnávateľovi a zároveň vyzvali Sloves k vyjadreniu, či s ním súhlasia, alebo pôjdeme do sporu o určenie oprávneného subjektu na uzatvorenie kolektívnej zmluvy (postup podľa § 3a ods. 1 zákona o kolektívnom vyjednávaní).
Sloves nezmenil svoju rétoriku, preto sme spoznali ďalšiu podateľňu orgánu štátnej správy - Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.
Sme k dispozícii pre ostatných
Sme si istí, že podobné obštrukcie a nepochopenie novej vlny odborovej činnosti u zamestnávateľov i zo strany kolegov odborárov zažívajú i ostatní aktívni odborári v našej krajine. Preto sa nebojte zmeniť kurz, nebojte sa vyzvať tých, ktorí podľa Vás nezastupujú oprávnené záujmy všetkých kolegov. Robte to moderne, máme na to prostriedky. A nedajte sa odradiť. Spoločne musíme zmeniť charakter našej krajiny. Už sa nebojme zdvihnúť hlavu a baviť sa o tom, že zamestnanci majú právo participovať na ekonomickej aktivite našich zamestnávateľov - o to viac, ak je našim zamestnávateľom štát a ďalšie subjekty verejnej správy.
Sme všetkým k dispozícii na konzultácie a zdieľanie skúseností v tomto procese a držíme Vám palce.
Otvorené odbory Bratislava