Voľby 2014 - 2. časť - Financie, majetok a infraštruktúra

Potrebujeme si uvedomiť, že pojem obecné znamená spoločné. Obecné je naše a máme mať k majetku obce rovnakú zodpovednosť ako k vlastnému. A takisto by sme o peniazoch obce mohli mať prehľad bez toho, aby sme sa museli pýtať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Financie obce. Máte o nich prehľad? Viete nájsť z verejne dostupných informačných zdrojov finančný stav obce? Stavy jej bankových účtov? A viete vlastne, že máte právo to vedieť?

Obecné peniaze = Vaše peniaze

Zo svojich skúseností z postu poslanca v Kútoch a takisto predsedu finančnej komisie som si urobil obrázok o tom, ako nielen poslanci, ale aj zamestnanci obce vnímajú obecné peniaze. Ako vnímajú Vaše peniaze. Bohužial, nastavenie váčšiny ľudí je nesprávne. Žiadosti o informáciu o ich využití vnímajú ako útok na svoju osobu, svoje posty. Môžeme polemizovať o tom, ako sa podobné vedomie ľudí na Slovensku vyvinulo. Ale jedno je isté, Takto to nemôže ísť ďalej. Obecné peniaze sú Vaše peniaze, sú to Vaše dane a Vy máte právo o ich využití vedieť. Z postu starostu obce je možné postupne transparentnosť (priehľadnosť) do financií obce vniesť tak, aby ste sa na ich využitie nemuseli ani pýtať. Prehľadným zverejňovaním, kompletnou schémou finančných tokov a pravidelným prehľadom plnenia rozpočtu obce chcem dosiahnuť väčšiu prehľadnosť vo financiách obce, čím sa vytvorí priestor pre väčšie stotožnenie sa občanov s finančným fungovaním obce. Tento krok poskytne verejnosti a poslancom priestor pre ich zodpovedné rozhodnutia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Participatívny rozpočet - späť k podstate demokracie

Participatívny, voľne preložené ako spoluvytváraný, rozpočet obce je spôsob spoločného rozhodovania o využití obecných financií. V svojej podstate ide o najdemokratickejší model rozhodovania ľudí o vlastných, spoločných zdrojoch. Je viacero spôsobov, ako môže tento proces vyzerať a v akej miere bude výsledok rokovania pre obecné zastupiteľstvo/obecný úrad záväzný. Takýto spôsob rozhodovania vytvára priestor pre občiansku angažovanosť, aktivitivizmus a pre stotožnenie sa občanov so svojou obcou a jej vedením.

Z pozície starostu začnem aktívne komunikovať o obecných financiách a ich využití. Predložím poslancom materiál o participatívnom rozpočte v Kútoch a vyčlenení sumy, o ktorej by mohli občania obce rozhodnúť samy. V tomto projekte vidím priestor pre spoločné riešenia a konsenzuálne rozhodnutia aj v oblasti finančných dotácií z obecných zdrojov pre záujmové združenia. Je potrebné začať takúto diskusiu, naučiť sa diskutovať a spoločne rozhodovať. Pri spustení tohto procesu nám bude pomáhať skúsený mediátor. Rovnako sa bude rozhodovať aj vo veci môjho príspevku komunite, ktorý Vám bližšie opíšem v poslednom blogu v tejto volebnej sérii. Viac o procese participatívneho rozpočtu si prečítajte tu.

SkryťVypnúť reklamu

Evidencia budov na webe

Obec má majetok. Áno, je to Váš majetok. Náš spoločný. Preto otvorím diskusiu o využití jeho majetku, zabezpečím jeho prezentáciu na webe obce, spustím diskusiu o jeho možnom využití. Budem sa snažiť aktívne motivovať ľudí k zapojeniu sa s názorom na využitie budov. V tom budem potrebovať Vašu pomoc. Verím, že v Kútoch je veľa kreatívnych, odborne erudovaných a skúsených ľudí, ktorí môžu vniesť nové myšlienky a spôsoby využitia tohto nášho spoločného majetku. 

Investície - už žiadne bez Vás

Prečo sa niečo stavia tak, ako sa stavia? A prečo sa nerobí obrubník pri ceste? Existuje vlastne projekt, podľa ktorého sa rekonštruuje, buduje? A kto ho urobil? Bol vlastne v Kútoch?

SkryťVypnúť reklamu

Toto sú legitímne otázky. Ako vlastníci obecného majetku máme mať všetky infomácie. Máme mať prístup do tohto procesu. Veľa ľudí má skúsenosti, svoje prostredie poznajú a vlastne - oni majú právo rozhodnúť, ako majú veci vyzerať a fungovať.

Prvá nesprávna vec je vzdanie sa poslancov rozhodovania v investičnej aktivite obce. Prakticky to vyzerá tak, že sa schvaľoval akýsi Plán investícií obce v nereálne vysokej sume, ktorá vyjadrovala kompletnú finančnú prognózu potrebných investícií. Poslanci odhlasovali. A tak sa prakticky vzdali kontroly nad jednotlivými investíčnými akciami. V skratke. Neschvalovali sa jednotlivé investičné akcie a najmä - neschvalovali sa projekty, t.j. ako bude daná investícia vyzerať. Veľmi často sa stáva, že projektant, ktorý projektoval chodník či cestu, v Kútoch vôbec nebol, nepozrel veci v teréne, nepredstavil základné parametre, nebol vytvorený priestor pre ľudí na pripomienky...skrátka nič.

SkryťVypnúť reklamu

Potom sme sa jedného dňa zobudili, pred domov mechanizmy, našli sme si papierik v schránke, uzatvorili nám bez upozornenia cestu...a tak ďalej. A prečo? Pretože sme nemali informácie, neboli sme oboznámení o projekte, o jeho časovom harmonograme.

Tento spôsob starosta má právo zmeniť. O jednotlivých projektoch budem informovať. Pri počiatočnom dohodnutí filozofie (čo je potreba urobiť prvé, čo sa musí riešiť priebežne, čo komplexne neskôr), ktorou sa bude v obci postupovať (samozrejme základom je finančná dostupnosť), predložím predbežný projekt verejnosti a poslancom. Na základe pripomienok bude spracovaný finálny projekt, ktorý sa odprezentuje. Po transparentnej súťaži zhotoviteľa bude predstavený a odkomunikovaný časový harmonogram investície a v zmluve so zhotoviteľom bude klauzula o dokumentácii jednotlivých krokov (fotky stavebných úkonov a použitých materiálov). Jedná sa o manažment procesov, ktorý by v takejto podobe výrazne zvýšil transparentnosť, informovanosť a mieru angažovania občanov do vecí verejných.

Bratislavská, Brnenská, stavebné obvody bez ciest a odvodnenie

O potrebe investícií vyvolám diskusiu. Ale už teraz vieme, aké máme resty. Bratislavská ulica je po realizovaní projektu obnovy vozovky a jej okolia v zlom stave. Zarovnanie terénu, zatrávnenie, prvky krajinnej tvorby, zeleň a stromy, väčšina veľmi diskutabilná a nedostatočne zrealizovaná. V tejto veci je zodpovednou Slovenská správa ciest. No z pohľadu obce nemôžme len čakať, čo bude, ale aktívne do procesu vstupovať. V Kútoch sme videli len málo z projektu, nemohli sme vedieť, kedy bude prebiehať a ako bude finálna úprava vyzerať.

Podobne Brnenská ulica a cesta bez obrubníkov. Tento projekt Vyššieho územného celku nebol dostatočne odkomunikovaný. Verím, že obec komunikovala a konzultovala tento projekt, pretože na tejto ulici sú potrebné ďalšie stavebné úpravy, najmä chodníky a odvodnenie. No občania dostali len minimum informácií a obrubníky v Kútoch sú stále témou, ktorá nemá objektivnu informáciu na dostupnom mieste. Bohužiaľ, samy sebe si vedenie obce vytvorilo problémy. Len jednoduchým nezverejnením informácií.

(Staro)nové stavebné obvody sú časovanou bombou z minulosti. Tak to je. Tlak verejnosti vyvolal otvorenie týchto obvodov bez prípravy, plánu a finančného krytia. Bohužiaľ, tieto projekty takisto neboli odkomunikované. A dodnes nie su. Predvolebná cesta na Sasinkovej, bez rozpočtu, bez informácií. Nezverejnená filozofia, čo ďalej s touto ulicou, bez informácií o dopravnom napojení na okolité ulice, najmä na Školskú, ďalej na Štefánikovu a Kollárovu. Problém Kozia ulica a nezhody susedov kvôli nezodpovednému odkúpeniu pozemkov s podmienkou. Mám svoje informácie a aj riešenie. V tejto lokalite sú problémy, ktoré musíme riešiť. No nemôžme sa tváriť, že nie su a toto riešenie odsúvať do budúcnosti. Takisto občania nevideli projekt komplexného riešenia tejto ulice a postupe predpokladaných prác.

Veľmi podobne je to v prípade obvodu Na cihlách, ako aj prerezanie cesty z Dr. Heska na železničnú stanicu a riešenie úseku spojenia s Kollárovou/Továrenskou a "Vitrádskou."

Toto zmením. V 21. storočí, v dobe informatizácie a vizualizácií, nemôžem dopustiť nedostatok infomácií a budem tlačiť aj na prípadných partnerov (SSC a VUC), aby sme mali k dispozícii tieto vizualizácie a boli aktívnou súčasťou podobne citlivých projektov na našom území. Zvýšim informovanosť občanov a proces pripomienkovania zo strany verejnosti nastavím. 

Už nikdy nebudete mať pocit, že sa o Vás rozhodlo bez Vás a bez Vašich pripomienok.

Odvodnenie Kútov od kažďovej vody je ďalší dôležitý krok, ktorý hneď začnem riešiť. Už teraz som oslovil Prírodovedeckú fakultu a budem sa snažiť dostať čo najskôr odborníkov na túto problematiku do Kútov, aby nám pomohli vytvoriť plán odvodnenia. Takisto okamžite spustím diskusie občanov. Mnohí z Vás mi už vysvetlovali problematiku v okolí svojich domov a ulíc, treba to dať na papier a vytvoriť postupné kroky k realizácii. Súčasné vedenie takisto vykonalo niektoré kroky, no ľudia o nich mali žalostne málo informácií, aj keď verím, že niektoré kroky by veľmi ocenili. Súčasné vedenie sa mo sebe urobilo zle, už sa opakujem. No tento proces treba dôsledne odkomunikovať, právne ošetriť možné kroky a byť k sebe skutočne úprimní v tom, kde a kto tento proces brzdí, nechce umožniť komplexné riešenie, možno aj na svojom pozemku. Je to veľmi dôležité nielen pre obec, ale aj pre mňa osobne. Mám po krk neustáleho rozprávania, že sa zaviezli hliníky. To všetci vieme. Ale sme tu a teraz a musíme spoločne nájsť riešenia a možnosti, ktoré v súčasnosti máme.

Toto Vám z pozície starostu sľúbiť môžem.

Všetko dobré! Filip

Videoprezentáciu častí môjho programu v súvislosti s mojou kandidatúrou na starostu obce Kúty si môžete pozrieť na mojom youtube kanáli. Sledujte aj moje ďalšie blogy.

Filip Húšťava

Filip Húšťava

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Chcel by som, aby sme dokázali spravovať naše obce, naše prostredie a zvyšovať životnú úroveň ľudí, podnecovať ich k participácii, spolupráci. Zoznam autorových rubrík:  Voľby 2014 - starosta v KútochOOBSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu