Ekonómia a filozofia? Zrejme to nejde dokopy...

Spomínam na časy, kedy som písal úvod mojej diplomovej práce. Mám na to príjemné pocity, kedže to boli jedny z posledných slov, ktoré som do nej vkladal. A takisto som mal rád, keď sa ma prstom dotkla múza a písmená mi šli priamo z mysle...ako keby som tam ani nebol. Na svete je kopec informácií, veľmi veľa je ich všade okolo a ja verím, že práve chvíle, kedy prsty klopkajú na klávesnicu úplne samé, sú tie naše, spontánne a slobodné. Takto som sa nechal uniesť a pomaly sa úvod práce plnil. Ale čo z toho. Alebo filozofia a ekonómia zrejme naozaj nejdú dokopy...a chvíle slobody boli hneď mimo textu. Museli...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Vyspelá spoločnosť ľudí, deklarujúca svoj vznik založený na slobode, demokracii, racionalite, práve a živote, nikdy nebola ironickejšia. Fenomény tak vznešené a vnímaniu prirodzené, že sa až vytráca ich skutočné pochopenie a hlbší zmysel. Ľuďmi vytvorený model trhového hospodárstva, založeného na egoizme kľúčových aktérov, na nedokonalých premisách a dogmatických tvrdeniach, zrejme nikdy nepredpokladal také štádium svojho vývoja, ktoré sám nebude môcť odvrátiť. Ktoré deformuje nielen pôvodné modely a vízie, ale aj ľudí a ich prirodzené konanie.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sloboda sa nahrádza výberom, ktorý ohraničujú jej skutočné možnosti. Racionalitu nahrádza núdza a strach. Právo nahrádza moc a život stráca zmysel. Spôsoby, ktorými podobný stav skutočne ovplyvňuje jednotlivcov, často zostávajú nepozorované prostredníctvom chronologickej skrýše, ktorá po kúskoch učí ľudí samých obmedzovať seba, dávkovaním strachu a manipuláciou, ktorej výsledkom je prijatie vôle iných za vôľu svoju, zdôrazňovaním kultu silného jednotlivca, ktorý mení charakter rodiny a racionálnej ľudskej spolupatričnosti a spolupráce.

Dnešná "moderná" spoločnosť meria hodnotu podľa ceny, človeka podľa hodnoty a svet podľa konkurencieschopnosti. Odhodlaní zmeniť zvyknuté spôsoby často stroskotávajú na nezmyselných bojoch o priestor na život, ktorý je úzko kontrolovaný a strážený, alebo samy strácajú odhodlanie v tiesni uspokojenia svojich primárnych potrieb prežitia. Tí vytrvalí, ktorí pochopili, sú odsúvaní na spoločenskú perifériu, lebo len máloktorí z nich dostanú možnosť reálne osloviť významnejšiu masu schopnú zmeny. A zmeny vzniknuté ako iniciatívy transformácie sa často nevymykajú mocenským konfrontáciám a stávajú sa súčasťou, ktorej produktami sú len byrokratické nezáväzné akty v realite strácajúce význam.

Skryť Vypnúť reklamu

Zmena spoločenskej organizácie a hodnôt musí byť napojená na fakt, ktorý sa nedá spochybniť žiadnou polemikou. Prirodzený konsenzus je základom všetkých snažení a zmien. Takouto zmenou je aj zmena hodnoty ľudských aktivít a činností. Strop udržateľnosti regenerujúcej sa úrovne životného prostredia je poslednou výzvou, na ktorú musí ľudstvo reagovať.

...spontanny prejav. Argumenty chcem hľadať ďalej, postupne sa snáď dostaneme ku konkrétnym faktom. Verím, že potom nebudem vyhodený za indície filozofie.

Filip Húšťava

Filip Húšťava

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Chcel by som, aby sme dokázali spravovať naše obce, naše prostredie a zvyšovať životnú úroveň ľudí, podnecovať ich k participácii, spolupráci. Zoznam autorových rubrík:  Voľby 2014 - starosta v KútochOOBSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu