Poviem na rovinu,že Reichmannove fotky naozaj obdivujem a sú pre mňa veľkou inšpiráciou, noprirodzene niektoré fotky ma jednoducho nezaujmú a tie iba rýchlo preletím– táto bola jednou z nich - zrejme preto, že tento druh fotografie ma ažtak nezaujíma, respektíve nedokáže ma nadchnúť. No keď Reichmann niekoľko dnípo zverejnení tejto fotografie na svojej stránke zverejnil krátku esej akoreakciu na vlnu kritiky, ktorá sa objavila „na istých diskusných fórach“,nedalo mi a tejto fotke som sa začal venovať trochu hlbšie.
Na zmienenomdiskusnom fóre – ako to je pri akejkoľvek čo i len trochu kontroverznejtéme zvykom – sa mleli názory za a proti „hanlivému“ pomenovaniu „Lolita“(na základe diela Vladimira Nabokova, ktorý tak pomenoval sexuálne aktívneadolescentné dievča zvádzajúce staršieho muža), vyťahovala sa v súčasnostitoľko omieľaná politická korektnosť, moralizovanie a, samozrejme, osobné útokya urážky.
Reichmannovozdôvodnenie použitia názvu „Lolita“ jednému z pohoršených čitateľov bolo –„Vzhľadom na to, že to dievča má asi 13 rokov a je tehotná – vedeli by stevymyslieť lepší názov?“ A tu padla kosa na kameň. Vraj je to „absolútnenevhodné“, „ponižujúce“, „dehonestujúce samotný objekt“, „kultúra je tamodlišná, u nich je to normálne“, „mal si dobre rozmyslieť, čo napíše“ a podobne. Po prečítaní väčšinydiskusných príspevkov som sa chtiac – nechtiac musel nad pár vecami pozastaviťa položiť si niekoľko otázok:
- To,ako sa ľudská sexualita prezentuje v dnešnom svete nadobudlo obrovskýchrozmerov, no ľudia sa pozastavujú a ukazujú „virtuálnym prstom“ na fotografa,ktorý neprezentuje pornografiu, iba sa odvoláva na dielo svetoznámeho autora.Je to naozaj dehonestujúce alebo je to len určitá asociácia typu „červená –Ferrari“ alebo „Taliansko – špagety“? Čo by si iní ľudia predstavili pod pojmom „13-ročnáa tehotná“? Nebolo by to ešte horšie ako „Lolita“?
- Mnohéfotografie, filmy alebo obrazy sú nejakým spôsobom „provokatívne“ alebo akchcete, „kontroverzné“. Patrí táto naozaj medzi ne? Je táto fotografia provokatívna v tom zmysle, aby sa človek nad ňou zamyslel alebo má vyvolať roztržku a uraziť niekoho?
- Jepomenovanie „Lolita“ na mieste? Vedel by som tú fotografiu pomenovať inak? Jerozdiel medzi 13-ročným dievčaťom, ktoré žije niekde na rieke Amazon a 13-ročnýmdievčaťom, ktoré žije v „civilizovanom svete“? Je potrebné používať „dvojitýmeter“? Treba brať do úvahy kultúrne rozdiely?
- Kamaž zájde takzvaná politická korektnosť? Obmedzí ľudská spoločnosť svoje názorylen preto, aby bola politicky korektná ku každému a za každých okolností? Potláčapolitická korektnosť názory a pohľady ľudí? Nie je to potláčaniezákladného ľudského práva (právo na vlastný názor)? Je dielo Vladimira Nabokova „Lolita“ politicky korektné?
- Žijemevo svete, kde sú médiá schopné škandalizovať farbu kravaty politikov alebo voľbu domácehomiláčika „celebrít“, kde ľudí dokáže uraziť veta „veselé Vianoce“. Prekvapuje ma toto celé vôbec?