Čítanie mien, po siedmykrát...

Písmo: A- | A+

Dátum 9. september je Pamätným dňom holokaustu na Slovensku. Deň, kedy v roku 1941 vojnový Slovenský štát vydal vládne nariadenie, obsahujúce súbor protižidovských predpisov, tzv. Židovský kódex.

Týmto sa Slovensko aktívne zapojilo do krvavej politiky Tretej ríše a svojich občanov židovského pôvodu vohnalo do brán smrti za nevýslovného ponižovania, mučenia a vraždenia.

Aj v roku 2015 sa máme možnosť rozpamätávať na zmarené ľudské životy v rámci podujatia s názvom „Čítanie mien obetí holokaustu“. Spomienkovej akcie, ktorú už niekoľko rokov iniciuje novinárka a spisovateľka Ľuba Lesná. Posledné dva roky ho organizuje slovenská pobočka Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva Jeruzalem (ICEJ).

V tomto dôležitom okamihu chceme ako kresťanská organizácia stáť v pokore vedľa našich židovských bratov a priateľov a vzdať hold ľuďom, ktorých nacistická mašinéria dehumanizovala a zredukovala ich na inventárne číslo. Všetok ten ošiaľ vtedy vyvrcholil v kremačných peciach zahalených do zlovestného a zadúšajúceho dymu. A to všetko sprevádzalo mlčanie väčšiny vtedajších predstaviteľov cirkvi.

Týmto počinom si chceme pripomenúť so všetkou dôstojnosťou a pietou tých, ktorí boli ponížení na nehumánnu surovinu, vzdaním holdu odkrytím ich ukradnutej ľudskosti vyslovením mena každej zavraždenej obete. Majme účasť my, ľudia žijúci dnes na území Slovenska, na obnovení pošliapanej ľudskosti v smutne známom Slovenskom štáte! Podporou tohto projektu umožníme, aby dych z úst prednášajúcich s menami obetí holokaustu stúpal do neba ako upokojujúca vôňa kadidla.

Čítanie mien obetí holokaustu sa vďaka Ľubke Lesnej darí v Bratislave organizovať už od roku 2009. Prvé ročníky prebiehali v historickej budove Opery SND, v našej najdôstojnejšej sále. Pre vysoké náklady bol pietny akt presunutý a vďaka podpore Magistrátu Bratislavy sa posledné roky koná v Mestskom divadle P.O. Hviezdoslava.

Mená sú čítané z deportačných listín, ktoré sa zachovali. Deportačné listiny sú z prvej vlny deportácií, ktoré sa uskutočnili v roku 1942. Zoznamy odvlečených z druhej vlny deportácií, ktoré sa začali v septembri 1944, sa žiaľ nezachovali.

Do čítania mien sa doteraz zapojili i mnohé známe osobnosti slovenského kultúrneho a spoločenského života ako Emília Vášáryová, Božidara Turzonovová, Martin Huba, Peter Lipa, Ján Štrasser, Pavel Vilikovský, Soňa Valentová, Miroslav Cipár, Rudo Szikora, Marián Slovák, Eva Matejková, Miroslav Marcelli, Katarína Hasprová, Iveta Radičová, Michal Hvorecký, Anton Srholec, Marián Labuda a ďalší a ďalší.

Svoje príbehy s obecenstvom, pre ktoré je vždy vstup voľný, doteraz zdieľali viacerí preživší. Okrem iných Helena Weinwurmová, Marta Szilárdová, David Sivor, Edita Grosmanová, Katarína Lajčiaková, Peter Havaš či Hilda Hrabovecká, ale aj Pavol Traubner a mnoho iných. So životným príbehom svojich rodičov sa s nami prišla v minulosti podeliť aj Táňa Wetzlerová, ktorej mama prežila koncentračný tábor Auschwitz a jej otec Alfréd Wetzler ušiel z Auschwitzu spolu s Rudolfom Vrbom. Obidvaja boli autormi známej správy o pekle Auschwitzu, ktorá sa vďaka nim dostala do rúk predstaviteľov veľmocí.

Ale tento projekt by neexistoval, nebyť architekta a výtvarníka Jána Kodoňa. Bol to on, kto vymyslel a zrealizoval premietanie mien z deportačných listín na zadnú projekciu. Oslovil hudobného skladateľa Martina Burlasa, aby skomponoval hudbu. Jeho syn, režisér Lukáš Kodoň, sa podieľa na scénickej realizácii. Bez tohto zápalu, talentu a nezištnej práce by sa dodnes neuskutočnil tento pietny akt ani raz. V roku 2010 vážne ochorel, ale napriek tomu pokračoval s nami v organizácii pietneho aktu. Chorobe neskôr, žiaľ, podľahol.

Tento dôstojný pietny akt sa doteraz stretol zakaždým s veľkým záujmom. Mienime v podpore čítania mien pokračovať, až kým nebudú vyslovené všetky z viac ako 58 000 mien, ktoré sa zachovali v deportačných listoch.

Príďte medzi nás! Do pietneho ticha uprostred nášho rušného mesta. Streda 9. septembra, 18h00, Mestské divadlo P.O. Hviezdoslava, Laurinská 19, Bratislava. 

Milan Lehotský
Peter Švec

ICEJ Slovensko

pozvanka
pozvanka (zdroj: Jakub Frohlich)
Skryť Zatvoriť reklamu