Kto sme?

Písmo: A- | A+

Keď sa niekam vstupuje, patrí sa predstaviť. A prostredie SME a jeho čitateľov je dobrou spoločnosťou. Tak preto prvý blog s týmto názvom.

Medzinárodné kresťanské veľvyslanectvo Jeruzalem (ICEJ – International Christian Embassy Jerusalem) vzniklo v roku 1980. Pre Izrael to bol dynamický rok. V lete 1980 izraelský Kneset (parlament) vyhlásil Jeruzalem (založený pred takmer tritisíc rokmi kráľom Dávidom) za nedeliteľné a hlavné mesto štátu Izrael.

Reakciou moslimských štátov na tento legitímny krok bol okázalý bojkot. Štátom, ktoré podľa diplomatických zvyklostí na územie hlavného mesta sťahovali svoje ambasády, pohrozili zastavením dodávok ropy. Brány ambasád dovtedy 13 štátov sveta, ktoré už v Jeruzaleme boli, sa skutočne zavreli. Zľakli sa aj vtedy najväčší spojenci židovského štátu.

V reakcii na to sa sformovala skupina ľudí rôznych kresťanských denominácií a pochádzajúcich z rôznych kútov sveta. Zorganizovali v roku 1980 prvú spoločnú oslavu biblického Sviatku stánkov, ktorý je jedným z najvýznamnejších sviatkov židovského kalendára. A urobili to, na čo nemali dostatok odvahy ich domáci politickí vodcovia. Založili na pôde Jeruzalema veľvyslanectvo.

ICEJ samozrejme nie je veľvyslanectvom v zmysle diplomatického zastúpenia. Ide o mimovládnu neziskovú organizáciu, ktorej vznik vyjadruje uznanie Jeruzalema ako hlavného mesta Židovského štátu. Skupina ľudí z rôznych národov tak vyjadrila svoj občiansky postoj, rešpektujúci históriu, že Jeruzalem nebol nikdy hlavným mestom iného národa okrem Židov. Zároveň išlo o krok hlbokého duchovného významu.

Odvtedy ICEJ otvorila svoje pobočky vo vyše 70 štátoch sveta a stala sa jedným z „frontliner-ov“ medzi organizáciami, ktoré aktívne bojujú proti rôznym formám antisemitizmu. 

ICEJ Slovensko vznikla v roku 2000 transformáciou už existujúcej Spoločnosti priateľov Izraela. Jej hlavným poslaním je narovnať deformácie a držiac sa historických faktov prinavrátiť Židom kľúčové miesto v príbehu kresťanstva, ale aj civilizácie vôbec. Prvá cirkev a celý „koreňový systém“ jej hodnôt a koncept spasenia má pôvod v židovstve. Všetky kľúčové postavy Nového zákona boli Židia.

Aj pri limitovaných kapacitách, zodpovedajúcich dobrovoľníckemu charakteru, realizuje ICEJ Slovensko zopár aktivít. Inšpirovaní ICEJ ČR, sme pred šiestimi rokmi rozbehli v spolupráci so SNM - Múzeom židovskej kultúry v Bratislave a Dokumentačným strediskom holokaustu projekt účasti stredoškolákov na každoročne sa opakujúcom „Pochode živých“ v koncentračných táboroch Auschwitz (Osvienčim).

Pred dvomi rokmi pribudol projekt prípravy lektorov–dobrovoľníkov, ktorí po absolvovaní odborných seminárov ponúkajú prednášky o holokauste stredným školám. Dodnes si ich prednášky mohlo vypočuť viac ako 1.500 študentov. ICEJ Slovensko tento rok sponzorovalo spomienkové „Čítanie mien“ organizované publicistkou a spisovateľkou Ľubou Lesnou na slovenský Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia, ktorý pripadá na 9. septembra.

Niekoľko finančných zbierok smerovalo zo Slovenska na sociálne projekty ICEJ pre slabých. Napríklad finančný príspevok na domov pre preživších holokaust v Haife. Ale v januári 2009 sa ICEJ Slovensko postavilo aj na Hlavné námestie v Bratislave, aby zorganizovalo manifestáciu na podporu Izraela v prvej obrannej vojenskej kampani Izraela proti teroristickému hnutiu Hamas v pásme Gaza. 

Prečo toto a mnohé iné veci, o ktorých na malom priestore písať nemožno, vlastne ICEJ Slovensko ako taká robí? Lebo sme presvedčení, že svet sa skrytým či otvoreným antisemitizmom, nenávisťou voči Izraelu a Židom pripravuje o mnoho podstatného. A snaha o obnovenie bezpodmienečného, nezištného a korektného vzťahu so Židmi, krok za krokom, je podstatnou v každej dobe!

Peter Švec
Kamil Maljarčik
ICEJ Slovensko

Skryť Zatvoriť reklamu