Židia vs kresťania. Príbeh nového rukopisu.

Písmo: A- | A+

Minulý týždeň skončila v Izraeli sezóna sviatkov. Rosh Hashana (Nový židovský rok 5775), Jom Kippur (Deň zmierenia), Sukkot (Sviatok stánkov)... Postoj kresťanov je prevažne taký, že sa ich to ani netýka. Ale pôvod týchto sviatkov je v Biblii a zachovávali ich všetky postavy nasledovníkov Krista a rannej cirkvi. Neskorší svet kresťanstva sa však od židovských koreňov postupne odkláňal a vytvoril do veľkej miery vlastný systém sviatkov. Je to paradoxné, ale niektoré sviatky tradičného kresťanského kalendára v Biblii jednoducho nenájdete.

Kresťania sa však do Izraela začínajú vracať. Nejde teraz o davy, vyhľadávajúce prioritne starobylé kostoly, ktoré si domov balia fľaštičky so zmútenou vodou Jordánu a podobne. Skôr je reč o tých, ktorí v spojení zeme (Izraela) a ľudu (Židov) hľadajú esenciu stratenej identity nasledovníkov nenáboženského hebrejského Krista. Jednou z príležitostí môže byť Sviatok stánkov. Už od roku 1980 ho každoročne organizuje Medzinárodné kresťanské veľvyslanectvo Jeruzalem (ICEJ) pre veriacich z rôznych denominácií a národov.

Napriek nedávnemu konfliktu, kedy i nad centrami Izraela lietali rakety teroristov Hamasu, si letenky na Sviatok stánkov neváhalo kúpiť okolo 4.500 nežidov z rôznych kútov sveta. Sprievodným efektom 35 rokov sa opakujúceho podujatia, bez ohľadu na (ne)bezpečnosť, je jeho nepísaný štatút najmasovejšieho turistického podujatia v Izraeli. Preto si ICEJ-ku všimla aj sekulárna väčšina krajiny. Tí viac nábožensky založení Židia vedia, že to má spojitosť s biblickým textom knihy Zachariáša 14/16. A táto časť Biblie je aj motiváciou ICEJ.

Podujatie Sviatku stánkov a identita ICEJ má teda svoje duchovné ukotvenie. A rokmi sa pretavuje do praktickej podpory Izraela. Dôkazom je zoznam hostí, ktorí merali cestu medzi kresťanov tento rok: prezident štátu Izrael Reuven Rivlin, prezident Svetového židovského kongresu (SŽK) Ronald S. Lauder a premiér Benjamín Netanjahu, ktorý sa ako zvyčajne prihovoril cez video. Jeho osobnej prítomnosti bráni vysoká cena za bezpečnostné opatrenia, ktorú ICEJ po dohode s jeho úradom venuje na dobročinné projekty.

"Ďakujem za vaše priateľstvo. Ďakujem za vašu horlivosť. Ďakujem za vytrvalú dôveru a podporu,“ boli slová hlavy izraelského štátu. “Ďakujem, moji kresťanskí bratia a sestry za to, že stojíte za Izraelom počas tohto ťažkého roku,“ nechal sa zas počuť prezident SŽK. Hovoriac o narastajúcom antisemitizme R. Lauder poznamenal: “Tí, ktorí idú po nás, idú aj po vás. Preto musia kresťania a židia spojiť sily a konať spolu". Citátom druhého listu Pavla Timotejovi, že “Boh nám nedal ducha strachu, ale sily, lásky a zdravého rozumu“, si šéf strešnej židovskej organizácie v diaspóre vyslúžil dlhotrvajúci potlesk. „Izrael nemá lepších priateľov vo svete, ako ste vy,“ doplnil zhodne s premiérom Netanjahuom.

Prítomnosť prakticky najvplyvnejších politických lídrov súčasného Izraela a židovskej diaspóry na kresťanskej akcii v Jeruzaleme má svoju váhu. A možno dodať, že historickú! Ron Lauder sa na pódium postavil už druhý rok za sebou. To, že z príhovorov každého z nich bolo cítiť skutočnú emocionálnu angažovanosť a nie iba zdvorilostné frázy je privilégiom, aj záväzkom v jednej vete. Židia, poučení históriou, majú viac ako dosť dôvodov neveriť kresťanom. Tak možno je tu čas, aby im kresťanský svet začal dávať ešte viac z toho, čo im vždy dávať mal. Nezištné prijatie a pocit bezpečia, rešpektujúc prirodzené odlišnosti. Dnes viac ako inokedy.

Peter Švec
ICEJ Slovensko

Skryť Zatvoriť reklamu